تشخیص سرطان پوست با یک دستگاه سنجش مینیاتوری

به گزارش لوکو، دانشمندان دانشگاه سیتی هنگ کنگ یک دستگاه الکترومکانیکی ساده طراحی نموده اند که می تواند در تشخیص زودهنگام اختلالات پوستی به ویژه سرطان پوست موثر باشد.

تشخیص سرطان پوست با یک دستگاه سنجش مینیاتوری

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، با قرار دادن یک تکه دستگاه نرم و حساس بر روی پوست ممکن است خیلی زود اختلالات پوستی را به صورت غیر تهاجمی و در زمان واقعی تشخیص دهید. یک تیم تحقیقاتی با راهنمایی دانشمندی از دانشگاه سیتی هنگ کنگ (CityU) یک دستگاه الکترومکانیکی ساده طراحی نموده اند که می تواند برای تشخیص آسیب شناسی بافت های عمیق مانند پسوریازیس به صورت اتوماتیک و غیرتهاجمی مورد استفاده قرار گیرد. این یافته ها پایه ای برای کاربرد های آینده در ارزیابی بالینی سرطان های پوست و یا بیماری های پوستی است.

این تحقیق با همکاری دکتر Yu Xinge، استادیار گروه مهندسی پزشکی CityU و دانشمندان دانشگاه نورث وستر آمریکا انجام می گردد. یافته های آن ها در مجله علمی Nature Biomedical Engineering با عنوان دستگاه های الکترومکانیکی کوچک شده برای توصیف بیومکانیک بافت عمیق منتشر شده است.

سیستم های الکترومکانیکی که اندازه گیری های دقیق و سریع بافت های نرم بدن انسان را امکان پذیر می نمایند، می توانند اطلاعات بالینی مفیدی را برای نظارت، تشخیص و درمان آسیب شناسی های مختلف به ویژه آسیب های پوستی، فراهم نمایند، با این حال ارزیابی های تشخیصی موجود، به عنوان مثال الاستوگرافی با تشدید مغناطیسی، معمولا شامل ابزار های عظیمی در بیمارستان ها و پزشکان آموزش دیده است و آخرین فناوری اندازه گیری سفتی بافت مبتنی بر سنجش تنها می تواند عمق سطحی پوست فوقانی را تا مقیاس میکرومتر اندازه گیری کند.

دستگاهی برای ارزیابی لحظه ای سفتی بافت های عمیق

برای حل این مشکل تیم تحقیقاتی یک دستگاه الکترومکانیکی ساده و مینیاتوری را برای ارزیابی دقیق و در زمان واقعی سختی بافت عمیق طراحی کردند. این تیم از یک سیستم الکترومغناطیسی مینیاتوری استفاده نموده اند که یک محرک ارتعاشی و یک صفحه حساس به فشار را برای کنترل در زمان واقعی مدول Young، یعنی سفتی کششی، پوست و سایر بافت های نرم بیولوژیکی در عمق تقریبا 1 تا 8 میلی متر، یکپارچه می نماید. بستگی به طراحی سنسور دارد.

این تیم عملکرد دستگاه را با طیف وسیعی از مواد مصنوعی و بیولوژیکی مانند هیدروژل ها، پوست خوک و در قسمت های مختلف پوست انسان ارزیابی کردند. ضایعات سفتی بالاتری نسبت به ضایعات پوست مجاور نشان دادند، علت اصلی آن تفاوت در الاستیسیته و آبرسانی پوست است. این اندازه گیری های ساده دارای اهمیت بالینی بالقوه در شناسایی سریع و هدف قرار دادن ضایعات پوستی است، با قابلیت هایی که تکمیل نماینده روش های اخیرا گزارش شده برای سنجش مکانیکی است.

به گفته محققان بافت سرطانی به طور معمول سفت یا نرم تر از بافت طبیعی است و از این تفاوت می توان به عنوان نشانگر زیستی تشخیصی برای طیف وسیعی از بیماری های پوستی مانند سرطان پوست یا تومور های زیر پوست استفاده کرد.

یک ساختار ساده از دستگاه الکترومکانیکی

ضخامت دستگاه الکترومکانیکی تنها حدود 2.5 میلی متر و سطح تماس حدود 2 سانتی متر مربع است. این عمل هم در مناطق موی زائد و هم در مناطق بدون مو عمل می نماید. مکانیسم کار آن از اساس یک رابط لمسی پوستی یکپارچه برای واقعیت مجازی/ افزوده ساخته شده توسط دکتر یو و همکاران دانشگاه نورث وسترن ساخته شده است.

این دستگاه به این شکل عمل می نماید که آهنربای پس از اعمال جریان متناوب به وسیله سیم پیچ مس، لرزیده و فشار هایی را به سطح پایین سنسور وارد می نماید، این امر باعث تغییر شکل در عمق بافت در مقیاس میلی متر شده که منجر به تغییرات دوره ای مقاومت الکتریکی می گردد. تجزیه و تحلیل این پاسخ ها با اندازه گیری همزمان ولتاژ، امکان معین کمی سفتی بافت ها را فراهم می نماید. هر اندازه گیری را می توان در عرض یک دقیقه انجام داد.

این تیم سپس با دستگاه الکترومکانیکی اختراع شده خود مطالعات بالینی را روی بیماران مبتلا به اختلالات پوستی انجام داد. نتایج نشان داد که یک پتانسیل برای هدف قرار دادن دقیق ضایعات مرتبط با پسوریازیس وجود دارد که کاربرد پزشکی دستگاه را نشان می دهد. داده های فراوری شده می تواند در تشخیص، ردیابی درمان و نظارت بر بیماری به ویژه برای اختلالات مرتبط با پوست مانند سرطان پوست و همچنین در جنبه های زیبایی پوست و بهبودی از زخم های سطحی یاری کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1618

به "تشخیص سرطان پوست با یک دستگاه سنجش مینیاتوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان پوست با یک دستگاه سنجش مینیاتوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید