نارضایتی اتحادیه از نرخ مصوب مرغ

به گزارش لوکو، رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی گفت: در پی رشد قیمت نهاده های دامی و هزینه های حمل و نقل، قیمت تمام شده مرغ بیش از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از ایسنا، مهدی یوسف خانی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای فراوری کننده 7300 تومان است و مرغ زنده در بازار به قیمت 7500 تومان عرضه می گردد که با قیمت کیلویی 11 هزار و 300 تومان به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

نارضایتی اتحادیه از نرخ مصوب مرغ

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی با بیان اینکه در هفته گذشته قیمت مرغ نوسانی نداشته است، اضافه نمود: نرخ رسمی اعلام شده از سوی ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو گرم مرغ 9700 تومان است که این قیمت با توجه به نوسانات قیمت نهاده های دامی، عدم دسترسی آسان برای تهیه نهاده و افزایش هزینه حمل کارشناسی نیست.

وی با پیش بینی افزایش قیمت مرغ در روزهای آینده، بیان کرد: در هفته های گذشته در پی عدم دسترسی آسان به نهاده های دامی و افزایش نرخ حمل و نقل بار، بعضی از فراورینمایندگان جوجه ریزی را متوقف کردند که این موضوع تا حدودی در عرضه بازار تاثیرگذار بود.

یوسف خانی تاکید نمود: اگر ستاد تنظیم بازار در پی کاهش قیمت مرغ تازه به محدوده 9700 تومان است، باید هزینه های پرورش و فراوری مرغ زنده را کاهش دهد تا قیمت هر کیلو مرغ زنده به حدود 6500 تومان کاهش یابد.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه تخم مرغ در فروشگاه های زنجیره ای و میادین شهرداری بر قیمت این محصول تاثیر گذار بوده است؟ گفت: در حال حاضر هر کیلو تخم مرغ با قیمت 11 هزار و 800 تا 12 هزار تومان به دست مشتری می رسد و عرضه تخم مرغ وارداتی تاثیری بر قیمت ها نداشته، زیرا عرضه تخم مرغ وارداتی کم بوده و فقط 10 درصد احتیاج بازار را جوابگو است.

وی در رابطه با بازار ماهی تاکید نمود: بازار با وجود این که در فصل مصرف ماهی قرار گرفته است اما به علت افزایش دو برابری قیمت ماهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش قدرت خرید خانواده ها، از مقدار مصرف ماهی کاسته شده است.

در همین رابطه مرتضی رضایی - معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام - اواخر آبان ماه قیمت میانه هر کیلوگرم گوشت مرغ را حدود 9700 تومان بیان کرد و گفت این که بعضی قیمت این محصول پروتئینی را حدود 11 هزار تومان اعلام می نمایند، درست نیست و در بیشتر استان ها قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ پایین تر از 10 هزار تومان است که البته نرخ مصوب نو آن به زودی از سوی ستاد تنظیم بازار نهایی و ابلاغ می گردد.

این اظهارات در حالی صورت گرفت که براساس آخرین مصوبه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ سوم مرداد ماه سال جاری که تصویر آن در سایت اطلاع رسانی قیمت های سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان درج شده است، قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف نماینده حدبیشتر 8175 تومان اعلام شده و طبق اعلام این سازمان، تا قیمت های نو اعلام نگردد، نرخ های بالاتر از آن مشمول گران فروشی شده و باید با آن برخورد گردد.

منبع: اقتصاد برتر

منبع: اُکالا
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1852

به "نارضایتی اتحادیه از نرخ مصوب مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارضایتی اتحادیه از نرخ مصوب مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید