مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کوروناویروس کنترل می شوند

به گزارش لوکو، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به گونه جدید ویروس کورونا اطلاع داد.

مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کوروناویروس کنترل می شوند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا محمد مهدی گویا روز پنجشنبه 3 بهمن درباره گونه جدید ویروس کورونا گفت: سومین گونه خطرناک ویروس کورونا در حال حاضر در کشور چین مطرح و موارد اولیه آن مشاهده شده است. این گونه جدید با عنوان ویروس کورونا 2019 نام گذاری شده است. تاکنون این ویروس در بیش از 500 نفر در چین مشاهده و در 9 نفر منجر به مرگ شده است.

  • ویروس جدید چینی احتمالا صدها نفر را آلوده نموده است

وی ادامه داد: در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد ایران می شوند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به ویروس کورونا آنالیز می شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده گردد، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام می گردد. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می تواند به وسیله هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می گردد، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است.

  • عمده عفونت ها با ویروس کورونا در ووهان مشاهده شده است

گویا اظهار کرد: در تشخیص و گزارش دهی بیماری به سازمان جهانی بهداشت تاخیر وجود داشته است. این بیماری عمدتا مربوط به شهرستان ووهان در چین بوده و البته در چند شهر دیگر مثل پکن هم دیده شده است. آنچه قدری باعث نگرانی شده، اتفاقاتی مانند گزارش 200 مورد جدید این بیماری ظرف یک روز (روز چهارشنبه ) در کشور چین است.

  • احتمال ابتلای هزار و 700 تا 4 هزار نفر در چین

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: هنوز ابهامات فراوانی درباره این بیماری مطرح است و تخمین زده می گردد که بین هزار و 700 تا 4 هزار نفر در چین به این گونه جدید ویروس کورونا مبتلا باشند.

وی ادامه داد: تاکنون موارد معدودی از این بیماری از کشور چین عبور نموده و گزارش شده است. یک مورد در تایلند، یک مورد در ژاپن، یک مورد در کره جنوبی و یک مورد در آمریکا گزارش شده که همه این موارد به علت سفر از شهر ووهان چین انتقال پیدا نموده است.

  • شمار فوت شدگان به علت عفونت کوروناویروس جدید 17 نفر شد| ویروس به آمریکا و مکزیک رسید

  • راه انتقال گونه جدید کوروناویروس معین نیست

گویا بیان نمود: هنوز اطلاعات درباره این بیماری کامل نیست و راه انتقال آن هم به طور قطعی معین نشده است. آنچه تاکنون معین شده این است که اکثر افراد مبتلا به این ویروس، به یک بازار فروش محصولات دریایی مراجعه نموده اند، اما معین شده که این ویروس می تواند به وسیله قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل گردد.

وحشت ویروسی بالا می گیرد| چین انتقال انسان به انسان کوروناویروس جدید را تایید کرد

وی ادامه داد: حدس زده می گردد که ممکن است این بیماری به وسیله تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل گردد، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: سازمان جهانی بهداشت هنوز این موضوع را به عنوان یک واقعه اضطراری با اهمیت بینالمللی اعلام ننموده و در جلسه ای که دیشب (چهارشنبه) برگزار شده بود، سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه نرسید و امکان دارد که در جلسه امشب به این نتیجه برسند و اعلام نمایند که این اتفاق یک واقعه اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی است.

  • مقامات چینی شهر 11 میلیونی را قرنطینه می نمایند| اعلام شرایط جنگی در شهر ووهان به علت شیوع کوروناویروس جدید

  • علائم پس از 7 روز ظاهر می گردد

گویا اظهار کرد: دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می گردد. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آبریزش بینی، سردرد است. بعضی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می شوند. آنچه باعث نگرانی می گردد این است که فرد دچار ذات الریه گردد.

وی اضافه کرد: اکثر موارد این بیماری خیلی شدید نبوده، اما تاکنون در 9 نفر منجر به مرگ شده است. البته عمده این 9 نفر یا بیماری زمینه ای داشته اند یا سن آنها بالا بوده است.

  • روش تشخیص ویروس کورونا 2019

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: روش تشخیص این بیماری معین شده و آلمانی ها کیت تشخیص این بیماری را تهیه نموده اند. در ایران نیز اقدام کردیم تا کیت تشخیصی را تهیه کنیم و آزمایشگاه مرجع سلامت از هر نظر برای شناسایی ویروس کورونا 2019 مجهز است.

  • شیوع های گونه های قبلی کوروناویروس

وی درباره گونه های قدیمی این ویروس نیز بیان نمود: در سال 2003 میلادی، نوعی از ویروس کورونا در چین شناسایی شد که عامل ایجاد نماینده بیماری سارز (نشانگان شدید حاد تنفسی) بود و در آن سال، ظرف مدت کوتاهی در 27 کشور جهان گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک شرایط اضطراری بهداشتی با اهمیت بینالمللی تبدیل شده بود. این ویروس در آن سال به سرعت و ظرف 10 هفته کنترل شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود 7 سال پیش، گونه جدیدی از ویروس کورونا (کوروناویروس عامل مرس یا نشانگان تنفسی خاورمیانه) پیدا شد که این گونه جدید در کشورهای خاورمیانه مثل عربستان، امارات متحده عربی، عمان و قطر منجر به ایجاد بیماری شده بود. البته در آن سال، مواردی از این ویروس در تعداد دیگری از کشورها مثل ایران هم شناسایی شده و برنامه مراقبتی آن هم تهیه شد.

در حال حاضر این گونه ویروس در کشورهایی مثل عربستان، عمان، امارات متحده عربی و قطر هم فعال است. منبع این نوع از ویروس کورونا که 7 سال پیش شناسایی شد، انواع شترها هستند و بیماری ابتدا از شتر به انسان منتقل می گردد و اولین افراد مبتلا کسانی بودند که از شتر نگهداری می کردند. سپس این بیماری از انسان به انسان هم منتقل شد و موارد متعددی از این عفونت که تاکنون 2 هزار مورد آن در جهان گزارش شده و عمده آنها در عربستان اتفاق افتاده در افرادی اتفاق افتاده که با بیمار مبتلا در تماس بودند و حتی پزشکان و پرستارانی که از این بیماران مراقبت می کردند هم مبتلا شده بودند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 632

به "مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کوروناویروس کنترل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران ورودی از چین از نظر علائم ابتلا به کوروناویروس کنترل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید