نمایش آیین های ملی در داستان

به گزارش لوکو، محمدرضا شرفی خبوشان با بیان کارکردهای داستان در نمایش آیین های ملی می گوید در داستان می توانیم ادعا کنیم نوروز از آنِ ماست.

نمایش آیین های ملی در داستان

این نویسنده، شاعر و مدرس ادبیات فارسی در گفت وگو با خبرنگاران درباره صندلی آیین ها و سنت های ایرانی در ادبیات فارسی و به طور خاص داستان نویسی معاصر اظهار کرد: به طور کلی نمی توان داستانی را خواند و آن چه در آن به خلق وخو، منش، رفتار و افکار آدم ها مربوط است، از آن متوجه نشد. داستان به نوعی آینه روزگار آدم هایی است که در دنیا آن داستان مطرح می شوند.

او اضافه نمود: هر داستان مربوط به هر جغرافیا و بومی که باشد، به سبب این که داستان محل برخورد، گفت وگو، محل برخورد شخصیت ها با رخدادها، محل تاملات، نگاه ها، تعبیرها و تفسیرهای آدم ها از رفتارها و رخدادهای پیرامون شان و همچنین آینه نگاه آن ها به خودشان و دنیا اطراف شان است، می گردد حتی داستان کوتاه را محلی از دریافت همین خلق وخوها، منش و رفتار انسان به حساب آورد و در همین رفتار، منش و خلق وخوست که شما متوجه فرهنگ، دیدگاه و نحوه زندگی فرد در جغرافیایی خاص می شوید و آیین ها و رسوم هم جزئی از این هستند، یعنی شما می توانید به واسطه یک داستان یا رمان که در کشوری خاص اتفاق می افتد به برخی از این آیین ها و رسوم پی ببرید.

شرفی خبوشان همچنین با اشاره به آیین های غیربومی در داستان گفت: ممکن است به این بربخورید که داستان در کشور خاصی رخ می دهد اما آیین و رسومی دیگر به تعبیری در آن جا هست، این ورود آیین و رسوم در آن محدوده است، به این معنا که داستان نمی تواند چیزی را که مربوط به یک جغرافیا نیست، حذف یا گزینش کند.

نویسنده بی کتابی سپس در پاسخ به سوالی درباره ورود سنت های غیرایرانی (مثل کریسمس، هالووین و ...) به آثار داستان نویسان ایرانی اعلام کرد: در داستان نویسنده ایرانی می تواند هم نوروز باشد و هم هالووین، اما نویسنده ایرانی می تواند نگاهی از سر تیزبینی و هوشمندی به این ها داشته باشد. وقتی نمایشی از این دو شرایط (آیین های ایرانی و غیرایرانی) در داستانش به ما ارائه می نماید، مثلا نوروز را پیوسته و نشسته در جان جغرافیای ما نشان دهد و آیین وارداتی و ناهمگونی مثل هالووین را آیینی تصنعی نشان بدهد، آن چنان که هست.

این داستان نویس ادامه داد: به نظرم اگر نویسنده اشاراتی هم به این آیین های وارداتی می نماید، برمی آید و در نظر خواننده حرفه ای هم معین خواهد شد که این آیین ها چقدر در فرهنگ و سنت ما و سرشت ما ایرانی ها ریشه دارند. بنابراین از زاویه ای می گردد گفت که نویسنده به طور ناخودآگاه منعکس کننده هر آیین و رفتاری است که شخصیت جغرافیایی داستان او از خودش بروز می دهد.

محمدرضا شرفی خبوشان همچنین با بیان این که اگر بگوییم داستان آینه ای از رفتار، تفکر و چگونگی زیست و برخورد آدمیان در یک جغرافیای خاص است، بیراه نرفته ایم، شرح داد: به هر حال یکی از وظایف داستان، نشان دادن ما به خودمان است. و در این نمایش می تواند عنوان کند که پیوستگی برخی آیین ها با ما پیوستگی حقیقی نیست و ادا درآوردن است و ماهیت عمیق و جدی ندارد؛ این نوع برخورد داستان با رفتار ما می تواند خوب باشد و به گسترش، تثبیت و حفظ همین آیین ها یاری کند.

او در انتها اظهار کرد: از جهتی هم می توانیم با همین داستان ها که به درستی و به مدد تکنیک و شیوه روایت گری، آیین های اصیل ما را در لابه لای فضای داستان نشان می دهد، هم خودمان را برای خودمان جلوه گر کنیم و بهتر بشناسیم و هم برای دیگری که ما را از آینه داستان نگاه می نماید، شرایطی را فراهم کنیم که انسان ایرانی واقعی را تماشا کند، این گونه است که ما در داستان می توانیم ادعا کنیم نوروز از آنِ ماست و از آن ایرانیان است و آیینی است که با ظرفیت های عظیم انسانی و پیوندهایی با مسائل اخلاقی، طبیعی و سرشت آدمیزاد دارد و ریشه هایی در آن دارد و این می تواند از کارکردهای داستان باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1528

به "نمایش آیین های ملی در داستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش آیین های ملی در داستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید