افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند

به گزارش خبرنگاران، افراد دیابتی باید توجه زیادی به بیماری شان داشته باشند و تنها مراقبت شان را به کنترل قندخون، رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن معطوف نکنند. این بیماری تمام اعضای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به بروز مشکلات دیگری نظیر مشکلات قلبی یا کلیوی می گردد. در حقیقت دیابت می تواند بر بهداشت دهان هم تاثیر گذارد.

افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند

قندخون بالا می تواند عامل آغاز انواع بیماری ها و عفونت های لثه باشد. از سوی دیگر، بیماری لثه می تواند کنترل دیابت را سخت تر کند.

به مرور زمان پلاک ها بر روی سطح دندان ها انباشته می شوند، سخت گردیده و به حالت رسوب در می آیند و بر روی خط لثه قرار می گیرند. در نتیجه تمیزکردن بین دندان ها را سخت نموده و منجر به لثه های دردناک و متورم می شوند.

همچنین گلوکز موجود در بزاق بر سلامت دندان ها و بافت زبان، سقف دهان و پشت دهان تاثیر می گذارد. از اینرو توصیه می گردد افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک زده و حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایند.

شستشوی دهان با آب هر دو ساعت یکبار هم به حفظ سلامت دهان کمک می نماید.

انجمن دیابت آمریکا عنوان می نماید رابطه بین بیماری لثه و دیابت بسیار جدی و دوسویه است. افراد دیابتی نه تنها در مورد ابتلا به بیماری حاد لثه آسیب پذیرتر هستند، بلکه بیماری حاد لثه بر کنترل قندخون تاثیر گذاشته و در روند پیشرفت بیماری دیابت نقش دارد.

افراد مبتلا به دیابت با ریسک بالا ابتلا به مشکلات سلامت دهان نظیر ورم لثه (مرحله ابتدایی بیماری لثه) و بیماری حاد لثه روبرو هستند چراکه در ابتلا به عفونت باکتریایی آسیب پذیرتر هستند و توانایی کمی هم در مقابله با باکتری های تهاجمی به لثه ها دارند.

اگر کنترل میزان قندخون ضعیف باشد، احتمال ابتلا به بیماری های حاد لثه و از دست دادن دندان ها بیشتر می گردد.

همانند تمامی عفونت ها، بیماری حاد لثه هم موجب افزایش قندخون می گردد و ممکن است کنترل دیابت را سخت تر کند.

سایر مشکلات مرتبط با دیابت عبارتند از برفک (عفونت ناشی از قارچ های که در دهان رشد می نمایند)، و خشکی دهان که می تواند موجب درد، زخم، عفونت و کرم خوردگی دندان ها گردد.

از اینرو به افراد دیابتی توصیه می گردد مراقب بهداشت دهان و دندان هایشان باشند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد دیابتی روزانه دو بار مسواک بزنند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید