شرح ظریف درباره نحوه انتقال دانشجویان به ایران

به گزارش لوکو، وزیر امور خارجه گفت: انتقال دانشجویان ایرانی باید با رعایت ملاحظات وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا انجام گردد.

شرح ظریف درباره نحوه انتقال دانشجویان به ایران

به گزارش لوکو، محمدجواد ظریف که امروز در نشست کمیسیون امنیت ملی وس یاست خارجی مجلس حضور یافته بود، با اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه برای بازگرداندن اتباع ایرانی از کشورهای دیگر در شرایط شیوع کرونا گفت: وزارت امور خارجه برحسب وظیفه ای که دارد، به ایرانیان خارج از کشور یاری می نماید. این وظیفه ماست. البته وظیفه وزارت بهداشت نیز حفظ سلامت مردم است. این دو وظیفه باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

وی ادامه داد: وقتی می خواستیم دانشجویان و ایرانیان مقیم ووهان را به کشور بازگردانیم، وزارت بهداشت یاری کرد و آنها را 14 روز در قرنطینه نگه داشت. الحمدالله هیچ کدام از آنها بیمار نبودند.

کامیون ایرانی نداریم که پشت مرزها گیر نموده باشد

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه وظیفه طبیعی وزارت امور خارجه یاری به ایرانیانی است که به دلیل قطع پروازها در کشورهای مختلف گرفتار هستند، گفت: ما حداکثر کوشش مان را می کنیم. در بسیاری جاها پروازی وجود ندارد و باید در این زمینه یاری کنیم. در برخی جاها کشورها نگرانی هایی دارند.

به گفته ظریف، یکی از کارهایی که وزارت امور خارجه در دو ماه اخیر به شدت پیگیر بوده، آن است که هیچ راننده و کامیون ایرانی پشت مرزها گیر نکند و امروز می توانیم بگوییم این موضوع تا حد قابل توجهی حل و فصل شده است و تقریبا کامیون ایرانی نداریم که گیر نموده باشد. البته هر روز مشکل جدید پیش می آید و ما آن را حل می کنیم.

انتقال دانشجویان باید با رعایت ملاحظات وزارت بهداشت انجام گردد

وی با بیان اینکه ملاحظات حاضر باید با ملاحظات بهداشتی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا هماهنگ گردد که در این زمینه هم هماهنگ عمل می کنیم، توضیح داد: وقتی وزارت بهداشت ملاحظاتی دارد، کوشش می کنیم، آن ملاحظات عملیاتی گردد. از ایرانیان خارج از کشور یا دانشجویان عزیزی که در کشورهای دیگر درس می خوانند، تقاضا می کنیم متوجه این حساسیت ها باشند و بدانند که ما در فکر آنها هستیم.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: پدران و مادران این افراد بدانند ما به فکر دانشجویان هستیم ولی با همه ملاحظات باید این کار را انجام دهیم تا کمترین آسیب خدای نانموده برای انتقال نوع جدید ویروس به ایران شکل نگیرد.

تصمیم نهایی را وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا باید بگیرد

ظریف درباره تهیه شدن پروتکل وزارت بهداشت برای بازگرداندن دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج از کشور هم گفت: وزارت بهداشت پروتکل هایی را تدوین و ارائه نموده است. در این موارد ما مورد به مورد با وزارت بهداشت هماهنگ می کنیم. دیدگاه ها در خصوص یک کشور با یکدیگر ممکن است، متفاوت باشد اما هماهنگ می کنیم.

وی اضافه نمود: این طور نیست که دو وزارتخانه همه کارها را انجام داده باشند و یک وزارتخانه انجام نداده باشد. هر وزارتخانه وظایف خود را انجام می دهد. در نهایت تصمیم را وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا باید بگیرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 920

به "شرح ظریف درباره نحوه انتقال دانشجویان به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح ظریف درباره نحوه انتقال دانشجویان به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید