مصاحبه، کارشناس آفریقا : لغو توافقنامه صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نمی کند، چراغ سبز ابوظبی و پاریس به حفتر

به گزارش لوکو، کارشناس تحولات شمال آفریقا معتقد است لغو توافقنامه صلح صخیرات و رهبری ژنرال حفتر بر لیبی با چراغ سبز کشورهایی مثل امارات و فرانسه اجرا شده است و لغو توافق صلح صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نخواهد کرد.

مصاحبه، کارشناس آفریقا : لغو توافقنامه صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نمی کند، چراغ سبز ابوظبی و پاریس به حفتر

با تور آفریقای جنوبی ارزان یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

جعفر قنادباشی در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرنگاران با اشاره به اینکه فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به تازگی خود را رهبر این کشور معرفی نموده است، گفت: بنا بود این اقدام 3 سال قبل انجام گردد البته ژنرال خلیفه حفتر یک اقدامی انجام داد که از آن به عنوان کودتا یاد شد، اکنون در شرایطی خود را رهبر لیبی خوانده که بیش از یکسال است از حمله اش به طرابلس می گذرد. حفتر وعده داده بود که با تصرف پایتخت لیبی حکومتی یکپارچه در این کشور تاسیس می نماید اما تا به امروز پیروز به انجام چنین کاری نشده بلکه امروز با طرابلسی روبروست که بسیار قوی تر از گذشته است. شما می دانید، پایتخت لیبی طی یکسال گذشته در محاصره نیروهای وابسته به حفتر بود اما دولت وفاق ملی با دریافت یاری های نظامی و مستشاری از ترکیه توانسته است با انجام عملیات توفان صلح شهرهای اطراف طرابلس را از اشغال نیروهای وابسته به حفتر آزاد کند لذا به نظر می رسد دوره جدیدی از جنگ در لیبی آغاز شده است که ژنرال حفتر واقعا توان چنین نبردی را ندارد.

این کارشنان تحولات شمال آفریقا در مورد چرایی لغو توافقنامه صلح صخیرات توسط ژنرال حفتر گفت: این توافقنامه تحت نظارت سازمان ملل و توسط گروه هایی لیبیایی در مغرب در آذرماه سال 1394 به امضاء رسید. در این توافقنامه بر تشکیل یک دولت ملی و دائمی به وسیله راهکارهای سیاسی تاکید شده بود. ادامه فرایند صخیرات مسلما به نفع حامیان حفتر نبود چراکه مصر، امارات ، عربستان و فرانسه هیچ کدام خواهان ادامه فرایندی نبودند که موجبات برپایی یک نظام مردم سالار حقیقتی را در لیبی فراهم کند ، به ویژه اینکه پیش بینی آنها چنین بود که در صورت ادامه فرایند صخیرات و برگزاری انتخابات، گرایش اخوانی برنده اصلی انتخابات خواهد شد. این موضوعی بود که با سیاست ها و برنامه های این کشورها همخوانی نداشت. در اینجا ضروری است به این نکته اشاره کنم، اگر نیروهای وابسته به حفتر در فرودین ماه سال گذشته به طرابلس حمله نمی کردند، فرایند توافقنامه صلح صخیرات ادامه می یافت و تمام برنامه حفتر و حامیانش برهم می خورد لذا حفتر با حمله به طرابلس عملا مانع چنین کاری شد و فرایند صلح صخیرات را متوقف و سال جاری هم این توافقنامه را پاره کرد.

وی لغو توافقنامه صخیرات را تبلیغاتی دانست و گفت: لغو این توافقنامه هیچ تغییری در فرایند تحولات لیبی ایجاد نخواهد نمود و نبرد طرابلس همچنان ادامه می یابد. در اینجا باید گفت با اقدامات اخیری که حفتر انجام داد، او هیچ اعتباری در عرصه لیبی و خارج از آن کسب نخواهد نمود. بنده بر این باورم که دولت طبرق (شرق و حامی حفتر) از این اقدام فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی ابراز بیزاری خواهد نمود چراکه این دولت می خواهد جهتهای قانونی را طی کند اما حفتر درحال پیمودن یک جهت غیرقانونی و کودتایی است.

این کارشناس تحولات شمال آفریقا در پاسخ به این سوال آیا حفتر خودسرانه توافقنامه صخیرات را لغو نموده و خود را رهبر لیبی خوانده یا این کار با چراغ سبز جریان های داخلی و خارجی اجرا شده است؟ گفت: باید دید که در پس پرده چه مذاکرات و توافقاتی در این زمینه صورت گرفته است.مسلما حفتر یک چراغ سبزهایی از طرف امارات، مصر و فرانسه دریافت نموده است. او بدون هماهنگی با طرف های خارجی دست به چنین کاری نمی زند اما در عرصه داخلی بنده معتقد نیستم که دولت طبرق بیآید و با این اقدام حفتر همراهی کند چرا که اقدام او یک اقدامی نامآغاز و کودتایی محسوب می گردد. به علاوه، زمان این مسائل گذشته است که یک نیروی نظامی بیاید لیبی را فتح کند و دولتی در آنجا تشکیل دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 936

به "مصاحبه، کارشناس آفریقا : لغو توافقنامه صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نمی کند، چراغ سبز ابوظبی و پاریس به حفتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس آفریقا : لغو توافقنامه صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نمی کند، چراغ سبز ابوظبی و پاریس به حفتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید