ایجاد کارگروه اخلاق در دانشگاه ها برای مقابله با تخلفات علمی

به گزارش لوکو، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم از تدوین کارگروه اخلاق در دانشگاه های دو وزارت خانه علوم و بهداشت اطلاع داد و گفت: قانون پیشگیری و برخورد با تخلفات علمی با پیگیری های این وزارتخانه و وزارت بهداشت در مجلس شورای اسلامی تصویب و آیین نامه اجرای آن تشکیل شد.

ایجاد کارگروه اخلاق در دانشگاه ها برای مقابله با تخلفات علمی

به گزارش خبرنگاران، دکترمحسن شریفی در حاشیه آیین افتتاح بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران، گفت: در سه دهه گذشته شاهد رشد چشم گیری در عرصه پژوهش و فناوری اعم از نیروی انسانی زیرساخت محورها و موضوعات و ملزومات نرم افزاری و سخت افزاری لازم بودیم و رتبه خوب ایران در دنیا در بخش فناوری و پژوهش، گویای راه درست وزارت علوم است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، ادامه داد: یکی از وظایف وزارت علوم، مراقبت از حقوق پژوهشگران است تا حقوق مولفان، پژوهشگران و صاحبان ایده، به شکل های مختلف از ایده تا کتاب و مقاله حفظ گردد.

دکترشریفی گفت: در دو سال گذشته با پیگیری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قانون پیشگیری و برخورد با تخلفات علمی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و آیین نامه اجرای این قانون نیز تدوین و کارگروه اخلاق در دانشگاه های زیرمجموعه این وزارت ها تشکیل شد.

وی اضافه نمود: براساس توضیح وظایف فعلی، این کمیته ها وظیفه نظارت بر شکایات و کوشش برای آموزش فرهنگ پژوهش در استان را برعهد دارند تا پژوهشگران را با مقوله درستکاری علمی مطلع نمایند زیرا گاهی بدرفتاری های علمی نامطلعانه است.

دکتر شریفی همچنین از کسب رتبه 15 و 16 ایران در نمایه های بین المللی علمی اطلاع داد و گفت: رتبه های خوبی که کشورمان در زمینه تولیدات علمی در بخش پژوهشی و فناوری کسب نموده تاییدی بر ارتقای علمی در کشور است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی با تاکید بر حفظ و بهبود رتبه های علمی خاطر نشان کرد: پژوهش ها باید به نیازهای کشور پاسخ دهد؛ ضمن اینکه در عرصه بین المللی باعث اقتدار کشورمان گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1475

به "ایجاد کارگروه اخلاق در دانشگاه ها برای مقابله با تخلفات علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کارگروه اخلاق در دانشگاه ها برای مقابله با تخلفات علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید