اکسسوری چیست و چگونه با آن دکوراسیون پذیرایی و اتاق را جذاب کنیم؟

به گزارش لوکو، در طراحی و دکوراسیون داخلی هر فضایی از جمله محل کار و زندگی، چگونگی استفاده از المان های مختلف است که موجب شکل گیری یک طراحی خوب یا بد می گردد. اکسسوری ها بسته به مکان مانند پذیرایی؛ اتاق خواب یا حتی سرویس بهداشتی انواع مختلفی دارند؛ اما اکسسوری ها این وسط چه نقشی دارند؟ اکسسوری ها هر چند که شاید از نظر اندازه کوچک باشند اما در صورت استفاده درست و از نظر نوع و مکان، می توانند بسیار در دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل به شما یاری نمایند. در هر صورت، اینکه اکسسوری مدرن و کلاسیک چیست و چگونه باید از آن ها استفاده کرد از جمله موضوعاتی هستند که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

اکسسوری چیست و چگونه با آن دکوراسیون پذیرایی و اتاق را جذاب کنیم؟

جهت دریافت خدمات مدلهای آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

اکسسوری چیست ؟

اکسسوری یک لغت انگلیسی است که به صورت مستقیم وارد زبان فارسی شده است ولی خب معنای لغوی آن لوازم جانبی است. در پاسخ به پرسش مبنی بر این که اکسسوری چیست باید بگوییم که اکسسوری در هر زمینه ای می تواند تعریف خاص خود را داشته باشد. اکسسوری برای منزل شامل آن دسته از وسایل ریز و درشتی می گردد که وجود آن ها برای زندگی الزامی نیست و صرفاً با هدف ارتقای سطح زیباشناختی فضای مورد نظر از آن ها استفاده می گردد.

فایده استفاده از اکسسوری در چیست؟

بعد از پاسخ به پرسش اکسسوری چیست شاید برای بسیاری این سؤال پیش آید که واقعاً دلیل و فایده استفاده از اکسسوری ها در چیست. دکوراسیون و چیدمان داخلی یک خانه همواره پر خرج خواهد بود. اکسسوری ها این امکان را به شما می دهند که با یک هزینه کم و بدون هیچ گونه زحمتی و صرفاً با چند انتخاب مناسب، سطح چیدمان داخلی منزل خود را ارتقا دهید.

مطلب پیشنهادی: آثار خوشنویسی در دکوراسیون داخلی مدرن (معرفی هنرمندان این حوزه)

استفاده از اکسسوری ها باعث گرم تر شدن فضای منزل و پر کردن قسمت های خیلی خالی در دکوراسیون منزل می شوند. همچنین به دلیل کم هزینه بودن یکی از عناصر پرطرفدار در دکوراسیون داخلی هستند. استفاده از محصولات اکسسوری می توانند کمبود رنگ خاصی برای ایجاد بالانس و تعادل رنگ بصری را جبران نمایند. علاوه بر جنبه زیباسازی اکسسوری ها، استفاده از آن ها باعث برطرف نقص ها، کمبودهای تعادلی و ایجاد حس غیریکنواختی نیز می گردد.

انواع اکسسوری از نظر نقش

یک اتاق گرم و بدون اکسسوری جذاب نخواهد بود. اکسسوری شخصیت، جذابیت و فردیت را به یک اتاق وام می دهد. انتخاب و آرایش اکسسوری های مختلف توسط هر فرد نشان دهنده علاقه و حساسیت وی به یک طراحی و چیدمان خوب خواهد بود؛ اما اکسسوری باید در وهله اول از چیدمان و تم کلی اتاق یا هر فضایی که در آن قرار دارند پیروی کند. لوازم جانبی باید به یکپارچگی و انسجام اتاق یاری نمایند.

برخی از آن ها عملنمودهای خاصی دارند و برخی دیگر صرفاً تزئینی هستند. اکسسوری های کاربردی ممکن است شامل ساعت و لامپ و لوازم اکسسوری تزئینی نیز شامل قاب عکس ها، مجسمه، آینه ها، گلدان و گل باشند. لامپ هایی که انتخاب می کنید باید نور کافی، نه کم و نه زیاد داشته باشند. ساعت ها نیز باید زمان را دقیق نشان دهند و طراحی آن ها به گونه ای باشد که خواندن آن ها آسان است. در همه موارد، شکل، رنگ و بافت باید با روح اتاق هماهنگ باشد.

10 اکسسوری مهم برای منزل

بعد از پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه اکسسوری چیست بد نیست به معرفی اصلی ترین انواع اکسسوری هم بپردازیم. در ادامه به معرفی مهم ترین اکسسوری ها برای دکوراسیون داخلی منزل و چگونگی انتخاب و استفاده از آن ها می پردازیم.

کتاب و مجله

کتاب ها و مجلات در واقع لوازم جانبی نیستند اما وقتی از آن ها به صورت تزئینی یا در تعداد زیادی در یک اتاق استفاده می گردد می توان آن ها را جزء اکسسوری ها قلمداد کرد. نمایش کتاب، عمق و همچنین شخصیت را به یک اتاق می افزاید و به خوبی می تواند علائق مالک را نشان دهد.

بیشتر کتاب ها روی قفسه های کتاب قرار می گیرند که انعطاف پذیری بالایی را نیز دارند. قفسه های کتاب اغلب می توانند به صورت های مختلفی تنظیم شوند تا هم کتاب های بلند و هم کوتاه را در خود جای دهند. کتاب های سنگین تر را روی قفسه های پایین قرار دهید. لازم نیست همه کتاب ها به صورت عمودی قرار بگیرند و برخی را برای تنوع به صورت افقی قرار دهید. برای دریافت ایده در مورد قفسه های کتاب حتماً به مقاله شلف چیست ؟ تغییر دکوراسیون با المان زیبا و بسیار کم خرج سری بزنید.

ساعت

یک ساعت جالب نه تنها یک لوازم جانبی عظیم بلکه یک مرکز توجه در فضای پذیرایی و هال باشد. ساعت های مدرن از طرح ها و مواد غیر معمول مانند مکعب ها یا کره های شیشه ای با دکوراسیون های مدرن هماهنگ هستند. برخی از ساعت های سنتی و کلاسیک با طراحی بسیار پیچیده ای که دارند می توانند برای دکوراسیون های سنتی مناسب باشند. ساعت های مدرن به سادگی شدید گرایش پیدا نموده اند.

انواع کلکسیون ها

کلکسیون خود را به یک بخش اساسی از دکوراسیون خود تبدیل کنید. آن را به صورت جذاب مرتب کنید. کلکسیون ها باید با روشی سازمان یافته به نمایش درآیند و نباید فضای اتاق آن را مختل نمایند. اطمینان حاصل کنید که این کلکسیون ها هر چی که هستند حتماً با هم از نظر رنگ و هم با پس زمینه و تم اتاق هماهنگ باشند. کلکسیون ها را می توان روی دیوارها یا قفسه ها تنظیم کرد.

چراغ ها

لامپ های مناسب و تجهیزات روشنایی در تعیین شخصیت های مختلف یک اتاق بسیار مهم هستند. اگرچه جنبه عملکردی باید در انتخاب آن ها مورد توجه اصلی باشد، اما انتخاب طرح هایی که بر روح و روان اتاق تأکید دارند هم نباید کم اهمیت جلوه داده شوند.

اتاق های رسمی معمولاً به لامپ هایی با نوع خاصی از ظرافت نیاز دارند. آن ها ممکن است بسیار ساده باشند، اما رنگ ها و بافت ها باید از غنایی برخوردار باشند که با سبک و سیاق رسمی در ارتباط باشند. اتاق هایی که به سبک های غیررسمی تر تزیین شده اند، باید دارای لامپ هایی باشند که دلالت بر لوکس بودن دارند.

برای مثال چوب، سفال و مس. اتاق های مدرن خواستار لامپ های مدرن اما ساده هستند که چوب جلا یافته با رنگ های زیبا و الگوهای دانه ای از جنس فلزات، چینی، سفال، شیشه و چرم گزینه های مناسبی هستند. وقتی چندین لامپ انتخاب می شوند باید با یکدیگر هماهنگی و همخوانی داشته باشند.

آیینه ها

در برخی از بخش های منزل مانند اتاق خواب و رختکن، آینه ها ضروری هستند. در بخش های دیگر، آیینه ها تزیینی تر هستند. به بیانی ساده، آینه ها احساس جادار بودن را به وجود می آورند. گاهی اوقات یک دیوار کامل با یک آیینه پوشانده می گردد. در دکوراسیون های مدرن، آینه ها اغلب بدون قاب استفاده می شوند. سبک و دکوراسیون های سنتی معمولاً از یک قاب چوب یا فلز در یک طراحی تعیین استفاده می نمایند. آینه ها باید با توجه به فضای دیوار و مبلمان انتخاب شوند.

عکس و تابلو

در صورت انتخاب مناسب و استفاده در مکان های ایده آل، می توانند شخصیت و ماهیت اتاق را به میزان قابل توجهی ارتقا ببخشند. تابلوهایی از مناظر طبیعت، مناظر دریایی، صحنه های خیابانی و گل هنوز هم از گزینه های محبوب برای اتاق ها و فضاهای سنتی است. این دسته از تابلوها و تصاویر، بسته به تفسیری که از آن ها ارائه می گردد و همچنین رنگ آن ها می تواند در محیط رسمی و غیر رسمی مورد استفاده قرار گیرند.

پرتره ها معمولاً کاملاً رسمی هستند. در حالی که تصاویر از حیوانات بیانی غیررسمی را ابراز می نمایند. رنگ و بافت تصاویر باید با دیگر المان های استفاده شده در اتاق هماهنگ باشد. اندازه و شکل یک تصویر باید با قسمت دیواری که روی آن آویزان خواهد شد و همچنین مبلمان قرار داده شده در مقابل دیوار کاملاً در ارتباط باشد. گروه بندی چندین عکس به جای استفاده از تنها یک عکس، اغلب جلوه ای جذاب تر خواهد داشت. در مقاله چیدمان تابلو در منزل : جان تازه به دیوارهای لخت بدمید! به ارائه چند ایده جذاب برای چیدمان عکس و تابلو پرداخته ایم.

گل و گیاه

گل و گیاه ها را می توان تقریباً در هر مکانی در خانه یا آپارتمان قرار داد البته به شرط آنکه از نور کافی برخوردار و محیط برای رشد آن ها مساعد باشد. گیاهان به دلیل رطوبت زیاد معمولاً در حمام هایی با نور مناسب به خوبی رشد می نمایند. از گل و گیاه می توان برای پر کردن فضای پشت پنجره یا حتی به عنوان تقسیم نماینده اتاق استفاده کرد.

گیاهان باید بر اساس تنوع، شکل و علاقه ای که فرد آن ها دارد انتخاب شوند. آن ها باید در گلدان هایی جذاب قرار بگیرند تا طرح رنگ اتاق را تکمیل نمایند. برای اینکه به چیدمانی خوبی از گل و گیاه ها در بخش های مختلف خانه دست یابیم بد نیست نگاهی به مقاله چیدمان گل در خانه : 20 ایده برای چیدمان انواع گل در خانه های امروزی بیندازید.

مجسمه

مجسمه ها می توانند از جنس سنگ، چوب، فلز، عاج، سفال، پلاستیک یا شیشه و با اشکال و اندازه های مختلف باشند. در هنگام انتخاب مجسمه ها، بیشتر به دنبال طراحی مناسب، استفاده صاف و ساده از مواد و کیفیت آن ها باشید. مسلماً مجسمه های سنگی و فلزی می توانند جنبه ای مدرن تر داشته باشند.

سخن آخر

اکسسوری ها از جمله المان هایی در دکوراسیون داخلی بخش های مختلف خانه از جمله اتاق خواب ها، هال و پذیرایی، سرویس های بهداشتی و راهروها به شمار می رود که به ساده ترین روش می توانند به تغییرات بعضاً عظیمی در طراحی و معماری داخلی منجر شوند. در این مقاله سعی شد به پرسش اکسسوری چیست پاسخ داده گردد و مروری بر مهم ترین اکسسوری ها برای داخل منزل داشته باشیم.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 998

به "اکسسوری چیست و چگونه با آن دکوراسیون پذیرایی و اتاق را جذاب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکسسوری چیست و چگونه با آن دکوراسیون پذیرایی و اتاق را جذاب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید