کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، مهندسان دانشگاه نورت وسترن آمریکا برای نخستین بار ریزتراشه ای ساخته اند که قادر به پرواز کردن است.

کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

ریزتراشه مذکور که با الهام گرفتن از بذرهای پراکنده شونده در هوا پس از وزش باد ساخته شده، دارای پروانه های کوچکی است که می توانند از باد برای حرکت در هوا کمک بگیرند.

در سال های اخیر محصولات الکترونیکی متنوعی ساخته شده اند که بسیار کوچک هستند و این تولیدات چند میلیمتری ساخت انواع وسایل برقی بسیار کوچک و قابل حمل را ممکن کرده اند. از این ابزار برای تولید ایمپلنت های سازگار با بدن و محصولات کنترل و پایش محیط زیست استفاده شده است.

این ریزتراشه پرنده شباهت زیادی به بذر گیاهانی مانند درخت افرا دارد که به طور مستقیم بر روی زمین نمی افتند و همراه با وزش باد به نقاط دوردست منتقل می شوند.

محققان با مدل سازی رایانه ای این دانه های بذر ریزپردازنده ای تولید کرده اند که سه بال پرنده کوچک به دور آن کشیده شده و همه اجزای این مجموعه بر روی یک لایه لاستیکی مونتاژ شده که کمتر از یک میلیمتر ضخامت دارد.

محققان با افزودن یک تراشه، یک منبع تأمین برق، یک حافظه و آنتن به این ریزتراشه پرنده از آن برای شناسایی ذرات موجود در هوا، شرایط pH آب و غیره استفاده کرده اند. لذا با پرتاب این ریزتراشه ها در هوا از آنها می توان برای جمع آوری اطلاعات استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1768

به "کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید