غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!، عکس

به گزارش لوکو، دانشمندان دانشگاه هاوایی روش فراوری مثل عنکبوت های دریایی غول پیکر قطب جنوب را کشف کردند که بینش جدیدی در خصوص توسعه آنها و زیست بوم دریایی گسترده تر ارائه می دهد.

غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، فراوری مثل عنکبوت های دریایی غول پیکر در قطب جنوب برای بیش از 140 سال تا به امروز برای محققان ناشناخته بوده است. دانشمندان دانشگاه هاوایی در مانوآ به قاره دوردست سفر کردند و رفتارهای این موجودات مرموز را از نزدیک دیدند و یافته های آنها می تواند پیامدهای گسترده تری برای حیات دریایی و زیست بوم های اقیانوسی در قطب جنوب و سراسر دنیا داشته باشد.

عنکبوت های دریایی یا پیکنوگونیدها گروهی از بی مهرگان عنکبوت مانند هستند که در زیستگاه های دریایی در سطح دنیا یافت می شوند. بیشتر این گونه کوچکتر از ناخن هستند، اما بعضی از گونه های قطب جنوب بیشتر پا دارند. این جانوران نمونه ای معروف از غول گرایی قطبی هستند، پدیده ای که در آن موجودات خاصی در منطقه ها قطبی، مانند قطب شمال و قطب جنوب، به مقدار های بسیار بزرگ تر از خویشاوندان خود در آب وهوای گرم تر رشد می نمایند.

ایمی موران، پروفسور و محقق ارشد دانشکده علوم زیستی UH Mānoa، گفت:در بیشتر عنکبوت های دریایی، والد مذکر با حمل نوزادان در حین رشد، از آنها مراقبت می نماید. عجیب این است که علیرغم توصیفات و تحقیقاتی که به بیش از 140 سال قبل برمی شود، هیچ کس تا به حال عنکبوت های دریایی غول پیکر قطب جنوب را ندیده بود که بچه هایشان را پرورش می دهند یا چیزی در خصوص رشد آنها نمی دانستند.

آزمایشگاه موران بیش از یک دهه است که غول های قطبی را مورد مطالعه قرار داده است. در اکتبر 2021، در طی یک سفر تحقیقاتی میدانی به قطب جنوب، تیمی شامل موران و دانشجویان دکتری دانشکده علوم زندگی، آرون تو و گراهام لوبرت، به کشفی پیشگامانه دست یافتند. آنها با غواصی در زیر یخ، گروه هایی از عنکبوت های دریایی غول پیکر را که به نظر می رسید جفت گیری می کردند، جمع آوری کردند و آنها را برای مشاهده منتقل کردند.

در کمال تعجب، دو گروه مختلف طی فرایند جفت گیری هزاران تخم کوچک فراوری کردند. یکی از والدین (احتمالاً پدر) به جای حمل نوزادان تا زمان خروج از تخم، مانند بسیاری از گونه های عنکبوت دریایی، دو روز تخم ها را به کف صخره ای وصل کرد، جایی که آنها برای چندین ماه رشد کردند و سپس به صورت لارو کوچک از تخم بیرون آمدند. یافته های محققان در فوریه 2024 در Ecology منتشر شد.

تو گفت:ما خیلی خوش شانس بودیم که توانستیم این را ببینیم. فرصت کار مستقیم با این حیوانات شگفت انگیز در قطب جنوب به این معنی بود که می توانستیم چیزهایی را یاد بگیریم که هیچ کس حتی حدس نزده بود.

در عرض چند هفته پس از تخمگذاری، تخم ها با جلبک های میکروسکوپی رشد کردند و استتار کاملی داشتند.

لوبرت می گوید: ما به سختی می توانستیم تخم ها را حتی زمانی که می دانستیم آنجا هستند، ببینیم، احتمالاً به همین علت است که محققان قبلاً چنین چیزی را ندیده بودند.

لوید پک، زیست شناس مشهور قطب جنوب با آنالیز قطب جنوب که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: اکولوژی عمومی و زیست شناسی فراوریمثلی گونه های دریایی قطب جنوب کاملاً ناشناخته مانده است و ما داده هایی در خصوص تعداد انگشت شماری از گونه ها داریم، بنابراین مقالاتی مانند این در روشن کردن چگونگی عملکرد حیوانات در یکی از کمتر مطالعه شده ترین بخش های اقیانوس دنیا اهمیت زیادی دارد.

منبع: scitechdaily

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 خرداد 1403 بروزرسانی: 3 خرداد 1403 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2264

به "غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول گرایی قطبی؛ رشد نامتعارف موجودات در قطب های زمین!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید