بایدن یا ترامپ؛ برای ایران فرقی می نماید؟

به گزارش لوکو، کارشناس مسائل آمریکای لاتین در گفتگویی نتایج انتخابات آمریکا و سیاست این کشور در قبال ایران را مورد آنالیز قرار داد.

بایدن یا ترامپ؛ برای ایران فرقی می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، هادی اعلمی فریمان در پاسخ به این سوال که آیا پیروزی بایدن و یا ترامپ در انتخابات تاثیری بر سیاست های آمریکا در قبال ایران دارد گفت: انتخاب مجدد ترامپ و یا بایدن تاثیری در رفتار سیاسی آنها در قبال ایران ندارد. جمهوری خواستار و یا دموکرات ها هر دو در صورت پیروزی در انتخابات سیاست تجدیدنظر در برجام را در دستور کار خواهند داشت. این طور نیست که بپنداریم بایدن در صورت پیروزی به سرعت به برجام باز می گردد و همان توافق را ادامه می دهد؛ او قطعا پیش شرط هایی جدید خواهد داشت.اساسا ساختار سیاسی فعلی آمریکا مانع از آن خواهد شد که در این شرایط با جمهوری اسلامی ایران مذاکره گردد.آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اظهارات اخیر خود بیان کردندکه یک تفاوت تنها این است که بایدن می داند که قادر به سرنگون کردن ایران نیست.

این کارشناس اضافه کرد: معتقدم که دو حزب به لحاظ ساختار سیاسی به صورت یکپارچه هستند، ممکن است رفتارهایشان به صورت تاکتیکی متفاوت باشد اما به لحاظ اینکه در آمریکا ساختاری (checks and balances) داریم، رفتارها آنچنان تاثیرگذار نیست. برای مثال توافقی در ایران تصویب و در کنگره آمریکا ملغی می گردد و یا اینکه به تعویق می افتد. پیمان های مختلفی در زمان روسای جمهور آمریکا در دولت بسته شده اما وقتی به کنگره می رود به قدری دچار فرسایش زمانی می گردد که به نتیجه نمی رسد. خیلی از پیمان های دوجانبه آمریکا با متحدانش و حتی در منطقه آمریکای لاتین چنین سرنوشتی را تجربه نموده است. بنابراین برای جمع بندی باید بر مصاحبههای دوجانبه تاکید کنم. مخصوصا در شرایط حاضر که شاهد همه گیری ویروس کرونا هستیم و ضروت ایجاب می نماید که همکاری بین المللی به خصوص در زمینه های بهداشتی به بهترین نحو شکل گیرند. عدم شکل گیری همکاری های مختلف به دلیل مسائل سیاسی در این برهه به صلاح نیست.کووید 19 به ما آموخته است که بشریت باید از خودخواهی های سیاسی و منازعات مسلحانه دست بردارد و به سیستم بهداشت و رفاه به شکل دنیای توجه کند.شاید ملی گرایی در جاهایی رشد داشته باشد.اما به موازات آن اکنون دنیا احتیاج به گفتمان صلح و همکاری در همه سطوح برای کاهش آلام انسان ها دارد.براین مبنا جهت گیری ما در داخل باید به سمت همکاری.،اعتمادسازی وتقویت اقتصادداخلی باشد.دنیای پس از کووید باید چارچوبی اخلاقی داشته باشد،هرچند رئالیست ها اینگونه فکر نمی نمایند.

مشروح این مصاحبه را اینجا بخوانید.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1265

به "بایدن یا ترامپ؛ برای ایران فرقی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن یا ترامپ؛ برای ایران فرقی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید