نخستین خوشه ستاره ای دوگانه قدیمی کشف شد

به گزارش لوکو، یک اخترفیزیکدان با استفاده از داده های ابزارهایی مانند کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع، 2MASS و GAIA-EDR3 اولین خوشه ستاره ای دوگانه قدیمی کهکشان ما را کشف کرد. این خوشه ها با نام های NGC 1605a و NGC 1605b شناخته می شوند.

نخستین خوشه ستاره ای دوگانه قدیمی کشف شد

سن خوشه ستاره ای اول دو میلیارد سال و سن خوشه ستاره ای دوم 600 میلیون سال است. هر دو خوشه در یک پایکوبی گرانشی که به آرامی آنها را از هم جدا نموده و آنها را از خوشه های کوچک تر و ستارگان دور می نماید، قرار گرفته اند.

هر دو خوشه در فاصله یکسانی از زمین واقع شده اند و فاصله تقریبی میان هسته مرکزی آنها تقریبا 5.9 سال نوری است. این پارامترها نه تنها به یک ارتباط فیزیکی بلکه به تفاوت سنی شکل گرفتن این دو خوشه طی یک برخورد نزدیک به وسیله نیروی کشندی هم اشاره دارد. نیروی کشندی یا نیروی جزر و مدی یک اثر ثانویه از نیروی جاذبه و باعث به وجود آمدن پدیده جزر و مد می باشد.

پروفسور دنیلسون کامارگو(Denilson Camargo) از موسسه Colégio Militar de Porto Alegre برزیل گفت: این خوشه دوگانه، محصول جانبی یک برخورد نزدیک با انرژی بالا بین دو خوشه ستاره ای باز قدیمی است. علاوه بر این این خوشه ها در حال ادغام هستند.

پیشتر NGC 1605 به عنوان یک خوشه ستاره ای باز شناخته می شد اما آنالیز پروفسور کامارگو نشان داد که NGC 1605 یک خوشه ستاره ای باز نیست. این خوشه که در اصل در سال 1786 و به وسیله ویلیام هرشل کشف شد، حدود 8300 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی برساووش واقع شده است.

این مطالعه شواهدی ارائه داد که نشان می داد NGC 1605 شامل دو خوشه باز است: NGC 1605a و NGC 1605b که به نظر می رسد هر دو خوشه هم طی یک برخورد نزدیک در حال ادغام شدن هستند.

پروفسور کامارگو در این باره اضافه نمود: تصور می کنم که طی این برخورد نزدیک، گروه های ستاره ای به وسیله نیروی کشندی از خوشه های در حال ادغام خارج شده و این زیرساخت ها سبب تشکیل خوشه های ستاره ای جدیدی گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1800

به "نخستین خوشه ستاره ای دوگانه قدیمی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین خوشه ستاره ای دوگانه قدیمی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید