شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسید

به گزارش لوکو، حامد مظاهریان امروز در چهاردهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران گفت: در دهه 70 به ازای 109 خانوار، 100 خانه وجود داشت اما الان در سال 93 به ازای هر 105 خانوار، 100 خانه وجود دارد.

شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسید

مظاهریان گفت: در 24 سال گذشته چهار دوره رکود و رونق مسکن داشتیم که این نشانگر این است که نظام تامین اقتصادی ناکارآمد است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مسائل ناشی از این است که زمین تبدیل به کالا شده است، اضافه کرد: باید با وضع اقتصادیات، این موضوع را کنترل کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در طرح جامع مسکن مطرح شده است که تا انتها سال 1404 به 45 هزار هکتار زمین شهری احتیاج داریم که رسیدن به این رقم احتیاج به تجدیدنظر در سیاست های زمین است.

مظاهریان به توسعه سیاست های شهری اشاره نمود و گفت: اگر شهرسازی درست گردد، مشکل مسکن هم حل می گردد و ناچاریم دست به اصلاح نرخ خدمات طرح های توسعه عمران شهری بزنیم.

وی با بیان اینکه در این طرح ها فقط کاربری بخش مسکن را می بینیم، گفت: عدم وجود نظام تامین مسکن اجتماعی فراگیر هم از دیگر چالش های این بخش است و دولت باید مسئولیت خود را در این حوزه بپذیرد تا شکاف ها کاهش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در یک استان 30 درصد از جمعیت را دهک های 1، 2 و 3 تشکیل می دهد، در حالی که در استان دیگر این سهم دو درصد است که این شکاف با یک نظام فراگیر باید رفع گردد.

مظاهریان، شاخص دسترسی به مسکن را در سال 93، 12 سال اعلام نمود و گفت: جزو اهداف 1405 است که این شاخص به هشت سال کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه رابطه مدیریت شهری با مسکن اجتماعی باید مشخص تکلیف گردد، چالش دیگر را عدم تطابق الگوی فراوری مسکن با تنوع و تعداد تقاضاها دانست و اضافه کرد: در دو دهه 125 درصد رشد جمعیت داشتیم اما تعداد خانوارها 175 درصد افزایش یافت.

مظاهریان اضافه کرد: یک میلیون و 600 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که 300 هزار واحد در شهر تهران و بیش از 400 هزار واحد در استان البرز و استان تهران است که نشانگر عدم توجه تقاضا در بخش مسکن است.

وی به افزایش روند اسکان غیر رسمی اشاره نمود و گفت: 77 هزار هکتار بافت فرسوده و 56 هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی در کشور داریم که 21 میلیون جمعیت شهری را در خود جای داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از اینکه در یک کلانشهر یک سوم از جمعیت حاشیه نشین هستند، گفت: این موجب نابسامانی در ابعاد مختلف اجتماعی و امنیتی می گردد که ناشی از نابسامانی در اسکان جمعیت است.

مظاهریان به ناکارآمدی نظام فراوری صنعتی در ساختمان اشاره نمود و اضافه کرد: هنوز صنعتی سازی در باور سازندگان رشد نداشته و تصور آنها این است که صنعتی سازی منجر به افزایش قیمت و طول زمان می گردد.

وی، چالش آخر را کیفیت مسکن اعلام نمود و گفت: مسکن محلی برای رضایت مردم است و مقوله ای فرهنگی است، بنابراین باید الگوهایی را القا کنیم که موجب رضایتمندی مردم باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: حدود 17 مترمربع به ازای هر نفر مسکن حداقل داریم. در سه دهه میانگین مسکن از 147 مترمربع به 110 متر کاهش یافت اما همچنان پس از آمریکا و کانادا، سومین کشور هستیم.

مظاهریان به کوچک سازی مسکن اشاره نمود و گفت: کوچک سازی به معنای کوچک کردن انسان ها نیست اما وقتی یک خانه را کوچک می کنیم، باید خواسته ها را در جای دیگری پاسخ بدهیم.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای ساخت مسکن مهر آئین نامه کیفیت معماری تصویب شد و کمیته هایی مشخص شدند، اضافه کرد: اما در همان ماه های ابتدایی دستور تعطیلی این کمیته ها را دادند، زیرا مانع از عملکرد نادرست آنها می شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 422

به "شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص دسترسی به مسکن به 12 سال رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید