دور جهان با شتر دوکوهانه ایرانی

به گزارش لوکو، یک جهانگرد ایرانی با هدف معرفی شتر دوکوهانه ایرانی(در خطر انقراض) در جهان روز شنبه سفر خود به دور جهان را از شهرستان مشگین شهر شروع کرد.

دور جهان با شتر دوکوهانه ایرانی

ایرنا: دکترمحمد امیری رودان که میخواهد این سفر سخت و راستا طولانی را به دور جهان طی کند گفت: این سفر توسط سازمان خواروبار جهانی(فائو) و با همکاری سازمان تحقیقات امور دام کشور برنامه ریزی شده است.

وی میخواهد به وسیله مرز جمهوری آذربایجان از کشور خارج شده و پس از گذر اروپا ، آمریکای لاتین ،آمریکای جنوبی ،آفریقا و اقیانوسیه و آسیا به سواحل خلیج فارس در ایران بازگردد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل نیز روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شتر حاصل از انتقال جنین که در زمان تولد به بهنیا شهرت یافت، اکنون مرکب جهانگرد ایرانی است تا در مجامع بین المللی نسبت به معرفی قابلیت های علمی کشورمان و جلب توجه مردم کره زمین جهت حفظ این گونه حیوان نادر نقش آفرینی کند.

دکتر حسین کربلایی خیاوی اضافه نمود: شترهای دو کوهانه استان اردبیل به عنوان ذخائر ژنتیکی و جزو سرمایه های ملی کشور محسوب می شوند که نسل آن متاسفانه در خطر انقراض قرار گرفته است.

او اظهارداشت: در حال حاضر از حدود 200 نفر شتر دوکوهانه کشور 151 نفر در مشگین شهر و بیله سوار نگهداری می شوند و در سال های اخیر اقدامات خوبی جهت فراوری و تکثیر شتر دوکوهانه در استان اجرا شده است.

وی گفت: پس از چند سال تحقیق و پژوهش در سال 86 دانشمندان کشورمان پیروز به فراوری بچه شتر دو وهانه به وسیله انتقال جنین شتر دوکوهانه به تک کوهانه در ایستگاه جهادآباد شدند.

موطن شترهای دوکوهانه ایران به عنوان ذخیره ژنتیکی دامی ارزشمند در استان اردبیل و در شهرستان های بیله سوار و مشگین شهر است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 561

به "دور جهان با شتر دوکوهانه ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دور جهان با شتر دوکوهانه ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید