صادرات شیرینی جات صفر شد ، خطر تعطیلی صنف قنادان

به گزارش لوکو، به گزارش خبرنگاران، محمد بی بلا رئیس اتحادیه قنادان جنوب تهران، در خصوص آخرین شرایط مواد اولیه قنادی اظهار کرد: مواد اولیه را نمی توانیم مستقیم تهیه کنیم و حتما باید از واسطه بگیریم. مثلا روغن را اصلا پیدا نمی کنیم، روغنی که 120-130 هزار تومان است را تقریبا 700-800 هزار تومان خرید می کنیم و جالب اینکه فراوری تیرماه است و نشان دهنده احتکار. البته همین هم در بازار موجود نیست.

صادرات شیرینی جات صفر شد ، خطر تعطیلی صنف قنادان

وی گفت: شیرینی خامه ای الان کیلویی 48 هزار تومان است در حالیکه اگر مواد اولیه را مستقیم از کارخانه بگیریم، می توانیم 10 تا 12 هزار تومان ارزان تر بفروشیم. آردی که سه ماه پیش 110 تا 150 هزار تومان می خریدیم الان 250 هزار تومان شده است. البته این گرانی مربوط به کارخانه نبوده بلکه واسطه خریده و احتکار نموده است.

بی بلا افزود: با هزینه های امروز و تعطیلی ها، ادامه فعالیت برای قنادها صرفه مالی ندارد. سال پیش بخش زیادی از فراوری قنادان فروش نرفت در نتیجه حدود 70 درصد کارگران قنادی ها بیکار شده اند. به خاطر این گرانی ها بیشتر از 60 درصد از تقاضای شیرینی کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: 50 درصد از قنادهای جنوب تهران کارگاه خود را تعطیل نموده اند و برخی نیز خود مغازه ها را بسته اند. در شهر ری بین 20 تا 25 قنادی عظیم جمع نموده و تغییر شغل داده اند. جنوب تهران بین 600 تا 700 قنادی، آجیل و خشکبار فعالیت دارند.

رئیس اتحادیه قنادان جنوب تهران در خصوص صادرات گفت: قبلا شرایط صادرات شیرینی خوب بود. شکلات کاکائویی، گز، شیرینی های ریز خشک به عراق، افغانستان و بخشی هم به کانادا و انگلیس صادرات داشتیم اما الان صادرات تقریبا صفر شده است.

وی توضیح داد: بیشتر مواد اولیه شیرینی فراوری خودمان است، پس ارتباطی به تحریم ندارد و به خاطر دلال ها افزایش قیمت اتفاق می افتد. فراورینماینده ای داریم که سال گذشته بالای 100 نفر در کارگاه او کار می کردند امروز تعداد کارگران او به ده نفر رسیده است.

بی بلا افزود: اینکه مسئولان به راحتی می گویند قنادی ها تعطیل شوند، به این فکر نمی نمایند که قنادان چطور پول قبض یا مالیات بدهند؟ چطور مترو و ترمینال را رها کردید و دست روی اصناف گذاشته اید؟ مالیات، فیش آب و برق همه سرجای خود مانده است. تقاضا داریم که آنالیز گردد؛ چه تجمعی در قنادی یا بستنی فروشی رخ می دهد؟ الان قنادان چک هایشان را جابه جا می نمایند، مسئولان که تعطیل می نمایند فکر چک های افراد هستند؟

وی اظهار کرد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، همه قنادی ها جمع می نمایند و به واسطه گری می پردازند. صنف قناد اگر اینطور ادامه دهد یک سال دوام نمی آورد. کرونا و حمایت نشدن دست به دست هم دادند تا شرایط را بدتر نمایند. دو ماه پیش قیمت شیرینی 15 هزار تومان گران شد اما الان دیگر قدرت خرید مردم اجازه نمی دهد که گرانتر گردد.

بی بلا اعلام کرد: نباید بین فراورینماینده و مصرف نماینده مواد اولیه واسطه ای وجود داشته باشد، ادامه حیات قنادان بسته به این است که دست واسطه ها قطع گردد در این صورت از بیکاری 70 درصد کارگر این صنف جلوگیری می گردد.

وی افزود: مسئولان می گویند وام 12 درصدی به اصناف آسیب دیده از کرونا تخصیص می یابد، اما تا حالا کسی نگرفته است.

بی بلا افزود: همه شیرینی جات حرارت بین 280 تا 380 درجه سانتی گراد می بینند و دیگر ویروسی نمی تواند زنده بماند، ماموران بهداشت هم مرتب بازدید می نمایند. در جنوب تهران هفته ای دوبار بازرسی انجام می گردد، ما هم از طرف اتحادیه بازرس داریم و تا کنون مسئله ای در این زمینه نبوده است.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1260

به "صادرات شیرینی جات صفر شد ، خطر تعطیلی صنف قنادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات شیرینی جات صفر شد ، خطر تعطیلی صنف قنادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید