زایمان طبیعی بعد از سزارین با چه شرایطی ممکن است؟

به گزارش لوکو، زایمان طبیعی مزیت هایی نسبت به زایمان سزارین دارد. اما وقتی شما یک عمل سزارین داشته اید، ممکن است برای بار دوم تصمیم بگیرید که زایمان طبیعی داشته باشید. اگرچه بسیاری از مادران، زایمان طبیعی موفقی بعد از یک سزارین داشته اند، اما تصمیم گیری در خصوص این که آیا شما گزینۀ مناسبی برای زایمان طبیعی بعد از سزارین هستید، مستلزم نکته های متعدد و مشاورۀ یک پزشک متخصص است. در این مطلب با شانس زایمان طبیعی بعد از سزارین، عوامل مؤثر در این احتمال، همچنین مزایا و خطرات آن آشنا خواهید شد.

زایمان طبیعی بعد از سزارین با چه شرایطی ممکن است؟

در این مطلب آمده است:

زایمان طبیعی بعد از سزارین ممکن است؟

عوامل مؤثر در شانس زایمان طبیعی بعد از یک سزارین

چند سال بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟

زایمان طبیعی بعد از سزارین ممکن است؟

بسیاری از مادران باردار که زایمان اول آنها طبیعی بوده است، می توانند بدون هیچ مسئله ای شکم دوم خود را زایمان طبیعی نمایند. به زایمان طبیعی بعد از سزارین vaginal birth after cesarean) VBAC) می گویند که در برخی موارد امکان پذیر نیست.

در گذشته زنانی که یک زایمان سزارین را تجربه می کردند، باید تمام زایمان های بعدی خود را به همین شیوه انجام می دادند. زایمان طبیعی بعد از سزارین برای بسیاری از خانم ها امکان پذیر است. عواملی زیادی وجود دارد که به مادر و پزشک یاری می نماید تا تصمیم بگیرند، آیا این روش مناسب است یا خیر.

در شرایط تعیین، می توان این کار را انجام داد. مطالعات نشان داده اند که بیشتر زنانی که اقدام به زایمان طبیعی بعد از سزارین می نمایند، پیروز خواهند بود. ایمنی برای مادر و نوزاد مهم ترین عاملی ست که باید در نظر در نظر گرفته شود؛ چراکه زایمان طبیعی بعد از سزارین همواره برای همه زنان امن نیست.

مادر بارداری که یک بار زایمان طبیعی آسان داشته و سپس به علت شرایط بریچ نوزاد بعدی عمل سزارین داشته است، بیشتر محتمل است که در زایمان بعدی بتواند یک زایمان طبیعی پیروزیت آمیز داشته باشد تا کسی که پس از باز شدن کامل دهانۀ رحم و چند ساعت کوشش برای به جهان آوردن کودک اولش که کوچک است و در شرایط مناسبی نیز بوده، مجبور به سزارین شده است. داشتن سابقۀ یک زایمان طبیعی شانس شما را به شدت بالا می برد.

با این حال، پیش بینی قطعی این که چه کسی زایمان طبیعی خواهد داشت و چه کسی مجدداً عمل سزارین را در پیش دارد غیرممکن است. در مجموع، بسیاری از زنانی که بعد از سزارین در بارداری قبلی، اقدام به زایمان طبیعی نموده اند، زایمان پیروزی داشته اند. در نهایت تصمیم گیری در خصوص زایمان طبیعی بعد از یک سزارین به نظر پزشک برمی شود و او نیز بر اساس برخی از شرایط بهترین تصمیم را می گیرد. ممکن است برخی از پزشک ها در هیچ حالتی زایمان طبیعی پس از سزارین را پیشنهاد ننمایند. به همین دلیل اگر علاقه مند به زایمان طبیعی بعد از یک سزارین هستید، حتماً پزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه متخصص است و به مشاورۀ او با دقت عمل کنید.

ممکن است پزشک پس از آنالیز های لازم و با توجه به علائم موجود، انجام زایمان طبیعی پس از سزارین را ممکن نداند. دلایلی که معمولاً پزشک بر اساس آن تصمیم به انجام سزارین خواهد گرفت شامل موارد زیر است:

  • سن بالای مادر
  • داشتن اضافه وزن زیاد
  • وزن بالای جنین هنگام تولد؛ بالای 4 کیلوگرم
  • طول مدت بارداری بیش از 42 هفته
  • فاصلۀ کم بین بارداری ها؛ 18 ماه یا کمتر

عوامل مؤثر در شانس زایمان طبیعی بعد از یک سزارین

اگر تمام معیارهای زیر را دارا باشید، شانس بالایی برای داشتن یک زایمان طبیعی پیروز پس از سزارین دارید:

برش سزارین قبلی شما یک برش افقی در پایین رحم باشد: در برش عمودی که بخش های فوقانی رحم را که عضلانی تر است نیز درگیر نموده باشد یا برش تی شکل (T)، خطر بیشتری برای پارگی رحم وجود دارد و به همین دلیل شانس زایمان طبیعی پیروز را کم می نماید. توجه داشته باشید که نوع زخم روی شکم شما ممکن است با برش رحم مطابقت نداشته باشد.

لگن شما به اندازۀ کافی عظیم باشد تا اجازۀ عبور راحت را به کودک بدهد: اگرچه هیچ راهی برای آگاهی قطعی از این موضوع وجود ندارد اما پزشک می تواند لگن شما را معاینه کند و یک برآورد تقریبی داشته باشد.

سابقۀ عمل جراحی گستردۀ رحم نداشته باشید: سوابق جراحی مثل میومکتومی (myomectomy) برای برداشتن فیبروئید یا سابقۀ پارگی رحم نداشته باشید.

بیماری یا عارضۀ پزشکی نداشته باشید: هیچ عارضۀ پزشکی یا بیماری های زنان مثل جفت سرراهی یا فیبروئید عظیمی نداشته باشید که زایمان طبیعی را با خطر روبرو کند.

چند سال بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟

به طور کلی امکان زایمان طبیعی بعد از انجام یک عمل سزارین برای خانم ها وجود دارد البته به شرط اینکه 4 سال از زایمان اول گذشته باشد و فرد در طول بارداری تحت مراقبت متخصص باشد. اما در خصوصی که فرد قبلا دو بار با سزارین بچه ای به جهان آورده و حالا می خواهد به روش طبیعی زایمان کند، باید بگوییم که توصیه به چنین کاری نمی شود چون ممکن است رحم مادر در معرض خطر پارگی قرار داشته باشد و مشکلاتی را در فرایند زایمان طبیعی ایجاد کند. با این حال همان طور که اشاره کردم کسانی که یک زایمان سزارین داشته اند، لگن شان تنگ نیست و بعد از جراحی هم عارضه و عفونتی نداشته اند تحت نظارت یک متخصص در طول دوران بارداری می توانند در حاملگی دوم زایمان طبیعی داشته باشند. البته این موضوع کاملا بستگی به نظر خود فرد و پزشک معالجش دارد. مادری که میخواهد از این روش استفاده کند به هر حال تا حدی در معرض خطر پارگی رحم است بنابراین باید از ابتدای آغاز دردهای زایمانی در بیمارستان باشد و رگ باز و خون رزرو شده موجود باشد.

سخن آخر

همانطوری که تعداد سزارین های غیرضروری رو به افزایش است، ضروری است که به روش زایمان اول و انتخاب روش زایمان بعدی خود، فکر کنید. بسیاری از متخصصین دلسوز زنان و زایمان به شما توصیه می نمایند در صورت امکان از انجام سزارین خودداری کنید. به گفته یک متخصص زنان، برخی از مادران باردار برای اولین زایمان خود محافظه کار هستند و با مداخله پزشکی و سزارین که ممکن است ضروری هم نباشد موافقت می نمایند در حقیقت سزارین انتخابی را بر می گزینند. اما متاسفانه آنها در بارداری بعدی با خطراتی روبرو می شوند که اگر اولین نوزاد خود را بطور طبیعی به جهان آورده بودند با آن خطرات روبرو نمی شدند.

در خصوص زایمان طبیعی بعد از سزارین، محققین معتقدند باید به بسیاری از بانوانی که قبلا زایمان سزارین داشته اند این شانس داده شود تا زایمان بعدی را بطور طبیعی انجام دهند. آیا شما تجربه سزارین بعد از زایمان طبیعی را داشته اید؟ نظرات و تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می کنیم با بایدها و نبایدهای رابطه جنسی در بارداری نیز به صورت اصولی آشنا شوید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1195

به "زایمان طبیعی بعد از سزارین با چه شرایطی ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زایمان طبیعی بعد از سزارین با چه شرایطی ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید