شهردار شیکاگو به ترامپ: شهروندان را مخفیانه دستگیر نکن

به گزارش لوکو، شهردار شیکاگو در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا به او درباره دستگیری مخفیانه شهروندان هشدار داده است.

شهردار شیکاگو به ترامپ: شهروندان را مخفیانه دستگیر نکن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شهردار شیکاگو در نامه ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به او درباره تلاش برای اعزام نیروهای پلیس فدرال به این شهر و دستگیری مخفیانه شهروندان هشدار داد.

لوری لایت فود، شهردار شیکاگو در این نامه گفته استقرار مأموران مخفی پلیس که بدون هیچ دلیلی شهروندان را دستگیر و بازداشت می کنند روش نادرستی است و باید متوقف شود.

درگیری لفظی لایت فود با ترامپ به دلیل انتقاد رئیس جمهور آمریکا از سطح بالای خشونت در این شهر و کشته شدن شمار زیادی از شهروندان بر اثر خشونت های مسلحانه انجام شده است.

ترامپ در اظهاراتی که نژادپرستانه و توهین آمیز قلمداد شده چند بار شیکاگو را از لحاظ میزان خشونت به افغانستان تشبیه کرده و خواستار اعزام نیروهای پلیس فدرال برای کنترل خشونت در این شهر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز گزارش داد در تعطیلات آخر هفته در شیکاگو 12 نفر بر اثر خشونت مسلحانه کشته شده و ده ها نفر زخمی شده اند.

شهردار شیکاگو که یکی از مخالفان سرسخت ترامپ است و معمولاً نقدها تندی علیه او بر سر زبان می آورد سخنان غیرسودمند او را مورد انتقاد قرار داده و نوشته راه های زیادی وجود دارد که دولت فدرال می تواند به شیکاگو برای کاهش سطح خشونت کمک کند.

یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا اخیراً به آسوشیتدپرس گفته این وزارتخانه قصد دارد 150 مأمور اداره تحقیقات امنیت داخلی را به شیکاگو بفرستد.

وظیفه این مأمورها معمولاً انجام تحقیقات مفصل درباره قاچاق انسان، مواد مخدر، سلاح و سوءاستفاده از بچه ها است. دولت ترامپ اخیراً این مأموران را روانه مرز آمریکا و مکزیک کرده است.

دولت آمریکا اخیراً در جریان اعتراضات ضد نژادپرستی در این کشور، شماری از این مأموران را هم روانه شهر پورتلند کرده است.

هفته نامه نیشن اخیراً گزارش داده مأموران پلیس های فدرال در شهر پورتلند در ایالت اورگن با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند در شهر گشت زنی کرده و معترضان را دستگیر می کنند.

روایت های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر می کنند.

مارک پتیبون، یکی از افرادی که به همین شکل دستگیر شده گفت: من را داخل ون بردند، کلاهم را روی صورتم کشیدند تا نتوانم ببینم و دستم را روی سرم گذاشتند. مرا داخل ساختمانی بردند که بعداً فهمیدم مقر دادگاه فدرال بود.

کن کوچینلی، معاون وزیر امنیت داخلی آمریکا روز گذشته از این اقدام پلیس فدرال آمریکا دفاع کرد. او مدعی شده که این اقدامات در واکنش به گزارش هایی انجام شده که از احتمال حمله معترضان به برخی ساختمان های دولت فدرال در پورتلند خبر می داده اند.

کوچینلی گفت: اگر در جاهای دیگر هم چنین اطلاعاتی دریافت کنیم به همین نحو واکنش نشان خواهیم داد.

بسکمک از شهرهای آمریکا از 25 ماه می (پنجم خرداد ماه) بعد از قتل نژادپرستانه فردی سیاه پوست به نام جورج فلوید صحنه اعتراض هایی بوده اند که با برخوردهای خشونت آمیز پلیس روبرو شده است.

دونالد ترامپ فرمانداران ایالت ها و پلیس را به مماشات با معترضان متهم کرده و خواستار برخوردهای قاطعانه تر شده است.

این اعتراضات رفته رفته به دیگر کشورهای جهان که شاهد تفکرات نژادپرستی در بافت جامعه خود هستند، از جمله کشورهای مختلف اروپایی نیز کشیده شده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1082

به "شهردار شیکاگو به ترامپ: شهروندان را مخفیانه دستگیر نکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهردار شیکاگو به ترامپ: شهروندان را مخفیانه دستگیر نکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید