آبشخور رستم در سیطره آسیب ها

به گزارش لوکو، گوردَخمه بیش از دو هزارساله آبشخور رستم در شهر مَرودشت، امروز به مکانی برای یادگاری نویسی هایی تبدیل شده که انجام دهندگان آن نیز به نظر می رسد هدفی از انجامش ندارند.

آبشخور رستم در سیطره آسیب ها

به گزارش لوکو، سیاوش آریا - پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی - با بیان این که گوردخمه آبشخور رستم، متعلق به خاندان کمتر شناخته شده پَرَتَرَکه ها یا فراته داران مورد تعرض قرار گرفته است، گفت: بعضی افراد با رنگ روی نقاط مختلف این گور دخمه تاریخی و ارزشمند اقدام به یادگاری نویسی نموده اند

او بیان نمود: در این دوران بعضی کشورهای نوپا و همسایه به دنبال دست و پا کردن هویت و پیشینه ای کهن کوشش می نمایند تا برای خود تمدن و فرهنگی ساخته و گردشگران را برای خود جذب نمایند، اما متاسفانه بعضی افراد در کشورمان نشانه های هویتی، فرهنگی، تاریخی خود را به راحتی از بین می برند.

وی با بیان این که گور دخمه به آبشخور رستم در شهر مَرودشت، بدون مشخص حریم درکنار جاده آسفالته به حال خود رها شده است، درباره شرایط این اثر تاریخی اظهار کرد: گذشت زمان به همراه عوامل طبیعی و محیطی و بدتر از همه، دست اَندازی های انسانی رَحمی به آن ننموده و این یادمان باستانی را در خطر ویرانی جای داده است. شکستگی ها و تَرک نیز در نقاط مختلف این اثر تاریخی دیده می گردد.

او با اشاره به رخنه کردن گُل سنگ ها به درون این اثر ملی، اضافه نمود: در دو سال گذشته نیز روی این یادمان ملی تبلیغِ کار خود را با رنگ انجام داده بودند که شرایط کنونِ آن، این اثر را به پازلی کامل از آسیب ها و دست اَندازی ها تبدیل نموده است.

آریا از سوی دیگر علاوه بر آسیبی که از نظر موقعیت قرارگیری آن که در کنار جاده آسفالته قرار گرفته و حرکت خودروها آسیب به آن را می تواند بیشتر کند، ادامه داد: همچنین از یک سو احتمالِ تعریض جاده در آینده وارد شدن آسیب های بیشتر به این اثر تاریخی را بیشتر می نماید و از سوی دیگر نبود تابلوی شناسایی و معرفیِ برای این گوردخمه نشان از بی توجهی به این اثر تاریخی دارد.

این کنشگر میراث فرهنگی درباره این اثر تاریخی نیز شرح داد: گوردخمه آبشخور رستم را نخستین بار لویی واندِنبِرگ بلژیکی شناسایی کرد و در آنالیز های خود آن را متعلق به اواخر دوره هخامنشی دانست، هر چند در پرونده ثبتی این اثر تاریخی آن را به دوره ساسانی نسبت داده اند.

این اثر تاریخی را می توان از نمونه های استثنایی گوردخمه ها دانست که تا کنون در استان شناسایی شده اند، چون معمولا در دیگر گوردخمه ها در آن روی پاشنه باز و بسته می گردد، ولی درِ این گوردخمه به صورت کِشویی باز و بسته می شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1000

به "آبشخور رستم در سیطره آسیب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشخور رستم در سیطره آسیب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید