معنی ضرب المثل فارسی؛ باد آورده را باد می برد

به گزارش لوکو، تاریخچه ضرب المثل باد آورده را باد می برد، مربوط به دوران حکومت خسرو پرویز است که داستانی شیرین و زیبا دارد. با ما در خواندن آن سهیم باشید. با خبرنگاران همراه باشید.

معنی ضرب المثل فارسی؛ باد آورده را باد می برد

تاریخچه باد آورده را باد می برد

طبق اسناد برجای مانده از دوران قدیم، قرن ها پیش، درگیری بین ارتش روم و ایران صورت گرفت و متاسفانه در این درگیری پدر خانوم خسرو پرویز (خسرو پرویز از سال 590 میلادی تا سال 628 میلادی از معروف ترین و قدرتمند ترین فرمانروایان عهد ساسانیان بوده است و مردم روم در آن موقع این پادشاه را به نام خسرو دوم می شناختند). به دست یکی از نیروهای رومی با تیر گلوله کشته می گردد و همین دلیل باعث شد که کشور ایران و کشور رو جنگی را علیه یکدیگر شروع نمایند.

در روایات آمده است که خسرو پرویز ارتش بسیار بزرگی را ترتیب می دهد و به امپراتوری کشور روم حمله می نماید. مدتی نمی گذرد که دلاوران ایرانی، مرکز روم را فتح می نمایند.

گفته شده است که رومی ها به سرعت تمام ثروت و طلا و جواهرات کشورشان را از ترس اینکه به دست ایرانی ها نیفتد را در صندوق هایی جاسازی نموده و داخل کشتی می گذارند تا به نقاط دور تر برود تا فرمانروای کشور روم در فرصتی مناسب آن ها را به دست آورد.

چند دقیقه بعد از اینکه کشتی ها روانه دریا شدند، از شانس بدشان هوا طوفانی شده و کشتی از مسیرش منحرف می گردد. طوفان و بارش باران به شدت زیاد بوده است و ناخدای کشتی تمام سعی و تلاشش را می نماید تا بتواند کشی را از غرق شدن نجات دهد و آن را به جای امن ببرد.

خلاصه بعد از چند ساعت بارش باران قطع شد و کشتی سالم به خشکی رسید. نیروهایی که داخل کشتی بودند بسیار مسرور شدند و فکر می کردند که طلا و جواهرات کشورشان را از چشم نیروهای ایران دور نگه داشتند. اما آن کشتی دقیقا وارد مرز ایران شده بود. مرزداران ایران از دور کشتی را مشاهده کردند و حالت نظامی به خود گرفتند تا اگر خطری مرز را تهدید کرد بلافاصله کشتی را با خاک یکسان نمایند. اما وقتی نزدیک ساحل شد متوجه شدند که کشتی پر از طلا و جواهر است. سربازان ایرانی با مسروری اموال داخل کشتی را مصادره کردند و جشن بزرگی برپا کردند.

خسرو پرویز از این اتفاق بسار مسرور شد و فرمان داد که تمام این طلا و جواهرات را به خزانه مملکت تحویل دهند.

هنور چند ماهی از این جشن و مسروری نگذشته بود که یکروز به خسرو پرویز اطلاع دادند که از خزانه مملکت سارقی شده است و اموال داخل آن به سرقت رفته است.

شاه ایران دستور داد تا تمام نقاط کشور را در پی سارق بگردند، اما نتوانستند که سارق را دستگیر نمایند.

خسرو پرویز رو به همسرش می نماید و می گوید که مال باد آورده را باد می برد.

از آن دوران تا به امروز اگر پول یا ثروتی بدون زحمت به کسی برسد، ضرب المثل باد آورده را باد می برد برایش بکار می برند.

منتظر نظرات شما دوستان خبرنگارانیی هستیم.

منبع: کجارو / بیتوته / akairan.com / راسخون
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1904

به "معنی ضرب المثل فارسی؛ باد آورده را باد می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معنی ضرب المثل فارسی؛ باد آورده را باد می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید