خبرنگاران چگونه استرس های خود را مدیریت کنند؟

به گزارش لوکو، متخصص روانشناسی و مدرس دانشگاه گفت: کنترل و مدیریت ذهن و برنامه ریزی به منظور ارتقاء سلامت توسط خبرنگاران در کاهش و رفع تبعات اضطراب و استرس بسیار حائز اهمیت است؛ تغذیه سالم، ممنوعیت مصرف الکل و سیگار، ورزش مداوم و بروز احساسات درونی از مهمترین اقدامات در این رابطه است.

خبرنگاران چگونه استرس های خود را مدیریت کنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، حسین ابراهیمی مقدم گفت: این شغل به عنوان یکی از مشاغل پرخطر نیازمند ارتقاء سلامت روان از طریق مدیریت استرس، بروز احساسات درونی، بهره گیری از معنویات و گاه کمک مشاوران و روانشناسان است.

وی ادامه داد: خبرنگاری به عنوان یک حرفه استرس زا سبب تجربه احساسات و عواطف هیجانی می شود و به دلیل ارتباط مداوم با اخبار و اطلاعات عملکرد شخصی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: یک خبرنگار فارغ از مصائب حرفه خبرنگاری با چالش های متداول روزانه همچون مسائل اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی روبه رو است و باتوجه به ماهیت حرفه خبرنگاری اضطراب و استرس شدیدی را متحمل می شود.

به گفته ابراهیمی مقدم، استرس شاخه ای از علم فیزیک است که با اعمال یک میزان تعیین از نیرو بر ذهن و جسم بر کارکرد اثر می گذارد.

وی شرح داد: تهیه خبر عمدتا در مناطق پرخطر مثل جنگی انجام می شود و رقابت های کاری در تهیه خبر دست اول و به روز نیز بر این استرس می افزاید. گاه همزمان شدن 2 رویداد مهم در زندگی شخصی و حرفه ای همچون وقوع اتفاقات خبری مهم و قرار ملاقات ازدواج نیز خبرنگاران را در درگیر تناقض و فشارهای روانی شدیدی می کند.

این مشاور تاکید کرد: یک خبرنگار به عنوان یک انسان احساسات و عواطف متعددی را تجربه می کند؛ تحت تاثیر آینده مبهم شغلی قرار می گیرد؛ عاشق می شود؛ آثار و تبعات روانی این احساس را تجربه می کند و بنا براین به همراه اضطراب حرفه خبرنگاری بیش از دیگران نیازمند مدیریت استرس است.

وی ادامه داد: خبرنگار باید به زندگی شخصی معنا دهد؛ اهداف انتخاب این شغل را به عنوان یک حرفه یا تعالی تعیین کند و با بهره گیری از اخلاق و احساسات روانی تحت عنوان معنویت اضطراب و تنش را کاهش دهد.

ابراهیمی مقدم گفت: افکار و هیجانات منفی باید از طریق تغییر پاسخ به محیط پیرامون کنترل و زمام افکار اضطرابی که سبب بروز ترس و نگرانی می شود، در یک موقعیت ایمن، در ذهن قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به استرس حاد و مزمن اضافه کرد: گاه اضطراب کوتاه مدت و موقتی و گاه پایدار و بلندمدت است؛ استرس حاد می تواند به منظور تحریک آدمی برای انجام وظایف و دستیابی به اهداف و مقاصد سودبخش باشد، اما استرس مزمن به طور حتم آسیب زا خواهد بود.

به گفته این متخصص روانشناسی گاه به منظور کاهش اضطراب و استرس مزمن تغییر موقعیت شغلی و مکانی نیز ضروری است.

وی با تاکید بر این که پاسخ صحیح به چالش ها نیز بر کاهش اضطراب و تنش اثرگذار است؛ اضافه کرد: نگاه به مسائل باید مساله محور و نه هیجان محور باشد. نگاه مساله محور اهتمام برای دستیابی به پاسخ صحیح و قدرت مدیریت مساله را افزایش می دهد.

ابراهیمی مقدم همچنین با اشاره به اثرات جسمانی این اضطراب یادآور شد: بدن برای مقابله با استرس به ترشح هورمون آدرنالین اقدام و سطح کورتیزول را افزایش می دهد. تداوم این ترشحات سبب افزایش ضربان قلب، تعریق و تنش های عضلانی می شود.

وی ادامه داد: این علائم حاکی از آسیب در سیستم سمپاتیک است که باید از طریق مراقبه، مدیتیشن و ورزش و... در جهت بهبود اقدام کرد.

تداوم اضطراب و خطر ابتلاء به افسردگی

این روانشناس تاکید کرد: استرس مزمن خطر ابتلا به 2 اختلال اساسی در عصر جدید (اضطراب و افسردگی) را تقویت می کند؛ این اختلالات که سبب خستگی، فشار روانی و تحریک پذیری (همچون ضعف اعصاب و...) می شود، احساس لذت در زندگی را نیز سلب می کند.

ابراهیمی مقدم شرح داد: اختلال در خواب، تغذیه، حافظه و یادگیری، مسائل جنسی، پیری زودرس، سفید شدن موها، ضعف سیستم ایمنی و ابتلا به بیماری های عفونی و برخی از دردهای جسمانی نیز به دلیل اضطراب در حرفه خبرنگاری به عنوان یکی از مشاغل پرخطر بیش از دیگران مشاهده می شود.وی ادامه داد: اضطراب این حرفه همچنین می تواند بر دستگاه قلبی و عروقی تاثیر و خطر ابتلا به سکته و حملات قلبی را افزایش دهد.

به عقیده این مشاور گاه مصرف سیگار و الکل با هدف کاهش اضطراب و دستیابی به آرامش موجب افزایش استرس اعتیاد به مواد مخدر نیز می شود و در حقیقت تسکین موقتی سیگار کاهش فشار ناشی از قطع نیکوتین است.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به حضور خبرنگاران در برخی از مناطق پرخطر که با آلودگی صوتی، ملاقاتی، شنیداری همراه است، گفت: برقراری ارتباطات اجتماعی، حمایت های عاطفی و روانی، استفاده از توانمندی های شخصی نظیر باغبانی، نگهداری از گل نیز احساسات روانی دلپذیر را تقویت می کند.

وی تاکید کرد: ورود به این حرفه باید همراه با عشق و علاقه باشد؛ هدف گذاری شود؛ با شوخ طبعی خلق و خو ارتقاء داده شده و در صورت نیاز به روانشناس و مشاور مراجعه شود.

به گفته ابراهیمی مقدم هر یک از این آسیب ها برای مجردان بیش از متاهلان است و بر این اساس یک ازدواج پیروز نیز در کاهش هر یک از این تبعات مخرب اثرگذار است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1119

به "خبرنگاران چگونه استرس های خود را مدیریت کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چگونه استرس های خود را مدیریت کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید