دو دقیقه ای و با دقت بالا ویروس ها تشخیص داده می شوند خبرنگاران

به گزارش لوکو، یک تیم بین رشته ای از دانشگاه تگزاس با روشی نانویی ویروس انسدادی تنفسی (RSV) را تنها در 2 دقیقه تشخیص دادند.

دو دقیقه ای و با دقت بالا ویروس ها تشخیص داده می شوند خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک تیم بین رشته ای از دانشگاه تگزاس با استفاده از روش DIAMOND ویروس انسدادی تنفسی (RSV) را تشخیص و نشان دادند که این روش 150 برابر حساس تر از روش های رایج تجاری است. اندازه گیری در این روش در مدت زمان 2 دقیقه انجام می گردد.

توانایی تشخیص سریع بیماری ها با دقت بالا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. محققان برای برطرف این احتیاج راهبرد ساده و جدید برای حسگری دیجیتال تک ذره ای مبتنی بر تشخیص نانوحباب موسوم به DIGitAl plasMONic (DIAMOND) ارائه کردند. این فناوری جدید تشخیص سریع و فوق حساس ویروس ها را در یک روش همگن یک مرحله ای فراهم می نماید.

آرایه دیجیتال شامل تشخیص تک مولکولی و کمی سازی مطلق است. در حالی که روش های مرسوم، مانند روش جذب جاذب ایمنی متصل به آنزیم (ELISA) و واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR)، به طور گسترده استفاده می شوند، روش های دیجیتال در حال توسعه هستند.

در یک روش دیجیتال، آنالیت به صورت ذرات کوچک یا قطرات امولسیون در می آید تا تقویت سیگنال مستقل و شمارش صورت گیرد. با این کار حساسیت تا 103 برابر بیشتر از روش های مرسوم افزایش می یابد.

با این حال، آرایه های دیجیتال از عملیات پیچیده حسگری برخوردار هستند. پلتفورم های آرایه های دیجیتال که مبتنی بر میکرو/نانوذرات هستند بر این چالش های محدودیت غلبه می نمایند. تشخیص تک ذره ای با شناسایی مولکول های هدف تغییرات یک ذره را آنالیز می نماید. این آرایه ها شامل تصویربرداری میدان تاریک/روشن، تصویربرداری تداخل سنجی یا فلورسنت، پراکندگی رامان با سطح افزایش یافته، تصویربرداری میکروسکوپی رزونانس پلاسمون سطح و ردیابی تحرک ذرات است. با این حال، این روش ها احتیاج به تصفیه ذرات دارد که فرآیند پرزحمتی بوده و دستورالعمل های تصویربرداری پیشرفته نیز ممکن است استفاده گسترده از این روش ها را محدود کند.

DIAMOND با استفاده از نانوذرات طلا (AuNP) به عنوان برچسب استفاده نموده و احتیاج به تقویت سازی و جداکردن ندارد.

نانوحباب های پلاسمونی (PNB) به حباب های بخار فراوری شده توسط تحریک پالس کوتاه لیزر نانوذرات پلاسمونیک (NP) اشاره دارند. محققان با استفاده از چیدمان خاصی از ادوات، سامانه ای ارائه کردند که در آن سوسپانسیون نانوذرات درون میکروستون ها در جریان هستند. پرتوی لیزر متمرکز یک محفظه مجازی در مقیاس حدود 16 pL را کاوش می نماید و فراوری نانوحباب های پلاسمونی منفرد را تشخیص می دهد.

محققان DIAMOND را به عنوان یک روش جدید برای شمارش دیجیتال تک ذره با یاری نانوذرات طلا توسعه داده اند. آن ها همچنین نشان دادند که DIAMOND امکان شناسایی نانوذرات منفرد و شناسایی ناهمگنی از یک جمعیت یکنواخت را فراهم می نماید. DIAMOND فرصت های جدیدی را برای توسعه آرایه های دیجیتال تک ذره ای فراهم می نماید که در آن احتیاج به جداسازی و تقویت و تشخیص سریع و فوق حساس انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1486

به "دو دقیقه ای و با دقت بالا ویروس ها تشخیص داده می شوند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو دقیقه ای و با دقت بالا ویروس ها تشخیص داده می شوند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید