5 برند لوازم خانگی باز هم قیمت ها را گران کردند

به گزارش لوکو، آنالیز بازار لوازم خانگی نشان می دهد در زمان حاضر بیشتر شرکت ها از جمله پاکشوما، امرسان، آبسال، هیمالیا و دیپوینت قیمت ها را غیرقانونی 10 تا 20 درصد گران نموده اند، ولی خبری از برخورد با متخلفین نیست.

5 برند لوازم خانگی باز هم قیمت ها را گران کردند

به گزارش تسنیم، ماجرای افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی از ماه های پایانی سال گذشته وارد فاز نوی شده است و در حالی که فراورینمایندگان به صورت خودسرانه نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کردند، سازمان حمایت با انتشار اطلاعیه هایی از ممنوعیت افزایش قیمت و حتی برخورد با متخلفین اطلاع داد.

اما متأسفانه طی این مدت نه تن ها برخوردی با متخلفین در افزایش قیمت محصولات نشد بلکه در سال نو نیز روند افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی شروع شده است و تعدادی از واحد ها با کاهش عرضه و حتی توقف فروش خواهان افزایش مجدد قیمت محصولات خود هستند.

روند افزایش قیمت لوازم خانگی از 7 اسفند سال گذشته صعودی شده است و فراورینمایندگان با سوءاستفاده از بازار شب عید قیمت محصولات خود را از 40 تا 80 درصد گران کردند، اما گویا این افزایش قیمت ها برای آن ها قانع نماینده نبود و در اردیبهشت ماه سال جاری بازار با فهرست نو قیمت انواع محصولات لوازم خانگی روبه رو شده است. آنالیز بازار نشان می دهد در زمان حاضر بیشتر شرکت ها از جمله پاکشوما، امرسان، آبسال، هیمالیا و دیپوینت قیمت ها را 10 تا 20 درصد گران نموده اند و خبری هم از برخورد با متخلفین نیست.

البته تعدادی از فراورینمایندگان نیز فقط با تغییر نام مدل محصول قیمت ها را افزایش داده اند و آن را به نام یک محصول نو راهی بازار نموده اند، علاوه بر این تعدادی هم با نصب یک قطعه جزئی 50 تا 100 هزار تومانی محصول را با امکانات نو معرفی می نمایند و با تبلیغات اغوانماینده در نهایت کالا را با رشد قیمتی بالا به فروش می رسانند.

پیگیری خبرنگار ما از سازمان حمایت در خصوص دلایل افزایش چندباره قیمت لوازم خانگی نشان می دهد هنوز هیچ مجوزی برای افزایش قیمت محصولات صادر نشده است و هرگونه گرانی این کالا ها غیرقانونی است.

حال باید به این نکته نیز توجه کرد اگر افزایش قیمتی به صورت غیرقانونی به وسیله فراورینمایندگان اجرایی می گردد باید برخورد لازم از سوی سازمان حمایت و مراجع مربوطه صورت گیرد، البته سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی در سال گذشته خبر جریمه شدن چند شرکت لوازم خانگی را اعلام کردند، اما هنوز این پرونده ها به پایان نرسیده است و همین امر عاملی می گردد تا فراورینماینده نسبت به برخورد با تخلفات خود نگران نباشد و به صورت خودسرانه نسبت به تغییرات قیمتی اقدام کند.

در زمان حاضر بازار لوازم خانگی در رکود قرار گرفته است و اگر خریداران خواهان تغییر محصولات یا خرید نوی بودند آن را در اسفند ماه انجام داده اند و امروز خبری از مشتری در بازار نیست، در این شرایط به نظر می رسد باید فراورینمایندگان با ارائه مشوق هایی خواهان تحریک بازار و فروش محصولات خود باشند نه اینکه با افزایش مجدد قیمت ها رکود بازار را تشدید نمایند.

البته باید وزارت صمت نیز به این نکته توجه کند که چرخ فراوری نیازمند مواد اولیه با قیمت مناسب و ارز قابل قبول است اگر این الزامات به خط فراوری نرسد به طور حتم فراوری دچار مشکل خواهد شد، اما نباید مسائل فراوری به مصرف نماینده تسری پیدا کند و فراورینماینده بدون توجه به مشتریان نسبت به تغییرات قیمتی خود اقدام نماید، مسائل فراوری باید از طرف وزارت صمت رفع گردد و نباید مصرف نماینده تاوان این موضوع را پرداخت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1402 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2196

به "5 برند لوازم خانگی باز هم قیمت ها را گران کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 برند لوازم خانگی باز هم قیمت ها را گران کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید