مهار کرونا با واکسن آنفلوآنزا؟!

به گزارش لوکو، واکسن ها می توانند به تقویت پاسخ ایمنی ذاتی کمک کنند. در حقیقت این نوع مصونیت آموخته شده باعث می شود سلول ها بتوانند سریع تر و موثرتر در برابر ویروس های بیماری زای آینده واکنش نشان دهند.

مهار کرونا با واکسن آنفلوآنزا؟!

واکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا به آنفلوآنزا را تا 60 درصد کاهش می دهد و همچنین در صورت ابتلا، در کاهش طول مدت این بیماری موثر است، اما این واکسن یک مزیت مهم دیگر نیز ممکن است داشته باشد: کاهش خطر ابتلا به کووید 19.

محققان داده های حدود 10 هزار و 600 کارمند مرکز پزشکی دانشگاه رادبود در هلند را بررسی کردند و دریافتند تنها 1.33 درصد از افرادی که پاییز و زمستان 2019 - 2020 علیه آنفلوآنزا واکسینه شده بودند، به کرونا مبتلا شدند و این میزان در میان واکسینه نشده ها، 2.23 درصد بود. دو مطالعه اخیر در ایتالیا نیز فرایند مشابهی را نشان داد.

میزان ابتلا به کووید 19 در میان ایتالیایی های بالای 65 سال واکسینه شده علیه آنفلوآنزا، بسیار کمتر از سایرین بوده است.

این یافته ها همچنین با تحقیقات قبلی مطابقت دارد که نشان داده بود حتی واکسن هایی که یک ویروس خاص مانند سرخک یا فلج اطفال را هدف قرار می دهند نیز می توانند به بدن برای مبارزه با سایر مهاجمان از جمله ویروس کرونا کمک کنند.

وقتی فرد بیمار می شود، سیستم ایمنی بدن پروتئین های آنتی بادی می سازد که آن ویروس را تشخیص داده و خنثی می کند و اگر ویروس دوباره به بدن حمله کند، آنرا به یاد می آورد؛ چیزی که به عنوان پاسخ ایمنی تطبیقی شناخته می شود. اما بدنیک پاسخ ایمنی ذاتی هم دارد: حمله و از بین بردن عامل مهاجم (پاتوژن) در ساعات و روز های اولیه ورود عفونت به بدن از طریق گلبول های سفید خون.

واکسن ها می توانند به تقویت پاسخ ایمنی ذاتی کمک کنند. در حقیقت این نوع مصونیت آموخته شده باعث می شود سلول ها بتوانند سریع تر و موثرتر در برابر ویروس های بیماری زای آینده واکنش نشان دهند.

به گفته محققان نتایج این تحقیق بسیار هیجان انگیز است، اما هنوز شواهد بیشتری برای اثبات تاثیر احتمالی واکسن آنفلوآنزا مورد نیاز است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1252

به "مهار کرونا با واکسن آنفلوآنزا؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار کرونا با واکسن آنفلوآنزا؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید