آغاز واکسیناسیون کرونا با روزانه 1000 نفر

به گزارش لوکو، سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره جزئیات واکسیناسیون با واکسن روسی، توضیحاتی ارائه داد.

آغاز واکسیناسیون کرونا با روزانه 1000 نفر

به گزارش مهر، کیانوش دنیاپور، در حاشیه آئین رونمایی از کارآزمایی بالینی واکسن مؤسسه سرم و واکسن سازی رازی (کووپارس)، گفت: واکسن رازی کوو پارس، نامزد واکسن، علیه بیماری کووید 19 است و با طی مراحل کارآزمایی بالینی می تواند به عنوان یک واکسن ثبت شده در کشور، مجوز مصرف و تولید انبوه را پیدا کند.

وی اضافه کرد: تا به امروز این واکسن در مرحله آزمایشگاهی ساخته شده و در مراحل مختلف، مرحله پیش بالینی و حیوانی خود را با موفقیت طی کرده است و با مجوز سازمان غذا و دارو و اخذ کد اخلاق از کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی، امروز رسماً وارد فاز کارآزمایی بالینی در فاز یک می شود.

دنیاپور ادامه داد: در مرحله یک بیش از 130 نفر تحت مطالعه قرار می گیرند و مراحل بعدی هم تا فاز سوم طی خواهد شد. بعد از طی این مراحل و در صورت تأیید و صدور مجوز سازمان غدا و دارو، این واکسن مجوز تولید انبوه و مصرف را خواهد گرفت.

وی درباره تفاوت این واکسن با سایر پلتفرم های واکسن کرونا، گفت: واکسن کوو برکت ویروس غیر فعال شده است و واکسن کوو پارس بخشی از پروتئین اسپایک یا انتی ژن ویروس را به صورت نوترکیب بازسازی می کند و در دو فرم استنشاقی و تزریقی و ترکیبی از این دو در مطالعه بالینی مورد بررسی قرار می گیرد. نتیجه کارآزمایی بالینی، پروتکل نحوه استفاده از واکسن را معین خواهد کرد.

دنیاپور اضافه کرد: با توجه به اینکه در شرایط همه گیری دنیای بیماری کووید 19 قرار داریم، قاعدتاً راستا های کارآزمایی بالینی واکسن ها در تمام دنیا خلاصه شده است. به عنوان مثال فعلاً فاز چهارم به طور کامل نادیده گرفته شده است و همزمان با استفاده عمومی انجام می شود. فاز یک، دو و سه هم به نوعی خلاصه دنبال می شود. با این حال ساخت یک واکسن در کشور ما با وسواس و جدیتی که سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق دارند، 5 تا 6 ماه از ابتدای مرحله کارآزمایی بالینی تا انتهای آن طول می کشد.

وی درباره میزان ورود واکسن اسپوتنیک روسی به کشور نیز، گفت: واکسن روسی در مرحله اول حدود چند 10 هزار دوز وارد شد و بخشی از آن هم برای نمونه برداری و تأیید نهایی و انطباق با اسناد فنی، به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو خواهد رفت. با این حال با همین تعداد از روز سه شنبه 21 بهمن اولین تزریق واکسن کرونا با اولویت بندی که معین شده است، شروع می شود.

دنیاپور گفت: احتمالاً این اقدام با یک مراسم نمادین در تهران کلید خواهد خورد و شروع واکسیناسیون را ما با همین تعداد در همکاران بخش های ICU بیمارستان های ریفرال شروع می کنیم.

وی اضافه کرد: واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر شروع خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه 5 هزار، 10 هزار و به صورت تصاعدی افزایش می یابد. البته واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به طور کلی در فرایند واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلاً مبتلا شده اند، نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: luku.ir شناسه مطلب: 1430

به "آغاز واکسیناسیون کرونا با روزانه 1000 نفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز واکسیناسیون کرونا با روزانه 1000 نفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید