کرونا با کسب و کارها چه کرد؟

به گزارش لوکو، از زمان انتشار سریع و گسترده ویروس ناشناخته کووید 19 موسوم به کرونا ویروس در ایران بیش از 9 ماه می گذرد. در این مدت بخش اعظمی از کسب و کارهای خرد، کارگاههای کوچک و مشاغل و صنوف خدماتی دچار آسیب شده اند؛ بخشهایی که بیشترین اشتغال طبقات پایین جامعه در آنها شکل گرفته است.

کرونا با کسب و کارها چه کرد؟

به گزارش پیگاه خبری نقدینه ، به دلیل شیوع کرونا در ماههای اخیر صاحبان بسیاری از مشاغل و صنوف عمدتا خدماتی شدیدا آسیب دیده و با توقف فعالیت روبه رو شدند؛ بیشتر مغازه ها، پاساژها، رستورانها، اغذیه فروشی ها، هتلها، آرایشگاهها و مراکز گردشگری و حمل ونقل که در بخش خدمات فعال بودند، تحت تاثیر کرونا تعطیل یا راکد شدند.

تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ایران بیش از هر چیز بر معیشت افراد تاثیرگذار بود چرا که کرونا بخشهایی از اقتصاد را که بیشترین اشتغال طبقات پایین جامعه در آن شکل گرفته بود، تحت تاثیر قرار داد.

تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته با کاهش همراه بوده و این امر ناشی از تاثیرپذیری بسیاری از مشاغل خدماتی از شیوع کرونا بوده است.

از نگاه کارشناسان بزرگترین تاثیر کرونا بر بخشهای خدماتی بوده است؛ بخش خدمات اگرچه نسبت به سایر بخشهای مالی کمترین آسیب از فشارهای مالی را متحمل شد اما به سرعت از شوک کرونا و تداوم آن تاثیر پذیرفت.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس حوزه کار ـ در گفت وگو با ایسنا، در تشریح علل آسیب پذیری مشاغل خدماتی در بحران کرونا می گوید: در دوران کرونا فعالیت مشاغل خدماتی بیش از سایر بخشها مختل شد چون که اقتصاد کشور عمدتا خدماتی و بر پایه ارائه کالا و خدمات راسخ است و از این جهت آسیب پذیری در صنوف خدماتی چشمگیرتر بود.

او می گوید: به دلیل محدودیتهایی که در بازار کشور پس از شیوع کرونا به وجود آمد مردم در انجام بسیاری از امور از قبیل مسافرت، گردشگری، خرید کالا و دریافت بعضی خدمات دچار مشکل شدند و به این ترتیب بخش خدمات از کرونا آسیب جدی دید.

این کارشناس بازار کار رعایت پروتکل های بهداشتی را از دیگر علل تاثیرپذیری مشاغل خدماتی از کرونا دانسته و می گوید: مردم برای آنکه به کرونا مبتلا نشوند با احتیاط از خدمات رستوران ها، هتل ها، فست فودها، باشگاهها و مراکز تفریحی و گردشگری استفاده کردند و ترجیح دادند که خدمات کمتری دریافت نمایند. این امر شنمایندگی مشاغل خدماتی را نشان داد و بی تردید طولانی شدن کرونا مسائل و محدودیتهای بیشتری برای کسب و کارهای خدماتی به دنبال خواهد داشت.

بر اساس آماری که از سوی مرکز آمار ایران از رشد مالی در سه ماهه نخست سال جاری انتشار یافته، بیشترین رشد منفی در میان بخشهای مالی متعلق به بخش خدمات بوده است و در بخش خدمات، گروه سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی که با مشاغل عده زیادی از خویش فرمایان و مشاغل غیر رسمی در ارتباط است با رشد منفی 63 درصد از بیشترین کاهش در فراوری ناخالص داخلی در میان سایر گروهها برخوردار بوده است.

مشاغل بخش خدمات از ثبات و پایداری لازم برخوردار نیست و در مواجهه با بحران هایی همچون کرونا می تواند بسیاری از ظرفیتهای اشتغال را دستخوش تغییر قرار دهد. گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از آنالیز فرایند شاغلان بخش خدمات در بهار 1399 نیز نشان می دهد که تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته با کاهش همراه بوده و این امر ناشی از تاثیرپذیری بسیاری از مشاغل خدماتی از شیوع کرونا بوده است که موید این امر، کاهش 33 درصدی شاغلین هتل ها و رستورانها در بهار سال جاری است.

به موجب این گزارش، در حالی که تعداد شاغلین بخش خدمات در کشور همیشه از فرایند صعودی برخوردار بوده اما کاهش 9.7 درصدی شاغلین این بخش در بهار 1399 نسبت به بهار سال 1398 ناشی از تاثیر شیوع بیماری کرونا بر بعضی از زیرمجموعه های بخش خدمات بوده است.

به گزارش ایسنا، اگر چه نمی توان ظرفیت های اشتغال در بخش خدمات و تاثیرگذاری آن بر اقتصاد کشور را نادیده گرفت اما این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که در شرایط بحرانی، تکانه های مالی و حوادث غیرقابل پیش بینی، مشاغل بخش خدمات از ثبات و پایداری لازم برخوردار نیست و می تواند بسیاری از ظرفیت های اشتغال را دستخوش تغییر قرار دهد.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران بازار کار، کسب و کارهای خدماتی به همان سرعت که در راستا اشتغال و ایجاد ظرفیت قرار می گیرند، می توانند در مواجهه با بحرانهایی همچون کرونا پایداری خود را از دست بدهند، از این رو برای برقراری توازن در اقتصاد باید بخشهای صنعت، کشاورزی و خدمات به طور متعادل و متوازن در کشور توسعه یابند تا تمام بخشهای اقتصاد از چنین شرایطی متاثر نشوند و اقتصاد فراوریمحور و دانش بنیان به تدریج جایگزین اقتصاد خدماتی و نفتی گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1302

به "کرونا با کسب و کارها چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با کسب و کارها چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید