علت قطعی های گسترده دیروز برق تعیین شد

به گزارش لوکو، کسری عجیب 9000 مگاواتی برق در روز گذشته موجب بروز قطعی های متعدد و پراکنده برق در نقاط مختلف کشور به ویژه تهران و استان های شمالی شده بود که سخنگوی صنعت برق پیش بینی کرده با اجرای طرح های مدیریت مصرف، این کمبود به 5500 تا 6000 مگاوات برسد.

علت قطعی های گسترده دیروز برق تعیین شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، اگرچه حدود دو هفته ای است که قطعی های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور آغاز شده اما روز گذشته بیشترین میزان خاموشی های پراکنده را در کشور شاهد بودیم. در برخی نقاط تهران و استانهای شمالی، خاموشی های بیش از 2 ساعت و حتی تکرار دو یا سه باره قطع برق در روز از سوی مردم گزارش شد.

بررسی ها نشان می دهد که در هر بخشی از شبکه که مصرف برق بیش از ظرفیت برقرسانی (هم از نظر میزان تأمین برق و هم از نظر ظرفیت فیزیکی شبکه) افزایش یابد، مرکز مدیریت واقع شده در شرکت های توزیع، اقدام به قطع برق آن منطقه می کند تا شبکه برق دچار آسیب جدی نشود.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در خصوص قطعی های متعدد برق در روز گذشته گفت: ناترازی تولید و مصرف برق در شبکه در این روزها 8500 تا 9000 مگاوات است.

وی افزود: ما محدودیت در رهاسازی آب از سدها را نیز داریم و باید حساب شده از ظرفیت نیروگاههای برق آبی استفاده کنیم.

سخنگوی صنعت برق شرح داد: میزان خاموشی های پراکنده برق ارتباط مستقیمی با میزان مصرف دارد، اگر در این روزها شاهد افزایش قطعی های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور هستیم به این دلیل است که با رشد عجیب 8500 مگاواتی مصرف نسبت به زمان مشابه سال گذشته روبرو ایم.

وی ادامه داد: اگر در تیر و مرداد هوا گرم تر از روزهای جاری شود و مصرف مردم نیز افزایش یابد، شرایط سخت تر خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه روز گذشته اولین روز اجرای طرح های مدیریت مصرف برق در کشور بود، گفت: پیش بینی می کنیم طی روزهای آینده شرایط با افزایش طرح های مدیریت مصرف برق، بهتر خواهد شد و برآورد ما این است که امسال در مجموع حداقل 5500 تا 6000 مگاوات کسری برق داشته باشیم.

سخنگوی صنعت برق با توصیه مشترکان به نصب اپلیکیشن برق من گفت: در قالب این اپلیکیشن به مردم زمان قطعی های برق اعلام می شود، همچنین برای هر استان سقف مصرف برق تعیین شده که با عبور از این میزان تعیین شده، انتشار برنامه خاموشی ها و اعمال آن برای مدیریت شبکه برق به شرکت های توزیع واگذار شده که مردم از طریق سایت این شرکت ها در جریان برنامه های احتمالی قرار خواهند گرفت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1612

به "علت قطعی های گسترده دیروز برق تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت قطعی های گسترده دیروز برق تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید