فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران، فولاد نرم (Mild Steel) نوعی فولاد کربنی با اندازه کربن کم است که به عنوان فولاد کم کربن نیز شناخته می گردد.

فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!

یک محقق در ملبورن راه هایی برای استفاده از گرافن به منظور روکش دهی فولاد نرم ارائه نموده است، که محافظت از آن در برابر خوردگی را موجب شده و بعلاوه بر یک سد فنی غلبه می نماید که مانع از استفاده از این نوع فولاد در حوزه های مختلف می گردد.

دکتر سانجید احمد پاتواری در این مطالعه نشان داد که پوشش های گرافنی که به وسیله رسوب بخار شیمیایی (CVD) ایجاد می شوند، می توانند با ویژگی های منحصر به فرد به عنوان موانعی در برابر محیط تهاجمی استفاده شوند.

تا به امروز، به علت بعضی دلایل فنی، تهیه پوشش گرافنی در این آلیاژ مهندسی شده متداول چالشی بوده است، براساس داده های این مقاله، پوشش گرافنی مقاوم در برابر خوردگی که بر روی فولاد نرم ایجاد می گردد، به طرز چشمگیری بر مقاومت به خوردگی آن تاثیر مثبت دارد.

دکتر پاتواری، که دانشجوی دکترا در دانشگاه موناش در ملبورن بوده، قبل از استفاده از گرافن، ابتدا فولاد نرم آبکاری شده با لایه نیکل را آزمایش کرد. در این مقاله وی اشاره داشت که هر چند رویکرد آبکاری بسیار ساده است اما کار نمی نماید.

وی گفت: این امر احتیاج به اصلاح سطح نوآورانه بر اساس اصول اساسی متالورژی داشت که پوشش گرافن به وجود آمده با لایه نشانی CVD بر روی فولاد نرم این مشکل را حل کرد.

طبق نتایج این مقاله، روش موفقیت آمیز این گروه شامل رسوب لایه های دوتایی مس و نیکل با ضخامت بهینه شده بود. سپس گرافن با استفاده از رسوب بخار شیمیایی روی آن نهاده شد.

محققان فولاد نرم روکش شده با گرافن را در محلول نمکی بیش از 1000 ساعت غوطه ور نموده و نشان دادند که این فولاد همچنان در برابر خوردگی مقاوم است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 تیر 1402 بروزرسانی: 6 تیر 1402 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2219

به "فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فولاد نرم با نانوپوشش بعد از هزار ساعت زنگ نزد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید