مالزی فرصتی برای دیپلماسی

به گزارش لوکو، رئیس جمهوری ایران روز گذشته در شرایطی برای حضور در اجلاس سران کشورهای اسلامی به مالزی سفر نموده است که رهبران کشورهای مهم آسیایی و همسایگان از جمله پاکستان، قطر و ترکیه در این نشست حضور دارند و فرصتی برای گفت و گو و روشن کردن ابعاد چند موضوع مهم از سوی آقای روحانی در این سفر فراهم می گردد که ناظر بر تحولات حساس کشور است.

مالزی فرصتی برای دیپلماسی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

حضور در چنین اجلاسی در بحبوحه تحولات جاری سیاست خارجی جمهوری اسلامی، فراهم نماینده فرصتی برای رؤسای جمهور کشورهاست تا فارغ از دشواری های تنظیم برنامه برای رفت و آمدهای دوجانبه از نزدیک با یکدیگر گفت و گو نمایند.

آقای روحانی کمی بعد از آن راهی مالزی شده است که آقای ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی در جدیدترین سخنرانی خود در نشست دوحه بسختی سیاست های تحریمی امریکا علیه ایران را زیر سؤال برد و کشورهای منظومه غرب بویژه امریکا را متهم کرد که تحریم های این کشور نه فقط ایران بلکه دامن کلیه کشورهایی را خواهد گرفت که با آن دارای تبادلات مالی گسترده ای هستند. این موضع خوب و بهنگام از سوی نخست وزیر مالزی نشان داد مالزی می تواند برای تنظیم روابط و اثبات تأثیرگذاری اقدامات مخرب امریکا علیه ایران در افکار عمومی و مناسبات بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد.

- ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه و همپیمان اخیراً به دلیل حمله نظامی ترکیه به سوریه دچار مسائلی در روابط فی مابین شده اند. این مسائل بویژه میان روحانی و اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بروز پیدا کرد؛ زیرا آقای روحانی مخالف حمله ترکیه به سوریه بود و اعتقاد داشت حمله آنکارا به سوریه حاکمیت این کشور را به چالش کشیده است. حضور آقای روحانی در اجلاس کوالالامپور می تواند فرصت ملاقات مستقیم رؤسای جمهور ایران و ترکیه باشد و زمینه را برای گفت و گو و برطرف کدورت فراهم کند.

کشورهای آسیایی همیشه در مواجهه با اعمال فشارهای مالی قدرت های بزرگ از جمله امریکا بر لزوم جست و جو و یافتن ابتکار عمل برای تبادل دوجانبه بر پایه ارزهای ملی تأکید نموده اند. در شرایطی که تحریم جمهوری اسلامی ایران می تواند مناسبات مالی کشورمان با بسیاری از این کشورها را تحت تأثیر قرار دهد، ملاقات مستقیم سران و نشان دادن عزم و اراده جدی آنها می تواند عامل مؤثری برای عملیاتی کردن ایده های مبادلات بر اساس ارز ملی باشد. ایده هایی که اجرای آن تا سطح زیادی به مشارکت بخش های خصوصی تحت تأثیر حمایت دولت ها بستگی دارد. خاصه آنکه سران کشورهای حاضر در مالزی بارها بر الزامی بودن این حمایت و عملی کردن مبادلات بر پایه ارز ملی تأکید ویژه داشته اند.

سفر آقای روحانی کمی بعد از بروز بعضی اغتشاشات و ناآرامی ها در کشور ایران صورت گرفته است و این رویداد کمی تصویر کشور را در محیط بین الملل مخدوش نموده است. رسانه های بین المللی این تحولات را جهت دار بازتاب داده و یک چهره منفی از کشور ترسیم نموده اند. رئیس جمهور می تواند در خلال این سفر درباره ابعاد پیدا و پنهان این رویداد با مقام های کشورهای حاضر گفت و گو کند و نقش مؤثری در ترمیم و بهبود افکار عمومی جهانی از جمهوری اسلامی داشته باشد.

رئیس جمهور بعد از مالزی در حالی راهی ژاپن می گردد که شاید باید این سفر را در جهت تلطیف کردن فضایی دانست که بعد از سفر ناموفق آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن به ایران ارزیابی کرد. آبه به عنوان رهبر یکی از چند کشور بزرگ اقتصاد جهانی در شرایطی به ایران آمد که دست خالی برگشت و تبعات منفی برای او در صحنه سیاست داخلی کشورش داشت. بنابراین تجدید ملاقات رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن می تواند در تعدیل این فضا و گگرددن روزنه امید برای حل بن بست جاری برجام و مناسبات مالی دو کشور مؤثر باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 590

به "مالزی فرصتی برای دیپلماسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالزی فرصتی برای دیپلماسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید