مذاکرات صالحی و همتای چینی برای ساخت نیروگاه های جدید هسته ای

به گزارش لوکو، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین روز چهارشنبه خواهان عملیاتی شدن برنامه جامع اقدام مشترک و گسترش همکاری ها در زمینه استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز شدند.

مذاکرات صالحی و همتای چینی برای ساخت نیروگاه های جدید هسته ای

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران که به منظور گفت و گو با مقامات ارشد چین به این کشور سفر کرد، در نخستین مرحله از سفر خود با شو جادا رییس سازمان انرژی اتمی چین ملاقات کرد.

صالحی و شو در این ملاقات بر توسعه بیش از پیش همکاری های دو کشور در زمینه استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز تاکید کردند.

طرفین در این ملاقات که در شهر پکن صورت گرفت، همچنین خواهان توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه ها و به خصوص در حوزه فراوری و ساخت نیروگاه های جدید و کوچک شدند.

در این ملاقات اعلام شد که نیروگاه های جدید و کوچک با توان 100 مگاوات با هزینه های مقرون به صرفه تر، از ویژگی های قابل قبولی برخوردار است و توانایی فراوری برق برای حوزه های محدود، فراوری بخار صنعتی و همچنین شیرین کردن آب را دارد.

دو مقام ارشد ایران و چین تاکید کردند که ساخت این نیروگاه ها در کنار نیروگاه های بزرگ هزار مگاواتی می تواند مجموع کاملی از نیازهای کشور به برق اتمی را تامین کند.

شو جادا رییس سازمان انرژی اتمی چین نیز در این ملاقات به اهمیت تصویب برنامه جامع اقدام مشترک توسط ایران و کشورهای 1+5 اشاره نمود و گفت: تصویب برنامه جامع اقدام مشترک در پایتخت های کشورهای ایران و کشورهای عضو گروه موسوم به 1+5 زمینه ای برای همکاری های بیشتر خواهد بود.

رئیسان سازمان انرژی اتمی ایران و چین در این ملاقات به کارشناسان هسته ای دو کشور ماموریت دادند تا زمینه های لازم برای توسعه مناسبات را آنالیز نمایند.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح چهارشنبه در صدر یک هیات بلندپایه از مسوولان و مقامات فنی سازمان انرژی اتمی وارد پکن پایتخت چین شد.

وی قرار است در این سفر سه روزه علاوه بر بازدید از مراکز هسته ای چین، گفت و گوهایی با مقامات ارشد چین در حوزه هسته ای انجام دهد.

گفت و گو با مقامات شرکت ملی اتمی چین و بازدید از مرکز تحقیقات و طراحی اژدرهای زرد، شرکت مهندسی قدرت هسته ای، مرکز رآکتور تحقیقات آب سنگین و سازمان تحقیقات پیشرفته رآکتور چین از جمله برنامه های سفر صالحی به پکن عنوان شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین قرار است عصر فردا - پنجشنبه - با وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت و گو کند.

صالحی صبح چهارشنبه در بدو ورود به پکن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که در این سفر موضوع رآکتور آب سنگین اراک را با مقامات چینی به طور جدی پیگیری می نماید.

وی همچنین از امضای یادداشت تفاهم همکاری با طرف چینی در رابطه با نیروگاه های کوچک چند وجهی خبر داده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود: پیشتر در رابطه با گسترش همکاری در حوزه نیروگاه های کوچک چند وجهی، گفت وگوهایی با طرف چینی اجرا شده بود و قرار است در این سفر مذاکرات نهایی انجام گردد.

صالحی اضافه کرد: یکی از ویژگی های شاخص این نیروگاه ها، فراوری برق، فراوری بخار صنعتی و شیرین کردن آب های شور است که امیدوارم بتوانیم در این سفر یک یادداشت تفاهم همکاری امضا کنیم.

وی گفت: چون موضوع طراحی رآکتور اراک در برنامه جامع اقدام مشترک دیده شده است، ضرورت دارد که در این خصوص با طرف چینی گفت و گوی جدی داشته باشیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه نموده بود: قرار است در این رابطه کار گروهی تشکیل گردد که چین در آن نقش اصلی را به عهده خواهد داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان ادامه داد: علاوه بر چین، آمریکا نیز در این کارگروه مشارکت دارد و همچنین دیگر کشورهای عضو 1+5 در صورت علاقمندی و حتی کشورهای غیرعضو در صورتی که مورد پذیرش ایران و 1+5 باشند، می توانند در این کارگروه مشارکت داشته باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به نقش سازنده چین در مدت برگزاری مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 اشاره نموده و گفته بود: ایران آمادگی دارد همکاری های خود را با چین در حوزه هسته ای احیا نموده و آن را گسترش دهد.

صالحی روابط جمهوری اسلامی ایران و چین را در شرایط کنونی ویژه و خاص توصیف نموده و گفته بود: این روابط به خصوص در سال های اخیر و بر اساس شرایط بین المللی موجود، از تقویت قابل توجهی برخوردار شده است.

وی اضافه کرد: پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده و چشم انداز همکاری ها به لحاظ توسعه و سهولت کار میان دو طرف بسیار امید بخش است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در این گفت و گو تاکید نموده بود: در گذشته به دلیل مسائلی چون تحریم ها، محدودیت هایی در روابط دو کشور وجود داشت، اما در حال حاضر انتظار داریم که با برداشته شدن محدودیت ها، این همکاری ها نیز از گسترش بیشتری برخوردار گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 628

به "مذاکرات صالحی و همتای چینی برای ساخت نیروگاه های جدید هسته ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات صالحی و همتای چینی برای ساخت نیروگاه های جدید هسته ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید