عواملی که اثربخشی واکسن کووید 19 را کاهش می دهند

به گزارش لوکو، تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید و می تواند اثر واکسن کووید 19 را کاهش دهد.

عواملی که اثربخشی واکسن کووید 19 را کاهش می دهند

به گزارش خبرنگاران از فارس، تحقیقاتی که اخیرا توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو اجرا شده نشان می دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید و می تواند اثر واکسن کووید 19 را کاهش دهد.

واکسن ها سیستم ایمنی بدن را تحریک می نمایند و در نتیجه آنتی بادی فراوری می گردد؛ افسردگی، استرس و تنهایی می توانند مدت زمان لازم برای ایجاد ایمنی را افزایش دهند و همچنین مدت زمان ایمنی بدن را کوتاه نمایند.

محققان معتقدند ورزش و خواب می تواند به مقابله با این اثرات یاری کند؛ تیم این پژوهش باور دارد ممکن است با اقدامات ساده ای مانند ورزش و خواب، بتوان اثرات منفی بر روی ایمنی واکسن را کاهش داد.

مطالعات قبلی نشان داده است، شرایط بهداشت روان می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف نموده و اثر بخشی واکسن های خاص را کاهش دهد.

آنلیز مدیسون، دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: علاوه بر عوارض جسمی ناشی از ابتلا به کرونا، این بیماری همه گیر دارای اثرات منفی بهداشت روان است که باعث اضطراب و افسردگی می گردد؛ استرس های عاطفی می توانند بر سیستم ایمنی بدن فرد تأثیر بگذارند و توانایی وی را در دفع عفونت ها مختل نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1398

به "عواملی که اثربخشی واکسن کووید 19 را کاهش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عواملی که اثربخشی واکسن کووید 19 را کاهش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید