نوروز 1400: از محکومان قضاوت آیندگان نباشیم

به گزارش لوکو، یک سال دیگر در حال تمام شدن است. به 100 سال پیش فکر می کنم سال 1299 که پر بود از قحطی و بیماری. بعد به یکصد سال آینده فکر می کنم به آن جوانی که در نوروز 1500 فکر می کند به یکصد سال قبل ترش و از خودم می پرسم او ما و زمانه ما را چگونه خواهد دید!؟

نوروز 1400: از محکومان قضاوت آیندگان نباشیم

به سینا فکر می کنم، به علی و محمد، وقتی در 1450 به ما نگاه می کنند و به ارزیابی آن ها از من، از ما و از این دوران ما. به احتمال زیاد کسانی که نوروز 1500 منتظر سال تحویل نشسته اند؛ هیچ کدام تجربه زندگی امروز را ندارند.

وقتی از تاریخ به خود و کارهای خودت نگاه می کنی؛ بسیاری از مسایل امروز برایت بی ارزش می شود و بسیاری دیگر اهمیت پیدا می کند. تاریخ جای اولویت ها را به هم می ریزد. اجازه می دهد تا از مسایل خرد و بی اهمیت رها شوی؛ و به چشم اندازی بزرگ تر فکر کنی. به چشم اندازی بزرگ تر از من و ما، به چشم اندازی بزرگ تر از رقابت های کوچک.

نوروز فرصت نگاه کردن به آینده را می دهد و همین آینده است که ما را در برابر ناملایمات امروز و این تجربیات گاه تلخ روحیه می بخشد. به ما می گوید می شود آینده را ساخت. به ما می گوید باید در برابر تاریخ آینده، ما از محکومان قضاوت آیندگان نباشیم. نوروز است که به ما یادآوری می کند تا دوست داشته باشیم که آن جوان منتظر نوروز 1500 درباره ما، یعنی درباره تاریخ سرزمین اش نه افسوس بخورد و نه از نیاکانش عصبانی شود.

نوروز 1400 در حال رسیدن است و شکفتن هر شکوفه یا هر تبریک نوروزی که می گوییم؛ در پس خود یک امید را مخفی کرده است. یک امید به تغییر دادن شرایط زندگی؛ یک تغییر برای ساخت آینده ای بهتر. همین که تبریک می گوییم یعنی بله می شود آینده را بهتر ساخت. با همه زحمت هایش، با همه ترس هایش و با همه دل نگرانی هایی که داریم.

امید در هر پیام نوروزی پنهان شده است تا به ما یادآوری کند که آینده را همین ما، همین مایی که به هم تبریک عید می گوییم؛ خواهیم ساخت. این که آینده ساختنی است؛ شعار نیست؛ بلکه درس تاریخ است.

به همه آن پیش فرض هایی فکر می کنم که در مقابل امید ما ایستاده اند؛ به آن ها که می گویند کار کار انگلیسی هاست؛ آن هایی که دوست دارند تا ما فراموش کنیم آینده را ما، تک تک انسان های امروز، با تصمیم هایمان خواهیم ساخت.

نوروز برایم یادآوری همین امید به ساخت آینده ای بهتر است؛ برای خودمان، برای فرزندان مان و برای همه آن هایی که نوروز 1500 یا 1600 یا … در هنگام لحظه تحویل سال دغدغه های کمتری دارند و به پیشینیان خود افتخار می کنند.

*وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1499

به "نوروز 1400: از محکومان قضاوت آیندگان نباشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز 1400: از محکومان قضاوت آیندگان نباشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید