مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد، هتک حیثیتِ کمیته اخلاق

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران، در خاتمه ملاقات تیم های فوتبال استقلال تهران و فولاد خوزستان اتفاقاتی رخ داد که منجر به واکنش های تند دو باشگاه شد. صحبت های محمود فکری سرمربی استقلال و توهین وی به سبک بازی فولادی ها جرقه این اتفاقات بود و باعث شد باشگاه استقلال هم روز شنبه بیانیه ای علیه تیم فولاد و همچنین سعید آذری مدیرعامل این باشگاه صادر کند.

مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد، هتک حیثیتِ کمیته اخلاق

یکی از نکات عجیب بیانیه استقلال، بخشی بود که به رفع محرومیت سعید آذری اختصاص داشت. در این بیانیه آمده بود که سعید آذری با من بمیرم تو بمیری پیروز شده محرومیت خود را که از سوی کمیته اخلاق ایجاد شده بود، رفع کند. این بخش از بیانیه شاید نشان دهنده مسئله ای باشد که کمتر به آن توجه شده است، یعنی درز اطلاعات حقوقی پرونده و انتشار آن در باشگاهی که گفته می گردد یکی از مدیران جدید آن از نزدیکان سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال است.

خبرنگاران در همین ارتباط و برای پیگیری بیشتر ماجرا با پیروز میرحیدری نماینده حقوقی سعید آذری که در جلسات کمیته اخلاق حضور داشته است، گفتگویی را ترتیب داد. وی ضمن تکذیب ادعای باشگاه استقلال در ارتباط با نحوه رفع محرومیت سعید آذری تأکید کرد که این ادعا بیش از هر چیزی استقلال کمیته اخلاق را زیر سوال می برد و باعث هتک حیثیت این کمیته می گردد.

مشروح گفتگوی خبرنگاران با میرحیدری در ادامه می آید:

* خبرنگاران: روز گذشته باشگاه استقلال در بیانیه خود اعلام نمود سعید آذری با من بمیرم تو بمیری محرومیت خود را تمام نموده است. نظر شما در این باره چیست؟

- پیروز میرحیدری: من در تاریخ 10 آبان به نمایندگی از آقای آذری به کمیته اخلاق رفتم تا برای تهیه یک دفاعیه پرونده او را مطالعه کنم. یک هفته بعد با دعوت کمیته اخلاق همراه با آقای آذری به این کمیته رفتیم و به سوالات و مطالبی که وجود داشت، جواب دادیم.

در این فاصله نامه ای به کمیته اخلاق داده و درخواست نموده بودیم با توجه به بند 5 ماده 21 مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال، وسایل سمعی و بصری در جلسه فراهم باشد تا اگر اختلافاتی حادث شد بتوان به فایل جلسه استناد کرد. متأسفانه وقتی در تاریخ 17 آبان در جلسه حاضر شدیم، دوستان رسیدگی نماینده به این پرونده اعلام نمودند درخواست شما رد شده است، چون مقررات انضباطی فدراسیون به آئین نامه اخلاق ارتباطی ندارد، در حالی که این چنین نیست و مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال برای تمام ارکان قضائی فدراسیون از جمله کمیته اخلاق لازم الاجراست خصوصاً اینکه تاریخ تصویب مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال موخر به تاریخ ابلاغ آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال است، اما به هر حال دوستان مصلحت ندانستند.

به عنوان فردی که در هر دو جلسه کمیته اخلاق حاضر بودم، نه من و نه آقای سعید آذری صحبتی از تو بمیری من بمیرم و یا از این روش ها استفاده نکردیم. نمی دانم دوستان در باشگاه استقلال چه چیزهایی شنیده اند. اگر مدعی هستند اعلام نمایند از کجا این حرف ها را شنیده اند. کوشش کردیم ضمن احترام به شأن و صندلی کمیته محترم اخلاق و اعضای آن کاملاً جدی هم از حقوق خودمان دفاع کنیم. در طرف مقابل هم گرچه در ابتدای دو جلسه چالش هایی وجود داشت اما در مجموع طرف مقابل هم رویکرد مثبتی داشت.

* ظاهراً نویسنده متن بیانیه باشگاه استقلال اطلاعات خوبی از جزئیات پرونده سعید آذری داشته است. آیا ممکن است این موضوع به انتصاب یکی از بستگان سرپرست فدراسیون فوتبال در باشگاه استقلال ربط داشته باشد.

- این را می پذیرم که فردی که بیانیه باشگاه محترم استقلال را می خواند ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد گردد که شخصی که متن را نوشته از جزئیات (چه غلط و چه درست) باخبر بوده است یا حتی ممکن است این ذهنیت برای او ایجاد گردد که پرونده ای که برای سعید آذری ایجاد شده ممکن است فرمایشی و یا حتی یک نوع پرونده سازی باشد.

وقتی در بیانیه اعلام می گردد آذری با من بمیرم تو بمیری مجوز گرفته در ذهن این سوال ایجاد می گردد که حتماً اطلاعاتی از پرونده درز پیدا نموده است. این یک حقیقت است. از کمیته اخلاق و نهادهای رسیدگی نماینده انتظار می رود به اصول حرفه ای دادرسی پایبند باشند. آنها باید متوجه باشند بیانیه باشگاه استقلال بیش از هر چیزی خود کمیته اخلاق را زیر سوال می برد.

اینکه می گویند سعید آذری در کمیته اخلاق با چنین حرف هایی اظهار ندامت نموده است، جای تأسف دارد و حیثیت کمیته اخلاق را هتک می نماید. دوستان در کمیته اخلاق خودشان باید به این موضوع رسیدگی نمایند. این ادعای کوچکی نیست و استقلالِ کمیته اخلاق را زیر سوال می برد.

درباره اینکه افرادی در باشگاه استقلال به سرپرست فدراسیون فوتبال وابسته هستند، اظهارنظر نمی کنم، ولی اتفاقاتی که اتفاق افتاده خوب نیست. اگر دوستان کمیته اجازه ضبط جلسه را داده بودند این حرف ها کمتر مطرح می شد. آیا خود من به عنوان کسی که در جریان این پرونده قرار دارم حق دارم با خواندن بیانیه استقلال اینگونه تصور کنم که کسی به مسئول بالاترش گفته آذری و یا وکیلش اینجا آمدند و با تو بمیری من بمیرم طلب بخشش داشتند؟ باور کنید این اتفاقات خوب نیست. این بیانیه بدتر از کلمه ای که آقای فکری بکار برده اند بیشتر نباشد کمتر نیست. مخاطب این حرف هم مقام قضائی و استقلال اوست چه اینکه آن حرف در فضای هیجانی بیان شده است اما این بیانیه در شرایط خود آگاهی و به دور از هیجان.

* پرونده سعید آذری در حال حاضر در چه مرحله ای است؟

- پرونده آقای آذری مستند به 16 یا 17 مصاحبه و اظهار نظر ایشان است که این مصاحبه ها در فدراسیون فوتبال یا کمیته اخلاق و یا نهاد دیگری که از آن اطلاع ندارم جمع آوری شده. 5 شکایت هم توسط شاکیان خصوصی طرح شده است که همگی مسئولین فدراسیون فوتبال هستند که یک نفر از آنها به ما اعلام نمود شکایت خود را پس گرفته است. یک دستور موقت برای محرومیت آقای آذری صادر شد که به مدت 20 روز اعتبار داشت و زمان آن هم تمام شد.

البته ما هم به کمیته استیناف اعتراض کردیم که استیناف هم آن محرومیت را نقض کرد. در حال حاضر نه آن دستور موقت اعتبار دارد و نه با جهت قبلی قابل تمدید است. در خصوص ماهیت پرونده هم باید منتظر رسیدگی دوستان باشیم. امیدوارم شاهد یک رأی مناسب و همراه با رفع تخلفات انتسابی نسبت به آقای آذری باشیم.

واقعاً در پرونده آقای آذری نکته خاصی نمی بینم که این طور کسی بخواهد ورود کند. ما لایحه ای بیست و پنج صفحه ای برای دفاع ارائه دادیم و گفتیم که نباید مصاحبه را تقطیع کرد و همچنین گفتیم که باید به حواشی هر پاسخ و چرایی مصاحبه یا اظهار نظر آقای آذری هم توجه گردد. مثلاً در خصوص آقای اصفهانیان گفتیم که انتصاب ایشان غیر قانونی است و دوستان هم از ما خواستند که استنادات قانونی را در متن دفاعیه ذکر کنیم که این کار را کردیم.

* باشگاه استقلال در بیانیه خود مدعی شده است که فیلم رفتارهای غیر اخلاقی و فحاشی اعضای کادر فنی باشگاه فولاد را در اختیار دارد اما آن را منتشر نمی نماید نظر شما چیست؟

- من از دوستان باشگاه استقلال خواهش می کنم که اگر فیلم یا تصویری یا صوتی در این زمینه دارند که در جریان مسابقه توسط داور محترم بازی مورد رسیدگی قرار نگرفته آن را در اختیار کمیته محترم انضباطی قرار دهند. این حق باشگاه استقلال است. باشگاه فولاد از متخلف حمایت نمی نماید مطمئن باشید اگر برای باشگاه فولاد ثابت گردد که کسی تخلف نموده خودش ابتدا به ساکن عذرخواهی خواهد نمود.

مدیریت باشگاه فولاد می داند که این کار هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ حفظ شخصیت کادر فنی اش مهم است. آقای فکری خصوصیات یک مربی خوب را دارد اما ممکن است اشتباهی را انجام داده باشد کما اینکه من و شما هم مرتکب اشتباه می شویم مهم این است که مدیریت یک باشگاه با روش اصولی از این سرمایه حفاظت کند مربیان جوان به حمایت بیشتری احتیاج دارند. البته منظور از حمایت، اینجا بیشتر نظارت و راهنمایی است. نه رفتار صورت گرفته توسط مدیریت باشگاه استقلال چه اینکه این رفتارها بیشتر به این سرمایه های انسانی ضربه می زند.

* به عنوان سوال انتهای؛ باشگاه فولاد خوزستان روز گذشته اعلام نمود از سرمربی استقلال شکایت می نماید. آیا از این موضوع خبر دارید؟

- می دانم دوستان در باشگاه فولاد شکوائیه ای را تنظیم نموده اند، ولی اینکه نهایتاً شکایت ثبت شده است یا نه را اطلاع ندارم و باید از مدیر محترم حقوقی باشگاه فولاد سوال کنید. نکته ای که می توانم بگویم استرس انتها بازی است. فاصله سکوها و زمین چمن در استادیوم اختصاصی فولاد کم است. دوستان باید دقت نمایند، چون هیجانات بالا است. به نظرم دوستان در باشگاه استقلال به جای بیانیه نوشتن یا مصاحبه چند عضو کادر فنی این تیم بهتر بود با یک عذرخواهی ماجرا را تمام نمایند. شاید هم آنها تحت فشار بوده اند. اینکه برای استقلال به این شکل مشکل ایجاد گردد چیز خوبی نیست آن هم در هفته دوم. به نظرم با یک عذرخواهی ساده موضوع قابل حل بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1294

به "مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد، هتک حیثیتِ کمیته اخلاق" امتیاز دهید

1 کاربر به "مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد، هتک حیثیتِ کمیته اخلاق" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورد مشکوک در بیانیه استقلال علیه فولاد، هتک حیثیتِ کمیته اخلاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید