ناگفته هایی درباره متهم ردیف اول کرونا

به گزارش لوکو، انتقال ویروس کرونا از طریق سوپ خفاش به انسان ، باعث شد تا این پستاندار، متهم ردیف اول این بیماری شناخته شود.

ناگفته هایی درباره متهم ردیف اول کرونا

به گزارش خبرنگار بعد از شیوع ویروس کرونا در چین و ابتلای افراد زیادی به این ویروس؛ موسسه ویروس شناسی چین، ووهان را کانون شیوع ویروس جدید کرونا شناخته و اعلام کرد که ترتیب ژن این ویروس 96 درصد همانند ویروس خفاش است.

شروع ویروس کرونا اواخر سال گذشته میلادی در بازار غذا های دریایی در شهر ووهان واقع در استان هوبی در مرکز چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می فروخت، سرچشمه گرفته است. اکنون علاوه بر 31 استان و منطقه چین به 14 کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم شیوع یافته است.

این ویروس که از خانواده ویروس کرونا شناخته شده است دوره نهفته نسبتا طولانی از چند روز تا دو هفته دارد و همین باعث شده است تا زمانی که علائمی مانند تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند از آن آگاهی ندارند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نمی بینند.

به تازگی در مقاله ای که توسط محققان دانشگاه برکلی منتشر شده در نیواطلس منتشر شده است، علت وجود این نوع ویروس ها در بدن خفاش کشف شده و به این موضوع پرداخته اند که علت اینکه خود خفاش ها از این ویروس آسیب نمی بینند، چیست؟.

رکورد جدید جان باختگان کرونا/ فوت 242 بیمار در یک روز

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر خفاش ها به عنوان متهم ردیف اول ویروس کرونا در چین معرفی شده اند. ویروسی که از طریق سوپ خفاش به انسان ها منتقل شده و تا به امروز جان تعداد زیادی از مردم چین را گرفته و این کشور را به حالت تعطیلی درآورده است.

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه برکلی نشان می دهد که سیستم ایمنی منحصر به فرد پستانداران ویروس ها را به تولید مثل تشویق می کند و هنگامی که ویروس ها به حیوانات دیگر منتقل می شوند، می توانند بسیار مهلک باشند. خفاش ها با بیش از 1400 گونه مختلف سراسر دنیا را فراگرفته اند و 20 درصد از کل جمعیت پستانداران را تشکیل می دهند. خفاش ها معمولا شکارچی طبیعی ندارند و بر خلاف جثه کوچکشان عمری بسیار طولانی دارند و برخی از آن ها تا 40 سال عمر می کنند.

خفاش ها در قیاس با جوندگان از نظر تنوع نژادی و تعداد، حرفی برای گفتن ندارند، اما ویروس های مرگباری را با خود حمل می کنند که با ایجاد بیماری های مرگباری نظیر سارس، مرس، ابولا، ماربورگ ویروس کرونا یا Covid-19 باعث مرگ هزاران نفر شده است.

سوال اینجاست که چه چیزی به خفاش ها اجازه می دهد علی رغم همراه داشتن چنین ویروس هایی بیمار نشوند؟

محققان دانشگاه UC Berkeley برای پی بردن به جواب این سوال اخیرا پژوهشی را صورت داده که از قدرت خارق العاده خفاش ها در میزبانی از این ویروس جدید حکایت دارد. مایک بوتس، اکولوژیست و محقق این پژوهش در این باره می گوید؛ سرایت ویروس های متعدد از خفاش ها یک مسئله تصادفی نیست. هرچند ما قرابت چندانی با این جانوران نداریم، اما سیستم ایمنی خاص آن ها به گونه ای عمل می کند که توانایی بیماری زایی بسیاری را ایجاد می کند.

ویروس ها برای تکامل و تکثیر به بهترین شکل نباید میزبان خود را سریع از بین ببرند. هرچه میزبان سریعتر از بین برود، آن ها هم شانس زیادی برای زنده مانده نخواهند داشت؛ بنابراین بهترین ویروس ها ویروس هایی هستند که بتوانند تعادل را حفظ کنند.

محققان در این پروژه برای بررسی نحوه تکامل ویروس ها در حضور سیستم های ایمنی، سه خط سلولی را از دو خفاش و یک میمون سبز آفریقایی درمعرض ویروس تب خونی قرار داده اند. نتیجه آزمایش از تفاوت های چشمگیر میان نحوه واکنش سیستم ایمنی این جانداران به ویروس حکایت دارد. در حالی که خط سلولی میمون به سرعت تحت تاثیر تکثیر ویروس قرار گرفت، سیستم ایمنی خفاش ها آرایش محافظتی مستحکمی به خود گرفت.

خفاش اول که از نوع روباه پرنده مشکی استرالیایی بود از یک سامانه ایمنی قوی برخوردار است که بلافاصله تولید مولکول هایی را شروع کرد تا به عنوان سیگنال هشدار، خبر حمله را به سلول های دیگر مخابره کرده و به آن ها دستور اختلال در فرایند تکثیر ویروسی را برساند. در نتیجه این آرایش دفاعی، فرایند رشد ویروس در خط سلولی تا حد زیادی کند شد، اما نکته جالب اینجاست که واکنش به حدی نیست که ویروس کاملا از بین برود بلکه اجازه زنده ماندن در حدی کنترل شده را به آن می دهد. در این شرایط ویروس به حیات خود ادامه داده و ویرولانس یا بیماری زایی را به سطحی می رساند که در صورت سرایت به دیگر ارگانیسم ها توانایی از پای درآوردن آن را دارد.

کارا بروک، محقق اصلی پروژه در این باره می گوید: واکنش شدید سیستم ایمنی از آلوده شدن سلول ها به عفونت ویروسی جلوگیری می کند در نتیجه حتی تکثیر ویروس هم نمی تواند به میزبان صدمه بزند. با این وجود زمانی که ویروس به انسان سرایت می کند به خاطر فقدان چنین سازوکار ضد ویروسی آسیب های زیادی رخ می دهد.

خفاش ها این سطح از ایمنی و مصونیت را از کجا آورده اند؟

فعالیت ایمنی شدید در پستانداران باعث انتشار رادیکال های آزاد می شود که بخشی از مکانیزم دفاعی بدن در برابر ورود عناصر بیگانه از جمله ویروس و باکتری هستند. مشکل اینجاست که گاهی اوقات این رادیکال در اثر فعالیت شدید منتشر شده و به عنوان مهاجم به سلول های خودی حمله می کند، بنابراین ارگانیسم ها باید به شکلی موثر آن ها را سرکوب کنند.

خفاش ها به عنوان تنها پستاندار پرنده فعالیت جسمانی شدیدی دارد، اما سیستم ایمنی آن ها به خوبی از پس مدیریت التهاب های حاد ناشی از نرخ متابولیسم بالای لازم برای پرواز برمی آید. دانشمندان بر این باورند که توانایی خفاش ها در متعادل سازی واکنش های سیستم ایمنی و سرکوب مطلوب التهابات اجازه پرواز را به آن ها می دهد. با این حال بروک تاکید می کند که شبیه سازی سیستم ایمنی خفاش در انسان باعث آسیب به بدن ما می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 784

به "ناگفته هایی درباره متهم ردیف اول کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی درباره متهم ردیف اول کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید