بهاروند در گفت وگو با فارس: کشورهای منطقه و جهان فریب آمریکا را نخورند، واشنگتن خوب می داند که ایران تهدید امنیتی برای منطقه نبوده و نیست

به گزارش لوکو، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و سفر هوک به منطقه خطاب به کشورهای منطقه و جهان گفت که فریب آمریکا را نخورند و افزود: آمریکایی ها خوب می دانند که هیچگاه برای کشورهای منطقه تهدید امنیتی نبوده و نیست.

بهاروند در گفت وگو با فارس: کشورهای منطقه و جهان فریب آمریکا را نخورند، واشنگتن خوب می داند که ایران تهدید امنیتی برای منطقه نبوده و نیست

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی لوکو، برایان هوک کننده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در روزهای اخیر سفرهایی را به منطقه داشت و قرار است به چند کشور اروپایی نیز در این راستا سفر کند.

پیام ایران به کشورهای منطقه و جهان: فریب آمریکا را نخورید

در همین خصوص محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی لوکو درباره هدف فشارهای آمریکا به خصوص سفر برایان هوک کننده ویژه آمریکا در امور ایران در راستای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل خطاب به کشورهای منطقه و جهان عنوان کرد: پیام ما به کشورهای منطقه و جهان این است که فریب آمریکا را نخورند.

وی با بیان اینکه آمریکا در چند ماه اخیر عمدا طوری تبلیغ و رفتار کرده که موضوع را در ذهن دیگران تغییر داده است، گفت: موضوع، جلوگیری از رفع محدودیت های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت نیست.

بهاروند گفت: آمریکایی ها خوب می دانند که ایران یک بازیگر منطقی است و هیچگاه برای کشورهای منطقه تهدید امنیتی نبوده و نیست.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هدف اصلی آمریکایی ها را از بین بردن برجام و ایجاد یک اغتشاش جدید در منطقه برشمرد و افزود: نتیجه این رفتار غیرعقلانی آمریکا بازنده شدن همه کشورهای منطقه و فراتر از آن است.

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای گفت که هوک هفته جاری برای دیدار با مقامات انگلیسی از جمله بوریس جانسون نخست وزیر این کشور، به لندن سفر می کند.بر این اساس، وی امروز (28 جولای) سفر اروپایی خود را از استونی آغاز می کند.

طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، هوک قرار است در این سفر از متحدان اروپایی واشنگتن بخواهد که به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رأی مثبت دهند.

در این بیانیه همچنین آمده است: هوک در تاریخ 24 تا 27 جولای با سفر به تونس، قطر و کویت، درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت وگو کرد.

فرستاده ویژه آمریکا همچنین در نشستی خبری در کویت با تکرار اظهارات همیشگی خود همچنین گفت: اعمال فشار را ادامه می دهیم تا تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود.(اینجا بخوانید)

هوک همچنین در گفت وگویی بر ادامه تلاش کشورش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و مقابله با آنچه کار نیابتی ایران علیه منافع آمریکا در منطقه خواند، تاکید کرده است.

در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشست خبری با لوکو در پاسخ به سوال خبرنگار درباره اظهارات مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اینکه تضمین می کنیم که تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر تمدید شود، گفت: ما می دانستیم آمریکایی ها از هیچ تلاشی برای این مسئله فروگذار نخواهند کرد خبر داریم فشارهای زیادی را به کشورها در سطح شورای امنیت و هم در سطوح منطقه ای آوردند.به اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت فشار آوردند.ما این را هم به آنها گفتیم و هم به دوستان خودمان و هم اعضای شورای امنیت گفتیم که این مسئله برای جمهوری اسلامی ایران غیرقابل قبول است و آنها تحت فشار آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را از این حق قانونی و طبیعی که در قطعنامه 2231 آمده محروم می کنند. قطعا با واکنش و حساسیت جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهد بود.

موسوی گفت: تا آنجایی که رایزنی کردیم و تماس هایی که جمهوری اسلامی با دوستان خود برقرار کرده، رسیدن به این هدف آمریکا را قدری بعید می دانیم و احتمال نمی دهیم کشورهای مختلف تن به خواسته قلدرمابانه و نامآغاز آمریکایی ها بدهند.امیدواریم فشارهای آمریکا متوقف شود و بدانند کار عبث و بی فایده ای انجام می دهند. جمهوری اسلامی ایران تلاش های خودش را در مقابل انجام خواهد داد تا به حق قانونی و طبیعی خود دست یابیم.

برایان هوک همچنین در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط گفته بود: ما پروژه ای داریم که تلاش می کنیم تمامی اعضای دائم یا غیردائم شورای امنیت به آن رأی دهند؛ مهم آن است که این تحریم ها که از 13 سال قبل آغاز شده و در 18 اکتبر آینده (27 مهر) به خاتمه می رسد، تمدید شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1097

به "بهاروند در گفت وگو با فارس: کشورهای منطقه و جهان فریب آمریکا را نخورند، واشنگتن خوب می داند که ایران تهدید امنیتی برای منطقه نبوده و نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند در گفت وگو با فارس: کشورهای منطقه و جهان فریب آمریکا را نخورند، واشنگتن خوب می داند که ایران تهدید امنیتی برای منطقه نبوده و نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید