آسیب های ورزشی در سیگاری ها شایع تر است

به گزارش لوکو، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: آسیب های ورزشی از جمله آسیب به مفاصل، عضلات، تاندون ها و رگ به رگ شدن در افراد سیگاری بیشتر است. ترک سیگار پس از چندین ماه از این عوارض می کاهد و ورزش های هوازی احتیاج به مصرف سیگار را کم و به ترک سیگار یاری می نماید.

آسیب های ورزشی در سیگاری ها شایع تر است

به گزارش خبرنگاران، دکتر کامران آزما روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا اضافه نمود: آسیب های ورزشی در ورزشکاران نسبتا شایع است. آسیب به مفاصل، عضلات و تاندون ها به علت کشیدگی، رگ به رگ شدن و پارگی جزو شایعترین این آسیب هاست که دلایل متعددی دارد.

وی گفت: آموزش ناکافی و تکنیک های نادرست و اشتباه در تمرینات ورزشی از نظر مدت، فرکانس و شدت تمرینات و عدم بالانس بین قدرت و انعطاف پذیری عضلانی از مهمترین علل این آسیب ها است اما باید بدانیم که احتمال صدمات اسکلتی عضلانی مرتبط با ورزش در افراد سیگاری بیشتر است.

آزما اضافه نمود: سیگاری ها به علت کاهش عملکرد ریه در حین ورزش زودتر نفس کم می آورند و به علت تاثیر سیگار بر عروق و اسپاسم و تنگی آن اکسیژن سانی به عضلات آنها هم کمتر است. اینها و بعلاوه کاهش دقت در تمرینات شانس صدمات ورزشی را بالا می برد.

وی ادامه داد: آنالیز های مختلف این احتمال را یک و نیم تا دو برابر افراد غیر سیگاری برآورد می نمایند. مردان نسبت به زنان در معرض صدمه بیشتری هستند. این صدمات شامل کشیدگی ها و شکستگی ها و التهاب در تاندون هاست، بعلاوه سموم زیادی که در سیگار هست بر فرایندهای ترمیمی لیگامان های آسیب دیده، استخوان های شکسته و زخم ها اثرات منفی دارد و فرایند ترمیم را به تاخیر می اندازد.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: سیگار به اسم یک عامل خطر با شدت میانه برای آسیب های ناشی از ورزش است و اثرات آن ممکن است ماهها بعد از قطع مصرف سیگار باقی بماند. کسانی که بدن آماده تری دارند احتمال آسیب های ورزش در آنها کمتر است ولی این مورد درباره سیگاری ها صادق نیست یعنی آمادگی جسمانی در افراد سیگاری اثر محافظتی خود را در پیشگیری از آسیب های ورزشی از دست می دهد.

وی اضافه نمود: نکته دوم دردهای عضلانی در پی ورزش است. در افراد سیگاری ورود دی اکسید کربن و سموم مانع رسیدن اکسیژن کافی به عضلات شده و به علت افزایش اسید لاکتیک خستگی، درد و کوفتگی در پی فعالیت فیزیکی را بیشتر تجربه می نمایند.

آزما گفت: نکته سوم اینکه سیگاری ها کمتر از فواید جسمانی ورزش برخوردار می شوند و قدرت عضلانی و انعطاف پذیری آنها کمتر است و به علت اینکه حین فعالیت فیزیکی اکسیژن کمتری به بدن آنها می رسد، تحمل فیزیکی پایینی داشته و از نظر بدنی کارایی کمتری دارند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه داد: ترک سیگار می تواند طی چندین هفته تا چندین ماه این اثرات ناخواسته را کم کند. اگر فردی قصد ترک سیگار داشته باشد، در کنار روش های ترک سیگار ورزش یاری نماینده است، در این مورد رعایت بیشتر نکاتی از جمله گرم کردن و سرد کردن بدن و انتخاب ورزش با روش درست را توصیه می کنیم. ورزش علایم ناشی از ترک سیگار را کاهش می دهد و فرد بهتر می تواند بر وابستگی فیزیکی و روانی آن غلبه کند. مطالعات نشان می دهد که ورزش های هوازی با شدت میانه احساس احتیاج به مصرف سیگار را کاهش می دهد و این کاهش احتیاج به مصرف تا 50 دقیقه بعد از ورزش وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1714

به "آسیب های ورزشی در سیگاری ها شایع تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب های ورزشی در سیگاری ها شایع تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید