نیمی از آمریکایی ها معتقدند ترامپ در جلسه استیضاح سنا باید محکوم گردد خبرنگاران

به گزارش لوکو، بر اساس نتایج تاره ترین نظرسنجی، نیمی از آمریکایی اعتقاد دارند که در جلسه استیضاح رئیس جمهور سابق آمریکا در سنا، ترامپ باید گناهکار شناخته گردد.

نیمی از آمریکایی ها معتقدند ترامپ در جلسه استیضاح سنا باید محکوم گردد خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بر اساس نظرسنجی که مرکز ماریست نتایج آن را روز دوشنبه منتشر نموده، نیمی از شهروندان آمریکایی معتقدند که مجلس سنا باید دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق را محکوم کرد.

در حالی که تنها چند روز تا برگزاری جلسه محاکمه ترامپ در مجلس سنا باقی مانده، 50 درصد شهروندان آمریکایی معتقدند که مجلس سنا باید ترامپ را به دلیل نقشش در تحریک تظاهرات نمایندگان به حمله به کنگره در روز شش ژانویه (17 دی ) گناهکار بشناسد.

روز ششم ژانویه هواداران ترامپ در مقابل کنگره تجمع نموده بودند و پس از سخنرانی تحریک آمریکا رئیس جمهور سابق، اقدام به حمله به کنگره کردند که در این حادثه دست کم 5 نفر کشته شدند که یکی از کشته شدگان افسر پلیس کنگره بود.

بر اساس نتایج نظرسنجی موسسه ماریست، چهل و یک درصد از پرسش شوندگان در این نظرسنجی گفته اند که ترامپ باید از اتهامات تبرئه گردد.

دومین جلسه استیضاح ترامپ در سنا قرار است که روز 8 فوریه (20 بهمن) برگزار گردد. مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر و پس از حوادث کنگره، به استیضاح ترامپ رای مثبت داد.

تمرکز استیضاح ترامپ درباره اظهارات تحریک آمیز وی در مقابل کنگره بود که منجر شد تا هوادارانش به کنگره حمله نمایند. حمله هواداران ترامپ به کنگره در زمانی انجام شد که کنگره در حال تایید آرای الکترال کالج ها درباره پیروزی بایدن در انتخابات بود.

ترامپ در بخشی از سخنرانی اش در برابر کنگره، از هوادارانش خواست تا به سوی ساختمان کنگره تظاهرات نمایند و حتی پس از آنکه هواداران وی، به ساختمان کنگره حمله کردند، وی در پیامی در توییتر آنها را میهن پرستان عظیم توصیف کرد.

این حمله باعث شد تا هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه به انتقاد از ترامپ بپردازند.

البته در حال حاضر میان دموکرات ها و جمهوری خواهان درباره ضرورت استیضاح ترامپ پس از ترک قدرت اختلافاتی وجود دارد.

بر اساس نظرسنجی موسسه ماریست، 90 درصد از هواداران حزب دموکرات گفته اند که به دلیل تحریک برای خشونت، ترامپ باید گناهکار شناخته گردد و تنها 5 درصد معتقد بودند که وی باید تبرئه گردد.

در طرف مقابل، 90 درصد هواداران جمهوری خواهان گفته اند که خواهان تبرئه ترامپ در سنا هستند و فقط 5 درصد از آنها گفته اند که ترامپ می بایست گناهکار شناخته گردد.

در میان افراد مستقل نیز 49 درصد گفته اند معتقدند ترامپ باید گناهکار شناخته گردد این در حالی است که 39 درصد از آنها گفته اند ترامپ باید تبرئه گردد.

موفقیت استیضاح ترامپ در مجلس سنا بسیار بعید به نظر می رسد چون برای تصویب آن به رای موافق 67 سناتور احتیاج است. در حال حاضر 50 سناتور از حزب دموکرات هستند و حتی در صورت رای مثبت تمامی سناتورهای دموکرات به استیضاح ترامپ، هنوز رای موافق 17 سناتور جمهوری خواه برای موفقیت آن احتیاج است.

با وجود آنکه 5 سناتور جمهوری خواه پیشتر از ترامپ به دلیل رویدادهای روز ششم ژانویه در برابر کنگره انتقاد نموده اند اما آنها نیز گفته اند که کوشش برای استیضاح ترامپ در حالی که وی دیگر در قدرت نیست، بر خلاف قانون اساسی به شمار می آید.

نظرسنجی موسسه ماریست از 1313 نفر فرد بالغ و از روز 24 تا 27 ژانویه (5 تا 8 بهمن) صورت گرفته است. برای این نظرسنجی 3.3 درصد خطا در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1481

به "نیمی از آمریکایی ها معتقدند ترامپ در جلسه استیضاح سنا باید محکوم گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمی از آمریکایی ها معتقدند ترامپ در جلسه استیضاح سنا باید محکوم گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید