بازار مسکن آرام تر شد

به گزارش لوکو، با فروکش کردن التهابات ناشی از تغییر قیمت بنزین و تنش های منطقه ای، رشد قیمت مسکن متوقف شده و واسطه ها از کسادی معاملات در دو هفته اخیر خبر می دهند.

بازار مسکن آرام تر شد

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، همزمان با افت معاملات مسکن بعد از تنش های اخیر منطقه ای، رشد قیمت های پیشنهادی نیز متوقف شده و فعالان بازار از محو شدن شوک افزایش قیمت بنزین در بازار مسکن خبر می دهند. بعد از آن که خرید و فروش مسکن در شهر تهران طی آذرماه 135 درصد افزایش پیدا کرد قیمت های پیشنهادی تا 15 درصد و قیمت های قطعی 8.5 درصد بالا رفت که به نگرانی ها از ورود بازار مسکن به دوره پرش قیمتی منجر شد. اما واسطه های ملکی بیان می نمایند که بازار مجددا آرام شده و طرف تقاضا در نشست ها دست بالا را پیدا نموده است.

آنالیز آگهی های عرضه شده به بازار مسکن نیز گویای آن است که فایل های زیر قیمت و به قیمت روز به روز بیشتر می گردد. این در حالی است که در دو هفته قبل عمده مالکان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده بودند. با ورود املاک زیر قیمت انتظار می رود سایر مالکان نیز نرخ های پیشنهادی را پایین بیاورند و فضا برای رونق بازار در شب عید فراهم گردد.

یکی از مشاوران املاک منطقه 8 تهران گفت: خاصیت دیرپذیری بازار مسکن با افزایش وسایل ارتباط جمعی و ورود تکنولوژی از بین رفته است. پیش از این نوسانات بازارهای موازی اثر خود را شش ماه بعد در بخش ملک نشان می داد اما بعد از تغییر قیمت بنزین به یکباره شاهد افزایش نرخ های پیشنهادی بودیم. تنش های اخیر منطقه ای نیز باعث کسادی معاملات شد که البته این شرایط دوام چندانی ندارد و احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش معاملات خواهیم بود. اوضاع بازار تعریفی ندارد اما از رکود مطلق خارج شده ایم. از طرف دیگر آن قدر فایل در بازار وجود دارد که رقابتی بین مالکان است و هرکس ارزان تر بفروشد امکان فروش ملک او بیشتر می گردد.

در روزهای اخیر بعضی متقاضیان که به دنبال فایل های مرغوب می گشتند از خرید خانه در شرایط فعلی منصرف شدند اما معدود خریداران آماتور با این پیش فرض که ممکن است با رشد قیمت در ماه های آینده روبرو شوند از ایده آل های خود درخصوص خانه مورد نظر کوتاه آمدند. آسیب دیگر این روزها از طرف واسطه های غیرحرفه ای به بازار ملک وارد شد. بدین صورت که مالک، واحد خود را با قیمت نامتعارف به یک مشاور نابلد می سپارد و پذیرش قیمت از سوی مشاور به توهم قیمتی دامن زد.

مکانیزم بازار مسکن بدین صورت است که معمولا از آذرماه تعداد معاملات افزایش پیدا می نماید. این رفتار دست کم طی دو سال قبل وجود داشته و تا خردادماه سال بعد ادامه یافته است. سپس بازار وارد رکود می گردد. بنگاهی ها بیان می نمایند که این شرایط معمولا با مقداری شدت و ضعف همیشه طی دهه های اخیر در بازار حاکم بوده اما تفاوت این دوره با سایر دوره ها در این است که ظرفیت جهش قیمتی وجود ندارد. خرید و فروش افزایش یافته اما اغلب متقاضیان برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید می نمایند. ممکن است قیمت های اسمی در این شرایط بالا برود اما اگر خواب سرمایه در دوره رکود را در نظر بگیریم سوددهی مناسبی برای آن دیده نمی گردد.

طی دو ماه اخیر معاملات افزایش یافته است. آذرماه تعداد قراردادهای خرید و فروش 135 درصد نسبت به آبان بالا رفت. آمار اتحادیه املاک گویای آن است که معاملات در دی ماه نیز 17 درصد نسبت به آذرماه افزایش یافته اما بسیاری از مشاوران سنتی چنین رونقی را احساس نمی نمایند. آنالیز علت این مساله نشان می دهد عمده قراردادها در دفاتری به امضا می رسد که از ابزارهای نوین و نیروهای آموزش دیده استفاده می نمایند. هرچه میزان تسلط مشاوران به امکانات به روز، بیشتر باشد، امکان عقد قرارداد از سوی آنان افزایش پیدا می نماید.

تحلیل یک کارشناس از آینده بازار مسکن

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن درباره علت ایجاد رونق زودتر از انتظار در بازار مسکن به ایسنا گفت: آمار شهریور و مهرماه که تعداد معاملات تهران به شدت پایین آمده بود و به حدود 3000 فقره رسیده بود یک استثنا است و نمی توان روی آن تحلیلی ارایه داد. حالت طبیعی این است که ماهیانه حدود 10 هزار معامله در شهر تهران داشته باشیم که این اتفاق در آذرماه افتاد. در سه ماه آخر سال هم احتمالا این فرایند ادامه می یابد اما آن طور که قیمت ها 8.5 درصد بالا رفت شاهد چنین رشد قیمتی نخواهیم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 692

به "بازار مسکن آرام تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن آرام تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید