چین: تمام کشورها باید نقش ایران در حل بحران سوریه را جدی بگیرند

به گزارش لوکو، وزیر خارجه چین تاکید نمود که باید نقش ایران در حل بحران سوریه توسط تمام کشورها جدی گرفته گردد.

چین: تمام کشورها باید نقش ایران در حل بحران سوریه را جدی بگیرند

با سفر به چین با تور سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، وزیر امور خارجه چین خاطرنشان کرد که نقش ایران در حل بحران سوریه غیرقابل انکار است و باید از سوی همه کشورها جدی گرفته گردد.

وانگ یی این سخنان را در ملاقات با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در حاشیه نشست ویژه مونیخ برای سوریه اعلام و تاکید نمود که باید به جمهوری اسلامی ایران و نقش مهم این کشور در منطقه بیش از پیش توجه گردد.

سایت رسمی وزارت امور خارجه چین که روز آدینه اقدام به انتشار بخشی از گفت وگوی وزیران امور خارجه ایران و چین کرد، تاکید نموده است که وانگ یی و ظریف در این ملاقات علاوه بر رایزنی پیرامون آخرین تحولات مربوط به سوریه در مورد راهکارهای برون رفت این کشور از بحران کنونی گفت و گو نموده اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین در این ملاقات با تاکید بر نقش مثبت کشورمان در عرصه تحولات سوریه، خواهان تداوم ایفای نقش تهران در این حوزه شده و حضور کشورمان در مذاکرات آینده مربوط به سوریه را مثبت و سازنده توصیف نموده است.

وی همچنین با تاکید بر لزوم توقف سریع درگیری های نظامی در خاک سوریه، برقراری آتش بس فوری و شروع رایزنی های همه جانبه سیاسی را از جمله راه های اصلی خروج سوریه از بحران دانست.

وانگ یی در عین حال خواهان از سرگیری فوری مذاکرات صلح سوریه با حضور تمام طرف های درگیر شد.

او در ملاقات با همتای ایرانی خود همچنین به سفر اخیر شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور به تهران اشاره نمود و آن را سفری پیروز و پربار دانست.

وزیر امور خارجه چین، ظرفیت های همکاری ایران و چین در قالب پروژه یک کمربند - یک جاده را که به احیای جاده ابریشم مربوط می گردد مورد اشاره قرار داد و یادآور شد که تعاملات تهران - پکن علاوه بر افزایش اعتماد استراتژیک دو طرف به یکدیگر، مناسبات را به دوران جدیدی از توسعه سریع وارد نموده است.

این دیپلمات ارشد چینی در عین حال بر لزوم پیگیری دقیق و اجرایی سازی تصمیمات مقامات دو کشور در جریان سفر شی جین پینگ به ایران تاکید نموده است.

بر اساس گزارش سایت وزارت امور خارجه چین، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این ملاقات دستاوردهای سفر شی جین پینگ به تهران را بسیار مهم ارزیابی کرد و از استقبال تهران از گسترش روابط با پکن سخن گفت.

وی همچنین توافق مقامات عالی رتبه ایران و چین برای گسترش بیش از پیش مناسبات دوجانبه را مورد اشاره قرار داد و خواهان پیگیری مقامات مرتبط با تصمیمات اخیر رهبران دو کشور برای تحقق برنامه های آینده و هدفگذاری های پیش رو در مناسبات تهران و پکن شد.

35

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 684

به "چین: تمام کشورها باید نقش ایران در حل بحران سوریه را جدی بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: تمام کشورها باید نقش ایران در حل بحران سوریه را جدی بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید