خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد؟

به گزارش لوکو، خیانت در امانت یکی از اعمال مجرمانه است که قانون گذار برای آن مجازات در نظر گرفته است.

خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد؟

به گزارش خبرنگار ، همه ما با خیانت در امانت آشنا هستیم و این موضوع به معنای آن است که مالی که برای ما نیست همراه با سوء نیت اقداماتی را انجام دهیم که منجر به ورود ضرر و زیان شود.

اگر فرد مالی را پیدا کند و تصرفاتی در آن ایجاد کند مرتکب جرم خیانت در امانت شده و بر اساس قانون با او برخورد خواهد شد.

برای مثال ممکن است فردی خودرو خود را به یکی از آشنایانش به عنوان امانت بدهد تا از آن در پارکینگ منزلش نگهداری کند، اما آن فرد آشنا به جای نگهداری خودرو در پارکینگ از آن به عنوان وسیله ای برای مسافرکشی استفاده کند که در اینصورت اقدام آن فرد تحت عنوان خیانت در امانت شناخته می شود.

گاهی اوقات ممکن است که خیانت در امانت منجر به از بین رفتن مال شود اگر فردی در این روش منجر به نابود شدن مال دیگری شود طبق قانون می توان با او برخورد کرد.

به طور کلی خیانت در امانت زمانی محقق می شود که فرد مالی را به صورت امانت به دیگری داده باشد تا آن را صرف کارت معین و معین می کند، اما آن فرد و امین وظایفی که به او سپرده شده است را انجام ندهد و به روش دیگری از آن استفاده کند که در این صورت خیانت در امانت محقق خواهد شد.

بر اساس قانون و طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی هر گاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت و هر کار با اجرت یابی اجرتی به کسی داده شود و بنابراین بوده که اشیای مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخص آن اشیاء نزد او بوده آن ها را به ضرر مالکین یا متصرفین آن ها استعمار یا دستگاه بیات لبیک یا مفقود کند به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

توجه به این نکته ضروری است که برای اثبات جرم خیانت در امانت حتماً باید ثابت شود که فرد از مال در راهی غیر از آنچه که برایش معین شده بود استفاده کرده و موجب ضرر و زیان بسیار شده است.

  • انجام چه اقداماتی فضای مجازی جرم است؟
  • ⁠⁣بدهکار در چه صورتی زندانی و حبس می شود؟
  • در چه مواردی مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد؟
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1223

به "خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید