سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار

به گزارش لوکو، در حالی که شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف سرعت بیشتری گرفته و همزمان جنگ قیمت در بازار نفت بین عربستان و روسیه همچنان ادامه دارد، قیمت نفت روز دوشنبه به شدت کاهش داشت و نفت برنت به پایین ترین رقم از نوامبر 2002 رسید.

سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار

به گزارش گروه مالی لوکو، به نقل از رویترز، در حالی که شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف سرعت بیشتری گرفته و همزمان جنگ قیمت در بازار نفت بین عربستان و روسیه همچنان ادامه دارد، قیمت نفت روز دوشنبه به شدت کاهش داشت و نفت برنت به پایین ترین رقم از نوامبر 2002 رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با یک دلار و 68 سنت معادل 6.7 درصد افت به 23 دلار و 25 سنت رسید. قیمت نفت برنت اوایل امروز به پایین ترین رقم از نوامبر 2002 یعنی 23 دلار و 3 سنت رسیده بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم که اوایل امروز با یک دلار و 17 سنت معادل 5.4 درصد کاهش به 20 دلار و 34 سنت رسید.

افت شدید تقاضا به دلیل شیوع دنیای ویروس کووید19 و جنگ قیمت بین عربستان و روسیه که موجب سرازیر شدن میلیون ها بشکه نفت بیشتر به بازار شده عوامل اصلی سقوط قیمت دنیای نفت هستند.

به رغم افزایش فشارهای واشنگتن برای متوقف کردن جنگ قیمت در بحبوحه شیوع کرونا، عربستان روز آدینه اظهار داشت که در حال مذاکره با روسیه برای برقراری توازن در بازار نیست. یک مقام ارشد روس پیشتر گفته بود تعداد بیشتری از فراوری نمایندگان نفت ممکن است با اوپک و روسیه برای تقویت قیمت ها همکاری نمایند.

لاچلان شاو، تحلیلگر بانک ملی استرالیا گفت: اوپک، عربستان و روسیه ممکن است اختلافات خود را حل نمایند، اما کار زیادی از اوپک ساخته نیست... زیرا شوک کاهش تقاضا به دلیل ویروس کرونا بسیار بزرگ بوده است.

وی اضافه نمود: واقعیت این است که اگر اوضاع تغییر نکند ظرفیت مخازن ذخیره نفت دنیا در طی چند ماه آینده پر خواهد شد و این تاثیر بسیار مخربی بر قیمت نفت خواهد گذاشت.

در حالی که پیش بینی ها حکایت از کاهش 15 تا 20 میلیون بشکه ای (20 درصدی) تقاضا برای نفت نسبت به سال گذشته دارد، تحلیلگران معتقدند برای برقراری توازن در بازار باید فراوری نفت نه تنها از سوی اوپک بلکه از سوی سایر فراوری نمایندگان نیز به شکل گسترده ای کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 877

به "سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط بی سابقه قیمت نفت به 23 دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید