سفیر کشورمان در مکزیک: ایران تحت فشار تحریم هرگز مذاکره نمی کند

به گزارش لوکو، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک با تاکید بر این که در شرایطی می توانیم به مذاکرات ادامه دهیم که ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود برگشته و به آن ها عمل کند، گفت: ایران این موضوع را روشن نموده است که تحت فشار تحریم هرگز وارد مذاکره نمی شویم.

سفیر کشورمان در مکزیک: ایران تحت فشار تحریم هرگز مذاکره نمی کند

به گزارش لوکو، محمد تقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک با مجله تحلیل سیاسی بوثص این کشور گفت وگویی نموده است به مشروح آن در زیر آمده است:

پرسش: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، مذاکره با ایالات متحده آمریکا را تا زمانی که تحریم ها ادامه دارد رد نموده است. نظر شما در این رابطه چیست؟

پاسخ: ما هرگز نمی گوییم که مذاکره نخواهیم کرد؛ اما به دنبال این هستیم که این گفت وگوها هدفی داشته باشند. درصورتی که گفت وگو تنها برای دریافت تعدادی عکس و جهت استفاده تبلیغاتی باشد به هیچ کس خدمت نخواهد کرد. باید این را در نظر بگیریم که ایران هرگز از گفت وگوها خارج نشده است. مذاکرات بسیار طولانی با کشورهای گروه 1 + 5 انجام شد و نتیجه آن توافق هسته ای بود.

آنچه از سوی رئیس جمهور روحانی اعلام شد همان چیزی است که همیشه اعلام نموده ایم، در شرایطی می توانیم به مذاکرات ادامه دهیم که ایالات متحده به تعهدات خود بازگردد و به آن ها عمل کند. وقتی ایالات متحده هیچ یک از تعهدات خود را برآورده ننموده و در مقابل دست به اقدامات سختی ازجمله تروریسم مالی علیه ایران زده است، صحبت از مذاکرات جدید چه معنی دارد؟ از طرف دیگر، ایران این موضوع را روشن نموده است که تحت فشار تحریم ها هرگز وارد مذاکره نمی شویم.

پرسش: بعد از حمله به آرامکو تنش در خلیج فارس افزایش یافت. کشورهای غربی همه ایران را متهم می دانند، نظر شما چیست؟

پاسخ: من تاکید می کنم که این اتهامات هیچ یاریی به آن ها نمی کند. آنها فاقد هرگونه سند و مدرکی برای تائید این اتهامات هستند. توافقنامه خرید تسلیحات بسیار زیادی میان عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا وجود دارد که یک مورد آن مبلغی بالغ بر 110 میلیارد دلار است. این بیانگر این مطلب است که آنها تسلیحات ردیابی بسیار پیشرفته در اختیار دارند. علاوه بر این نیروهای ایالات متحده همیشه تمام تحرکات منطقه را زیر نظر دارند. حال با این وجود چگونه امکان دارد که ایران به این مکان ها حمله کند، بدون آنکه متهم نمایندگان قادر باشند شواهدی دال بر ادعایشان ارائه نمایند؟

از دیدگاه من، این بسیار سخت است که عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا بپذیرند که از طرف دشمنی از دید آنها ضعیف مانند یمن در چنین مقیاس بزرگی ضربه خورده باشند. این برای ایالات متحده مایه شرمساری است. آمریکا میلیاردها دلار از عربستان سعودی برای تضمین امنیت آن ها در منطقه دریافت نموده است، آنگاه کشوری مانند یمن که سلاح و فناوری پیشرفته زیادی ندارد، پیروز به وارد کردن چنین ضربه ای به تأسیساتی می گردد که این تأسیسات تحت مراقبت های بسیار ویژه قرار دارند.

برای رهایی از این شرمساری، برای آن ها راحت تر است که ایران را که همگی به قدرت آن واقف اند و پیشرفت ها و قدرت دفاعی و تکنولوژیکی خود را نشان داده است، متهم نمایند. شاید از این طریق بتوانند حفظ آبرو نمایند. واقعیت این است که ایران هیچ دلیل، انگیزه و احتیاجی برای انجام اقداماتی از این قبیل ندارد.

ایالات متحده آمریکا آنقدر تسلیحات پیشرفته در اختیار عربستان سعودی قرار داده است که در یمن هیچ جایی حتی بیمارستان ها، اتوبوس های مدارس و مناطق مسکونی از بمباران سعودی ها در امان نمانده است. وقتی که این گونه به مردم و مکان های متعدد حمله می نمایند، چه انتظاری دارند؟ آیا انتظار دارند که به ایشان شاخه گل هدیه دهند؟

صادقانه بگویم، از اینکه تأسیسات عربستان مورد حمله قرارگرفته است شادمان نیستم چراکه تولیدات این تأسیسات باید برای تأمین رفاه مردم منطقه مورد استفاده قرار گیرد. ایران به عنوان همسایه، اعلام نموده است که این جنگ می بایست هر چه زودتر سرانجام یابد، یک روز ادامه بیشتر این جنگ، خسارات بیشتری را وارد نموده و جان های بیشتری را می گیرد.

از ابتدا اعلام کردیم که حمله به یمن یک اشتباه بود. در سال 2015 طرح صلح خود را تقدیم شورای امنیت کردیم و معتقدیم که این طرح همچنان راه چاره این مشکل است. بر اساس این طرح جنگ هر چه زودتر باید سرانجام پذیرد و یاری های بشردوستانه بین المللی افزایش یابد. گفت وگوهای یمنی باید شکل بگیرد و یمنی ها خودشان در مورد حکمرانی در این کشور تصمیم بگیرند. دیگر کشورها می توانند بدون هیچ گونه تحمیل عقیده ای به این روند یاری نمایند.

امیدوارم که این جنگ هرچه زودتر سرانجام یابد و دیگر هرگز شاهد حادثه ای که در تأسیسات نفتی سعودی رخ داد و یا آنچه بر مردم یمنی می گذرد نباشیم. واقعیت این است که می خواهیم منطقه ای آرام داشته باشیم؛ که به جای تهدیدات و جنگ، در فضایی مبتنی بر همکاری، گفت وگو و مذاکره اختلافات حل و فصل شوند.

پرسش: رئیس جمهور روحانی در سازمان ملل طرح هرمز را ارائه کرد. این طرح چیست؟

پاسخ: همان طور که گفتید دکتر روحانی طرح ائتلاف امید، ابتکار صلح هرمز را عنوان کرد. عمیقا معتقدیم که همه کشورهای منطقه باید در این سازوکار شرکت نمایند. هرگز به این فکر ننموده ایم که کشوری را از مشارکت در امنیت و ثبات منطقه بیرون نگه داریم. فکر می کنیم که با همسایگان می گردد اتحادیه همکاری های صلح خلیج فارس و دریای عمان را امضاء کرد.

ایران پیش از این نیز پیشنهاد امضای معاهده عدم تجاوز، پیشنهاد سازوکار همکاری مالی خلیج فارس و همچنین تضمین اینکه کشورهای مرزی بدون هیچ خطری بتوانند به راحتی در این پهنه آبی تردد نمایند، را ارائه کرد. همزمان با آن، طرح همکاری برای توسعه و تأمین رفاه ملت های منطقه به وسیله گفت وگوهای دائمی برای برطرف اختلافات محتمل را ارائه کردیم. متأسفانه، همسایگان ما این پیشنهادها را نپذیرفته اند.

در مقابل، ترجیح داده اند که با قدرت های فرا منطقه ای متحد شده و با آن ها همکاری نمایند. عمیقا به این نکته معتقدم و تجربه هم آن را ثابت نموده است که امنیت منطقه می بایست از درون منطقه تأمین گردد. امنیت وارداتی که از آن سوی دیگر جهان به منطقه برسد، امکان پذیر نیست. همچنین می دانیم که حضور ایالات متحده آمریکا در منطقه دلیل اصلی نا امنی هاست. زیرا این کشور در جستجوی بهانه تراشی برای فروش بیشتر تسلیحات نظامی است.

منافعی که شرکت های بزرگ تسلیحات نظامی در این میان به جیب می زنند را نمی توان نادیده گرفت. آنها برای فروش هر چه بیشتر تسلیحات، احتیاج دارند که تظاهر به وجود تهدید در منطقه نمایند.

پرسش: نیویورک در انتظار این بود که رئیس جمهور روحانی و دونالد ترامپ با پادرمیانی رئیس جمهور فرانسه با یکدیگر دیدار نمایند، این دیدار صورت نگرفت، اما آیا در آینده این امکان وجود دارد؟

پاسخ: از رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون و دیگران که در این زمینه کوشش های زیادی کردند قدردانی می کنیم اما در عین حال امیدواریم که به تعهدات خود در توافق نامه هسته ای با ایران نیز عمل نمایند. در نیویورک دیداری میان اعضای برجام پیش بینی شده است. ایالات متحده آمریکا از این شانس برخوردار است و می تواند در این نشست شرکت کند و از این فرصت به عنوان فضایی برای مذاکره استفاده کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 482

به "سفیر کشورمان در مکزیک: ایران تحت فشار تحریم هرگز مذاکره نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر کشورمان در مکزیک: ایران تحت فشار تحریم هرگز مذاکره نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید