انتشار کتاب زندگی مؤلف اولین کتاب از مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران، مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا مجموعه ای است زیرنظر کریستین ویتلی- از مهم ترین منتقدان معاصر فیلم- که در کانادا منتشر شده است. و در ایران با سرپرستی مازیار اسلامی و به همت نشر لِگا منتشر می شود. در هر کدام از این کتاب ها، یکی از مفاهیم یا اصطلاحات مهم مطالعات سینمایی تبیین شده و شرح مفصلی از آن ارائه شده است؛ همچنین در مورد تاریخچه ای که این مفهوم در مطالعات سیاسی داشته و تحولی که این مفهوم به تدریج پیدا کرده است.

انتشار کتاب زندگی مؤلف اولین کتاب از مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

اولین کتاب این مجموعه تحت عنوان کینو-آگورا: زندگی مؤلف با ترجمۀ روبرت صافاریان و سرپرستی مازیار اسلامی در نشر لِگا منتشر شد. مازیار اسلامی در مورد رویکرد این کتاب می گوید: مفهوم مؤلف، بیشتر در حوزۀ نقد فیلم طرح شده است؛ ابتدا از طریق منتقدان فرانسوی در دهۀ پنجاه و به تدریج هم این نظریه، موافقان و مخالفانی داشته است. کتابی که در این مجموعه به این مفهوم پرداخته، سعی کرده دیدگاه هایی که نسبت به این مفهوم وجود دارد را ارائه دهد و نقاط ضعف و قدرت شان را توضیح و تبیین کند.

مازیار اسلامی برخی دیگر از عناوین کتاب های این مجموعه را این طور معرفی می کند: یکی دیگر از کتاب های این مجموعه با عنوان میزانسن است که دربارۀ مفهوم میزانسن و تحول و تاریخ آن در سینما است. کتاب دیگر مونتاژ است، این کتاب، فراتر از یک مفهوم فنی و تکنیکی به مونتاژ نگاه کرده است. مونتاژ را به عنوان یک عنصر مهم و کلیدی در زیباشناسی و فرم نهایی فیلم، مورد بررسی قرار داده و رویکردها و شیوه های مختلف آن و دیدگاه های انتقادی در مورد میزان اهمیت مونتاژ در تاریخ سینما وجود داشته را به شکل همزمان توضیح داده است. یعنی از شکل های اولیه مونتاژ در سینما که توسط گریفیث به کار بسته شده اند تا الگوهای پیچیده تر مونتاژ در دهۀ 20 سینمای شوروی، مثل آیزنشتاین و پودوفکین تا مونتاژ کلاسیک و مدرن.

مازیار اسلامی به عنوان مقدمۀ مجموعۀ کینو-آگورا در کتاب زندگی مولف می نویسد: مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا کوششی بدیع است برای تدقیق مفاهیم و اصطلاحات مهم مطالعات سینمایی. عنوان مجموعه ارجاع یا شاید هم ادای دینی است به اصطلاحِ کینو-پراودا ژیگا ورتوف، یا همان سینما-حقیقت که به زعم ورتوف به قدرت پدیدارشناختی، مادی و مشاهده گرانۀ دوربین سینماتوگرافی اشاره داشت. در اینجا اما کینو به آگورا می پیوندد، واژه ای برگرفته از یونان باستان، به معنای مکان گردهم آیی، همان مکان مشهوری که تفکر در آنجا به جهان آمد، در کنار دیگر کنش های زندگی روزمره ازجمله ورزش، خرید و سرگرمی. از این رو مجموعۀ کینو-آگورا بر سویۀ تفکربرانگیز سینما انگشت می گذارد.

مجموعۀ کینو-آگورا کم گوی اما عمیق، متواضع اما شخصی و ساده اما بحث برانگیز است و در کنه خویش، هم به جست وجوی حقیقت ورتوف وفادار است و هم به خصلت جمعیِ تفکر سقراط.

کینو-آگورا: زندگی مؤلف با 104 صفحه، شمارگان 700 نسخه و قیمت 19 هزار تومان منتشر شده است .

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 625

به "انتشار کتاب زندگی مؤلف اولین کتاب از مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتاب زندگی مؤلف اولین کتاب از مجموعۀ سینمایی کینو-آگورا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید