خطرات باورنکردنی رانندگی با باک خالی

به گزارش لوکو، گجت نیوز نوشت: آیا می دانید که رانندگی با باک خالی می تواند چه خطراتی برای خودرو و صاحب آن داشته باشد؟ اگر می دانستید هیچ وقت با بنزین کم سفر نمی کردید.

خطرات باورنکردنی رانندگی با باک خالی

همانطور که می دانید وقتی چراغ هشدار بنزین خودروی شما روشن می گردد، یعنی بنزین شما رو به اتمام است و باید به فکر بنزین زدن باشید. با روشن شدن این چراغ باید بدانید که حدود 10 الی 15 درصد از باک خودروی شما پر است و فرصت دارید که خود را به یک پمپ بنزین برسانید. بعضی از افراد به روشن شدن این چراغ اهمیتی نمی دهند و صبر می نمایند تا قطره آخر آن خالی گردد و بعد بنزین بزنند. اما نکته مهمی که وجود دارد که این است که این کار به شما و خودرو آسیب می زند. همواره به یاد داشته باشید که باک بنزین خود را پر کنید و بعد به مسیرتان ادامه دهید تا جلوی یک سری مسائل احتمالی گرفته گردد. در اینجا می خواهیم به مسائل ناشی از رانندگی با باک خالی بپردازیم.

خطرات رانندگی با باک خالی برای خودرو و صاحب آن

رانندگی با باک خالی آسیب های جدی در پی دارد که اگر آن ها را بدانید دیگر هرگز نمی گذارید که آخرین قطرات بنزین یا همان سوخت رزرو تمام شده و باک خالی گردد. این مسئله هیچ ربطی به نوع خودروی شما ندارد و به تمامی ماشین ها می تواند آسیب برساند. اگر می خواهید بدانید که معایب انجام این کار چیست تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

1- نفوذ رسوبات ته نشین شده به پمپ بنزین خودرو

تمامی سوخت ها حاوی آلاینده هایی هستند که در درون مخزن ته نشین می شوند. بنابراین اگر پس از روشن شدن چراغ بنزین به رانندگی ادامه دهید، این رسوبات ته نشین شده وارد پمپ بنزین خودرو خواهند شد و منجر به خرابی آن و انژکتور و فیلتر سوخت خواهند شد.

2- خراب شدن مبدل کاتالیزور

یکی از دیگر آسیب هایی که رانندگی با باک خالی خودرو در پی دارد، خرابی مبدل کاتالیزور است. این قطعه گران قیمت در مسیر اگزوز قرار داشته و وظیفه تصفیه دود ناشی از احتراق را برعهده دارد. اگر موتور خودرو بنزین کافی دریافت نکند، عمل احتراق به خوبی انجام نخواهد شد و همین امر موجب تاثیر منفی روی عمر این مبدل خواهد داشت. با آنکه احتمال این مشکل پایین است، اما به علت گرانی مبدل کاتالیزور بهتر است این مورد هم جدی گرفته گردد.

3- خراب شدن پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین که در باک خودرو قرار گرفته است، سوخت را از باک خودرو به پیشرانه انتقال می دهد. این قطعه برای آنکه روان کار کند احتیاج به بنزین کافی دارد، پس اگر باک خودرو خالی گردد، پمپ بنزین خنک و روان کار نخواهد کرد و در نتیجه به آن فشار وارد خواهد شد. فشار آمدن به پمپ بنزین ماشین موجب داغ شدن آن می گردد و به این ترتیب احتمال آسیب تماشا و خرابی آن بالا می رود.

4- هوا گرفتگی پمپ بنزین

پمپ بنزین ماشین به این صورت است که هر چیزی را به درون خود می کشد، اگر بنزین داشته باشید که بنزین را می کشد، اما اگر بنزینتان تمام شده باشد، رسوبات ته نشین شده و در نهایت هوای خالی را به درون خود می کشد. اگر پمپ بنزین دچار هوا گرفتگی گردد، خطرات جدی برای خودروی شما در پی خواهد داشت. در چنین شرایطی فورا باید آن را هوا گیری کنید تا مسائل جدی تری رخ ندهد.

5- توقف خودرو

آخرین مسئله ای که در صورت خالی شدن باک می تواند گریبانتان را بگیرد، توقف خودروی شماست. اگر به چراغ هشدار بنزین بی توجهی کنید و به رانندگی ادامه دهید و خود را به پمپ بنزین نرسانید، علاوه بر تمامی مسائل جدی که در بالا شرح دادیم، اندک بنزین به جای مانده در باک خودرو نیز تمام می گردد و خودروی شما در جایی که نباید از حرکت می ایستد.

در چنین شرایطی باید در پی یک دبه بنزین بگردید تا بتوانید ماشین خود را روشن نموده و به پمپ بنزین بروید. اگر خوش شانس باشید و اتفاقات فوق رخ نداده باشد، می توانید خودروی خود را با مقداری بنزین حرکت دهید.

رانندگی با باک خالی ممنوع

اکنون با درنظرگرفتن این مسائل باید از رانندگی با باک خالی خودداری کنید و بدانید که این کار خرابی پمپ بنزین و هوا گرفتگی و نفوذ رسوبات را در پی دارد که این ها برای خودرو و صاحب آن خطرناک است. در بین این مسائل خراب شدن مبدل کاتالیزور احتمال کمتری دارد.

از همه این ها بگذریم بدترین چیزی که روان راننده را بهم می ریزد، توقف کامل و ناگهانی خودرو است که برای جلوگیری از بروز این مسئله هم که شده نباید با باک خالی رانندگی کنید. پس همواره هنگام استفاده از ماشین حواستان به اندازه بنزین موجود در آن باشد تا دچار چنین مسائلی نشوید و در نتیجه امنیتتان به خطر نیفتد.

جهت مشاهده فهرست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه فهرست قیمت روز خودرو در خبرنگاران مراجعه کنید.

  • تازه ترین خبر درباره مهندسی معکوس خودروی برقی تسلا در ایران

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مهر 1402 بروزرسانی: 13 مهر 1402 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 2251

به "خطرات باورنکردنی رانندگی با باک خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات باورنکردنی رانندگی با باک خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید