آیا مایع ظرفشویی برای ضدعفونی در برابر کرونا مناسب است؟

به گزارش لوکو، بحث در خصوص استفاده از مایع ظرفشویی به جای صابون برای ضدعفونی کردن دست ها در برابر ویروس کرونا همیشه مطرح بوده است؛ موضوعی که مطالعات اخیر استفاده از آن را تایید می نماید.

آیا مایع ظرفشویی برای ضدعفونی در برابر کرونا مناسب است؟

به گزارش لوکو از ایرنا، همیشه این سوال مطرح بوده که در صورت عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی برای پیشگیری از بیماری کرونا، آیا می توان از سایر مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی برای ضدعفونی استفاده کرد و آیا این مواد شوینده همان میزان از پاک نمایندگی را دارا هستند؟

با توجه به اینکه یکی از روش های عمده انتقال ویروس کرونا، تماس دست های آلوده با دهان، بینی و صورت است، شستشوی دست ها با آب و صابون یا مایع دستشویی و در صورت عدم دسترسی به آنها، استفاده از پاک نماینده هایی بر پایه الکل توصیه شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا بیان نموده است که شستن دست ها با آب و صابون مؤثرترین روش پیشگیری از بیماری کووید 19 در زمان شیوع این بیماری است اما در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی می توان از مایع ظرفشویی یا سایر شوینده ها نیز استفاده کرد.

گروه شیمی دانشگاه کنتاکی بیان می نماید که سایر شوینده ها همچون مایع ظرفشویی نیز می تواند برای ضدعفونی کردن پوست به کار رود. این قبیل شوینده ها نیز حاوی مولکول ها و ساختارهای صابونی هستند و تحریکات پوستی کمی به دنبال دارند و با توجه به اینکه لایه چربی، بعضی ویروس ها نظیر کرونا و سایر میکروب ها را احاطه می نمایند، مایع ظرفشویی نیز سبب حذف ویروس ها از سطح پوست و حتی از بین رفتن آنها می گردد.

یکی از موثرترین روش ها در مقابله با بیماری کووید 19، شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون یا مایع دستشویی است. اما از آنجا که مایع ظرفشویی به طور معمول، برای تمیز کردن ظروف مورد استفاده قرار می گیرند، به این معنی نیست که نمی تواند دست ها را تمیز کند.

مایع ظرفشویی می تواند میکروب ها را از بین ببرد و قادرند روغن های طبیعی را از روی دستان شما پاک نمایند. اما به ویژه در افراد مستعد خشکی پوست و اگزما ممکن است تحریکات پوستی به دنبال داشته باشند. با این وجود در صورت کمبود یا عدم دسترسی به صابون یا مایع دستشویی می توان از مایع ظرفشویی نیز استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1040

به "آیا مایع ظرفشویی برای ضدعفونی در برابر کرونا مناسب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مایع ظرفشویی برای ضدعفونی در برابر کرونا مناسب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید