شهرداری: تهران 4000 کودک زباله گرد دارد!

به گزارش لوکو، معاون شهردار تهران جزئیات دستورالعمل مقابله با بکارگیری بچه ها در فرآیند جمع آوری پسماند تهران را تشریح کرد.

شهرداری: تهران 4000 کودک زباله گرد دارد!

به گزارش ایسنا، محمدرضا جوادی یگانه، با اعلام جزئیات ابلاغیه دستورالعمل بخشنامه مقابله با بکارگیری بچه ها در فرآیند جمع آوری پسماند تهران از سوی شهردار پایتخت گفت: موضوع کار بچه ها موضوعی پیچیده و چند بعدی است و به همین دلیل بسیاری از اقداماتی که در این سال ها صورت گرفته، پیروز نبوده و روز به روز به تعداد بچه ها کار در حوزه دستفروشی و تکدی گری نیز اضافه شده است چرا که این فعالیت بچه ها به دلیل فقر ایجاد می شود و خانواده ها برای کسب درآمد فرزندان خود را برای تصدی گری و ... به خیابان ها می فرستند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران کوشش نموده که در سال های اخیر موضوعاتی را که به فقر بر می شود به صورت تک بعدی و خطی نگاه نکند اظهار کرد: مسئله ما زیست انسانی مردم است و فقرا نیز حق استفاده از شهر را دارند.

وی با بیان اینکه سال گذشته بحث جمع آوری بچه ها کار مطرح شد، اما شهرداری تهران در آن همکاری نکرد چرا که معتقدیم پدیده بچه ها کار موضوعی پیچیده است، ادامه داد: از سال گذشته موضوع زباله گردی بچه ها را به صورت ویژه در دست آنالیز قرار دادیم چرا که بچه های را در سطح شهر مشاهده می کردیم که در مخازن زباله به صورت کتفی و کولی زباله جمع می کردند.

عمده بچه ها زباله گرد ایرانی نیستند و در گود های خارج تهران زندگی می نمایند

وی با بیان اینکه بیش از یک سال با برگزاری جلسات مختلف با مجموعه های داخل شهرداری، خارج از شهرداری و سمن ها به آنالیز موضوع بچه ها کار پرداختیم گفت: آنالیز ها نشان داد که معمولا این بچه ها در جمع های کوچک خانوادگی کار می نمایند و معمولا از کشور افغانستان و از شهر هرات آمدند که بر اساس روابط خانوادگی در گاراژ ها و گود های خارج از تهران دور یکدیگر جمع شده و مشغول زباله گردی هستند.

وی اضافه نمود: همچنین آنالیز ها نشان می دهد که این افراد معمولا ظهر ها سوار خودرو شده و به تهران می آیند و هر پنج الی شش خیابان در اختیار یک گروه است که موظف هستند مخازن این خیابان ها را گشته و پسماند خشک آن را بردارند و معمولا تا ساعت 12 تا 2 بامداد نیز فعال هستند و بعد از آن به همراه زباله هایشان توسط خودرو های پوشیده شده به گاراژ ها برگردانده می شوند و صبح ها نیز به تفکیک زباله مشغول هستند.

پیمانکاران شهرداری، مشتری زباله های بچه ها کار

وی با بیان اینکه معمولا پیمانکار پسماند خشک شهرداری مشتری این زباله ها است، گفت: از آنجایی که گود ها و گاراژ های آن ها خارج از شهر تهران است نمی توانیم در مورد محل فعالیت آن ها اقدامی انجام دهیم، اما می توانیم بر روی پیمانکار شهرداری نظارت داشته باشیم.

جوادی یگانه با بیان اینکه طبق قراردادی که شهرداری با پیمانکار پسماند خشک امضاء می نماید، پیمانکار موظف به تفکیک است اضافه نمود: پیمانکار باید با استقرار غرفه یا ماشین های ملودی دار اقدام به جمع آوری زباله های خشک کند و همچنین حق استفاده از اتباع و بچه ها کمتر از 15 سال را نیز ندارد، اما به صورت غیررسمی پیمانکار این اقدامات را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه 50 هزار مخزن در سطح شهر وجود دارد که مردم هر ساعتی که می خواهند می توانند زباله هایشان را که به طلای کثیف شهرت دارد در آن ها رها نمایند، اظهار کرد: در واقع این مخازن یک دارایی و ثروت محسوب می شود و پدیده زباله گردی و به خصوص بچه ها یک پیامد ناخواسته نشأت گرفته از یک تصمیم در گذشته است چرا که اگر این مخازن آن هم به این شکل نبودند قطعا شاهد زباله گردی و زباله گردی کودک نبودیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با موضوع بچه ها زباله گرد، گفت: جلسات زیادی با ذینفعان مختلف در داخل و خارج شهرداری برگزار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که بعضی از مسائل مربوط به زباله گردی به پدیده ارزش بالای آن ها و به اصطلاح طلای کثیف بودن آن بر می شود. هر چند که میزان زباله ها از حدود هفت الی هشت هزار تن به پنج هزار تن رسیده است، اما باز شاهد زباله گردی بچه ها هستیم.

مردم در صورت مشاهده بچه ها زباله گرد با 137 تماس بگیرند

وی با بیان اینکه دستوالعملی را با امضای شهردار تهران در مورد مقابله با بکارگیری کودک در فرآیند جمع آوری پسماند تهران تهیه کردیم که بر اساس آن شهرداران مناطق باید با پیمانکارانی که از بچه ها استفاده می نمایند برخورد نمایند ادامه داد: هر مخزنی یک کد دارد که شهروندان می توانند در صورت مشاهده بچه ها زباله گرد با 137 تماس گرفته و گزارش دهند و شهرداران مناطق نیز باید با پیمانکارانشان که از بچه ها استفاده می نمایند برخورد نمایند و این موضوع در ارزیابی شهرداران مناطق لحاظ می شود.

وی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند که در پی فعالیت کودک زباله گرد هیچ پولی به جیب شهرداری نمی رود و این موضوع به نفع مردم نیست، گفت: کودک زباله گرد خود محصول یک سوء استفاده و قصور است و نباید اجازه بدهیم که این سوءاستفاده از بچه ها انجام گیرد.

شیوه جمع آوری زباله اصلاح می شود

وی با بیان اینکه قطعا با پیمانکارانی که از بچه ها در فرآیند زباله گردی استفاده می نمایند برخورد می کنیم بیان نمود: شیوه جمع آوری زباله نیز اشتباه است و در نظر داریم که این شیوه را نیز اصلاح کنیم و ریشه ای با این پدیده برخورد خواهد می شود و همچنین در مورد فعالیت این مخازن نیز اصلاحاتی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه کودک کار محصول فقر است، اما کودک زباله گرد محصول یک اتفاق نادرست و نشأت گرفته از سوءاستفاده است، اضافه نمود: ما مخازن زباله داریم که اصطلاحا در آن پول است و باید این فرآیند اصلاح شود چرا که می بینید در شهر هایی مثل شیراز و اصفهان که مدل جمع آوریشان متکی بر مخازن نیست ما کودک زباله گرد نمی بینیم و باید اصلاحاتی در مورد جمع آوری پسماند در شهرداری ایجاد شود.

وی با بیان اینکه معاونت فرهنگی خدماتی به بچه ها منع شده از کار و خانواده هایشان می دهد، گفت: با وزارت رفاه رایزنی کردیم که به بچه ها کاری که در مراکز پرتو آموزش می بینند، ما با همکاری سمن ها نسبت به حرفه آموزی و توانمندسازی آن ها اقدام می کنیم.

فروش کارت حدود 3 میلیون تومانی برای زباله گردی

جوادی یگانه با تاکید بر اینکه در این طرح قرار نیست دستی به بچه ها زباله گرد بزنیم و با آن ها برخورد نمی شود اظهار کرد: هر منطقه یک پیمانکار دارد و آنالیز ها نشان داده که معمولا پیمانکار هر پنج الی شش خیابان را به یک گروهی واگذار می نماید و معمولا دو میلیون و 800 هزار تومان از این زباله گرد ها می گیرد و به آن ها کارتی می دهد و ما در نظر داریم این سیستم بین کودک کار و پیمانکار را اصلاح کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه برآوردی از تعداد بچه ها زباله گرد دارید؟ بیان نمود: برآوردی از تعداد بچه ها زباله گرد نداریم، اما بر اساس برآورد های آماری ناشی از زباله های شهر تهران، توان کودک در حمل پسماند های خشک و ... عنوان می شود که حدود 4000 کودک زباله گرد داریم.

وی با بیان اینکه این دستورالعمل شهردار تهران در روز جهانی مقابله با کار کودک ابلاغ می شود و از روز شنبه برای همه مناطق لازم الاجرا است اضافه نمود: بچه ها زباله گرد بچه های نیستند که از اطراف تهران به پایتخت بیایند بلکه این بچه ها معمولا از افغانستان آمده و، چون خانوادگی هستند، با هم کار می نمایند و هنگامی که ببینند بازار کار از بین رفته به کشورشان بر می شود.

مناطق دارای بیشترین زباله و زباله گرد

معاون شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه مناطقی بیشترین کودک زباله گرد را دارد؟ بیان نمود: در همه مناطق زباله وجود دارد، اما مناطقی همچون، 1، 2، 4 و5 بیشترین زباله را دارند و مسئله اصلی این است که ما از مردم یاری می خواهیم و از آن ها می خواهیم که ساکت نمانند و در مقابل سوءاستفاده ای که از این بچه ها می شود بی تفاوت نباشند.

وی با بیان اینکه سالانه دو میلیون و 500 هزار تماس با سامانه 137 برقرار می شود و بخش زیادی از این تماس ها مربوط به گزارش فعالیت بچه ها زباله گرد باشد در پاسخ به این سوال که چه اتفاقاتی در انتظار بچه ها زباله گرد است، گفت: بیشتر بچه ها افغانستانی هستند و در جلسه ای که با استاندار تهران و رئیس شورای استان تهران داشتیم از آن ها خواستیم که شهرداران شهر های حاشیه تهران هم به یاری بیایند، چرا که به احتمال زیاد از آنجایی که این بچه ها ساکن ایران نیستند به کشور خود بر می گردند.

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است این بچه ها از زباله گردی به تکدی گری یا دستفروشی روی بیاورند اظهار کرد: اینگونه نیست، چرا که آنالیز های ما نشان داده این افراد به مانند کارگران فصلی هستند و از آنجایی که از یک خانواده هستند به علت وابستگی اجتماعی برایشان مهم است که در کنار یکدیگر فعالیت نمایند و نمی پذیرند که یک مشغول به تکدی گری شود و کودک دیگر در یک مکان متفاوت به دستفروشی مشغول شود.

وی اضافه نمود: دستورالعمل مقابله با بکارگیری کودک در فرآیند جمع آوری پسماند تهران از سوی شهردار تهران ابلاغ شده است و از این پس در قراردادها، سازمان پسماند باید در مورد بکارگیری بچه ها زیر 15 سال دقت نظر بیشتری داشته باشد، در غیر این صورت شهرداران مناطق موظف به برخورد با آن ها هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1015

به "شهرداری: تهران 4000 کودک زباله گرد دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری: تهران 4000 کودک زباله گرد دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید