بریتانیا اثر چهارهزارساله عراق را پس می دهد

به گزارش لوکو، روز دوشنبه مسوولان موزه بریتانیا اعلام کردند نتایج تحقیقات درباره یک لوح چهارهزارساله نشان می دهد این اثر غارت شده است و حالا دولت بریتانیا میخواهد این اثر باستانی را به عراق بازگرداند.

بریتانیا اثر چهارهزارساله عراق را پس می دهد

پس از آن که یک وب سایت آنلاین فروش آثار باستانی این لوح چهارهزارساله را همراه با توضیحاتی بسیار مختصر از تاریخچه اش برای فروش معرفی کرد، پلیس از کارشناسان موزه بریتانیا خواست تا این اثر را مورد آنالیز قرار دهند.

به رغم اطلاعات نادرست ارائه شده در خصوص این لوح که در وب سایت فروش آنلاین قرار گرفته بود، کارشناسان دریافتند این اثر درحقیقت به یک معبد سومری باستانی متعلق به 2400 پیش از میلاد بازمی شود.

این معبد نخستین بار در فاصله بین اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم مورد غارت قرار گرفته و بعدها در دهه 90 میلادی و در سال 2003 غارت شده بود.

موزه بریتانیا در بیانیه ای اعلام نمود: این اثر باستانی مهم به صورت غیرقانونی از عراق خارج شده و هویت آن توسط مقام های بریتانیا تعیین شده است. لوح های مشابه این اثر که متعلق به معابد باشند بسیار نادر هستند و درحال حاضر فقط 50 مورد مشابه این اثر وجود دارد.

به گفته مسوولان موزه بریتانیا، مقام های عراق با نمایش این اثر در موزه پیش از بازگرداندن آن به کشور موافقت نموده اند.

موزه بریتانیا در جولای سال 2019 اعلام نمود در کوشش است تا آثار باستانی مختلفی را که از افغانستان و عراق غارت شده اند و در بریتانیا قرار دارند شناسایی کند و به کشورهای اصلی شان بازگرداند.

با این حال این موزه همیشه به دلیل بازنگرداندن بعضی آثار باستانی به مبدا اصلی شان از جمله مرمرهای مشهور پارتنون مورد انتقاد قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1188

به "بریتانیا اثر چهارهزارساله عراق را پس می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بریتانیا اثر چهارهزارساله عراق را پس می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید