طب سنتی و درمان سرطان ، آیا استیو جابز یکی از قربانیان است؟

به گزارش لوکو، مرگ ناگهانی استیو جابز، بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل در سن 56 سالگی به عنوان یکی از نمونه های شکست احتمالی طب جایگزین در مقابل طب نوین در درمان سرطان مورد توجه پزشکان و محققان است.

طب سنتی و درمان سرطان ، آیا استیو جابز یکی از قربانیان است؟

پزشکان و محققان آمریکایی هشدار داده اند که حدود یک سوم مبتلایان به سرطان به درمان های سنتی و طب های جایگزین روی آورده و بسیاری آن را از پزشکان معالج خود پنهان می نمایند.

نتایج تحقیقات گروهی از پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه سوت وسترن تگزاس و دانشکده پزشکی بوستون که اخیرا در مجله معتبر جاما آنکولوژی منتشر شده نشان می دهد استفاده از طب سنتی و جایگزین در میان بیماران مبتلا به سرطان در ایالات متحده افزایش چشمگیری یافته است.

گیاه درمانی، طب سوزنی، هومیوپاتی، سنگ درمانی، آب درمانی، فرادرمانی، انرژی درمانی، یوپا و مدیتیشن از نمونه های درمان های سنتی و طب های جایگزین هستند.

این تحقیق بر روی 3100 نفر از کسانی که به سرطان مبتلاء هستند انجام شده و 1000 نفر از آنان گفته اند که از یک یا چند روش درمانی سنتی و مکمل برای درمان خود استفاده نموده اند.

همچنین نتایج این تحقیق حاکی از آن است که تنها دو سوم کسانی که به این درمان ها روی آورده اند این مساله را به پزشک خود گزارش داده و یک سوم دیگر این مساله را مخفی نموده اند.

این محققان هشدار داده اند که استفاده از این روش ها می تواند جان این افراد را به خطر اندازد و احتمال مرگ و میر یا بازگشت سرطان به بدن آنها را افزایش دهد.

طب سوزنی در سال های اخیر در ایالات متحده بسیار محبوب شده است

استفاده از درمان های سنتی و مکمل که در سال های اخیر در میان شهروندان کشورهای توسعه یافته محبوبیت یافته می تواند خطرات بالقوه ای را برای بیماران ایجاد کند.

به عنوان مثال میزان بالای آنتی اکسیدان در داروهای گیاهی می تواند با پرتودرمانی تداخل ایجاد کند. همچنین ممکن است مواد شیمیایی موجود در بعضی از این گیاهان دارویی با ترکیبات موجود در داروهای شیمی درمانی واکنش نشان دهد و فرمول شیمیایی خطرناکی ایجاد کند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهد که بعضی بیماران درمان خود با استفاده از روش های نوین پزشکی از جمله شیمی درمانی و پرتودرمانی را رها نموده و در کوشش برای مقابله با بیماری خود به وسیله روش های جایگزین هستند.

با این حال پزشکان بعضی از درمان های جایگزین از جمله یوگا، تای چی، مدیتیشن و ذهن آگاهی را به بیماران خود توصیه می نمایند چرا که این روش ها می تواند سلامتی و نشاط را در بیماران افزایش داده و مقاومت دستگاه ایمنی آنها را بالا ببرد.

در این تحقیق آمده است سفیدپوستان، زنان و جوانان بیشتر از سایر گروه ها به طب سنتی روی آورده اند.

  • استیو جابز یکی از قربانیان احتمالی طب سنتی

مرگ ناگهانی استیو جابز، بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل در سن 56 سالگی به عنوان یکی از نمونه های شکست احتمالی طب جایگزین در مقابل طب نوین در درمان سرطان مورد توجه پزشکان و محققان است.

سرطان پانکراس استیو جابز در سال 2003 به طور کاملا اتفاقی تشخیص داده شد و با اینکه پزشکان به او توصیه کردند که فورا تحت عمل جراحی قرار گیرد اما وی از قبول آن سر باز زد. انتها 9 ماه بعد به دلیل رشد تومور، او با انجام عمل جراحی موافقت کرد.

پزشکان معالج استیو جابز بارها به وی توصیه کردند که از روش های نوین پزشکی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی بهره گیرد اما وی هرگز این مساله را نپذیرفت.

استیو جابز در دوران بیماری خود به دنبال روش های جایگزین رفت و در کوشش بود تا با استفاده از طب سنتی بیماری خود را درمان کند.

وی انتها در 5 اکتبر 2011 در خانه اش در پالو آلتو در کالیفرنیا بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان پانکراس درگذشت.

گرچه گزارش دقیق و کاملی از جزئیات روش هایی که او برای درمان خود استفاده کرد در دسترس نیست اما بسیاری از پزشکان بر این باورند که مقاومت وی در برابر جراحی و روش های نوین درمانی سبب گسترش بیماری و مرگ وی شده است.

مساله استیو جابز به عنوان یکی از قربانیان احتمالی پزشکی جایگزین مورد بحث جوامع پزشکی است. او مردی هوشمند و ثروتمند بود و به بهترین و باهوش ترین مشاوران پزشکی در جهان دسترسی داشت. با این حال انتخاب روش درمانی وی سوالات بسیاری را در ذهن کارشناسان ایجاد نموده است.

به جز آقای جابز افراد بسیاری به دنبال درمان انواع بیماری ها به وسیله طب سنتی و مکمل هستند. برخلاف روش های نوین درمانی که به روش های گوناگون مورد مطالعه قرار گرفته و اثرات مثبت و منفی آنها بر روی بدن انسان تا حد زیادی شناخته شده هستند، نتایج استفاده از روش های سنتی و مکمل چندان مشخص نیست.

سالانه بیش از 300 میلیون دلار در ایالات متحده برای تحقیق بر روی طب سنتی و درمان های جایگزین هزینه می گردد که نیمی از آن مربوط به پیشگیری و درمان سرطان است. اما نتایج بدست آمده هنوز قادر نیست اثرات مثبت این روش ها را در مقایسه با روش های نوین تایید کند.

استفان بارت، روانپزشک و بنیان گذار شورای ملی علیه تقلب در سلامت، استیون نیسن، کاردیولوژیست و محقق در زمینه حقوق بیماران و کیمبال آتوود، پزشک و سردبیر نشریه علمی پزشکی جایگزین سه تن از مشهورترین منتقدان طب سنتی هستند. آنها بر این باورند که گسترش طب مکمل می تواند جان بیماران را به خطر اندازد و اثرات جبران ناپذیری به جای بگذارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 199

به "طب سنتی و درمان سرطان ، آیا استیو جابز یکی از قربانیان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب سنتی و درمان سرطان ، آیا استیو جابز یکی از قربانیان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید